Wpisz i kliknij enter

Internetowa wersja Unsoundu już niebawem

1 października rozpocznie się tegoroczna edycja krakowskiego festiwalu muzyki eksperymentalnej – Unsound. Tym razem jego uczestnicy spotkają się z artystami w internecie. Cykl koncertów, performansów, warsztatów i dyskusji potrwa do 11 października.

Unsound odbywa się w Krakowie od początku minionej dekady. W tym czasie wyrósł na jeden najważniejszych festiwali poświęconych muzyce elektronicznej i eksperymentalnej na świecie. Koncerty i imprezy, odbywające się w jego ramach co roku w październiku w różnych miejscach Krakowa, przyciągają tysiące fanów z różnych stron globu. Tym razem ze względu na pandemię organizatorzy festiwalu postanowili przenieść go do internetu i w kreatywny sposób wykorzystać tę sytuację.

– W tym roku skupiamy się na odkrywaniu potencjału tkwiącego w platformach i mediach społecznościowych. Internet bywa męczący, odkąd stał się przestrzenią, w której wszyscy się przekrzykujemy, dlatego razem z artystami chcemy wykorzystać dostępne środki komunikacji w nowy sposób. Chodzi nam o to, by zaproponować coś świeżego. Zaangażować uczestników i uczestniczki festiwalu w nietypowy sposób – zapowiada Małgorzata Płysa, dyrektorka wykonawcza festiwalu.

Wszystkie wydarzenia składające się na tegoroczny program Unsoundu odbędą się w internecie. Od 1 do 11 października każdego dnia będzie można wziąć udział w dwóch lub trzech z nich, wchodząc na stronę festiwalu – www.unsound.pl i wybierając zakładkę „Harmonogram Unsoundu 2020”. Pojawi się nam wtedy lista, która zawiera linki do poszczególnych wydarzeń. We wszystkich można będzie uczestniczyć za darmo – ale aby wziąć udział w niektórych trzeba się wcześniej zalogować.

– Odbiorców nie da się usadowić przed ekranami i oczekiwać od nich, że będą uczestniczyli w wydarzeniach on-line w taki sposób, jak w przypadku festiwalu rozgrywającego się w konkretnych krakowskich lokalizacjach. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na formułę, która nie będzie wymagała ciągłego czuwania przed komputerem przez 11 dni, ale pozwoli jednocześnie zaangażować się w intensywny sposób, testując przy okazji naszą ekranową wytrzymałość – tłumaczy Mat Schulz, dyrektor programowy festiwalu.

Festiwal otworzy 1 października internetowa transmisja koncertu zatytułowanego „Weavings”. Odpowiada zań chilijski muzyk Nicolas Jaar. W ramach tego wieloczęściowego utworu każdy z gości zagra z dwoma innymi muzykami: tymi, którzy pojawią się na scenie przed nimi i tymi, którzy pojawią się po nich. Jaar zaprosił do współpracy wykonawców z całego świata – w tym również z Polski. Z tego też względu koncert zostanie zarejestrowany z wyprzedzeniem i wyemitowany na rozpoczęcie tegorocznego Unsoundu.

Druga improwizowana kompozycja zabrzmi 9 października. Pod tytułem „O godzinie ∞” ukrywają się występy kilkunastu artystów i artystek – w tym tak popularnych ostatnio na eksperymentalnej scenie, jak Felicia Atkinson, Lucretia Dalt czy Bartosz Kuczyński. Muzyka będzie miała łagodny i kojący ton, dzięki czemu można ją będzie odbierać na trzy różne sposoby: słuchając, medytując lub… śpiąc. Dźwięki uzupełnią wizualizacje stworzone przez irlandzkiego filmowca Davida O’Reilly. Całość potrwa sześć godzin i zostanie wyemitowana cztery razy w ciągu doby, by dotrzeć do widzów mieszkających w różnych strefach czasowych.

10 października będziemy mogli uczestniczyć w grze internetowej „Afterlife”. Stworzyła ją grupa azjatyckich artystów wizualnych i dźwiękowych – z Tajwanu, Chin, Japonii, Tajlandii i Hong Kongu. Jej fabuła została oparta na buddyjskich wierzeniach dotyczących reinkarnacji. W grze może uczestniczyć duża liczba osób – dzięki temu będą oni mogli obejrzeć występy azjatyckich muzyków, prezentujących różne gatunki: od rocka do techno.

Widzowie będą mogli uczestniczyć także w performansach dźwiękowych, takich jak korespondencyjny spacer w realu kierowany wskazówkami duetu Patiño & Schuttel, żałobny rytuał dźwiękowy Zosi Hołubowskiej i Julii Giertz, a także internetowe oprowadzanie po zaułkach historii Kazimierza, za który odpowiadać będą organizatorzy żydowskiego FestivalARTu. Z kolei mistrz nagrań terenowych Chris Watson odtworzy swoją dźwiękową podróż, którą odbył podczas niedawnego lockdownu.

Internetowa odsłona Unsoundu to także wymagające rejestracji darmowe cykle warsztatów. Wśród nich znajdą się prowadzone przez Laraajiego ćwiczenia z głębokiego słuchania i medytacji za pomocą śmiechu, a także kursy tańca Jersey Club z UNiiQU3 oraz Gqom z tancerką Esi.J w rytm setu Rudeboyz i Griffita Vigo.

Wszystkie informacje na stronie https://www.unsound.pl/pl/intermissionJest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy