Wpisz i kliknij enter

23. Festiwal Jazz Jantar: październik-listopad 2020

Sprawdźcie program jesiennej edycji 23. Festiwalu Jazz Jantar.

Program koncertów / październik 2020
 • 23.10.2020 / G.20.00
  Johanna Summer (Niemcy)
  ATT Trio
 • 24.10.2020 / G.20.00
  Damian Hyra Quartet
  Brutah
 • 25.10.2020 / G.19.00
  Katharina Ernst
  Adam Pierończyk / Sławomir Kurkiewicz
 • 30.10.2020 / G.20.00
  Tomasz Chyła Quintet
  Franciszek Pospieszalski Sextet
 • 31.10.2020 / G.20.00 – uwaga: koncert odwołany z powodu pandemii w Czechach i Słowacji (nowy termin koncertu – marzec 2021)
  Pavel Zlámal & PQ

********************

23.10.2020 / G.20.00
Johanna Summer (Niemcy) / Schumann Kaleidoskop / pierwszy raz w Polsce
ATT Trio / Młoda Polska

Johanna Summer (Niemcy) / Schumann Kaleidoskop / pierwszy raz w Polsce
Johanna Summer – fortepian

Wyjątkowy debiut, godny pochwały w dążeniu do łączenia odmiennych stylów – tak o „Schumann Kaleidoskop”, tegorocznym solowym debiucie Johanny Summer, można było przeczytać na łamach magazynu Downbeat. W jej muzyce pobrzmiewają echa klasycznego repertuaru zainspirowanego przede wszystkim Robertem Schumannem (na albumie można usłyszeć fragmenty jego „Kinderszenen” oraz „Album Für Die Jugend” rozwinięte w autorskie improwizacje), free jazzu, a także popu w nastrojowym, nieco melancholijnym wydaniu.

Summer ledwie dwa lata temu ukończyła studia muzyczne w Dreźnie, a jeszcze przed zdobyciem dyplomu mogła się pochwalić albumem własnego tria – Juvenile oraz szeregiem nagród. To przyciągnęło uwagę krytyków, ale dopiero tegoroczne wydawnictwo okazało się przełomem, co najlepiej uchwycił portal Jazz Blues News, określając pianistkę mianem jednej z największych nadziei niemieckiego jazzu.

Techniczne popisy nie są dla dwudziestopięcioletniej artystki istotnym elementem prowadzenia muzycznej narracji, stawia przede wszystkim na styl przypominający opowiadanie historii, pełen dynamicznych zwrotów akcji, napięcia i fascynującej dramaturgii. Publiczność festiwalu Jazz Jantar będzie natomiast pierwszą w Polsce, która przekona się o tym na żywo.

ATT Trio / Młoda Polska / premiera
Tadeusz Cieślak – saksofon / Aleksander Żurowski – fortepian / Teo Olter – perkusja

Aleksander Żurowski (Żal), Teo Olter (Pokusa) i Tadeusz Cieślak (Brutah) łączą siły w nową supergrupę, jak sami się określają. Elektronika, piano, saksofon tenorowy i bębny budują konstrukcje trzymając groove i zapadając się w siebie falami improwizacji. Skrzyknęli się w październiku 2019 roku, właśnie nagrali swój pierwszy materiał, który będzie miał swoją premierę w Żaku.

___________24.10.2020 / G.20.00
Damian Hyra Quartet / Z oddali / Młoda Polska
Brutah / Tribute to Detroit / Młoda Polska / premiera

Damian Hyra Quartet / Z oddali / Młoda Polska
Damian Hyra – wokal, gitara / Dominik Gawroński – trąbka / Ambroży Ranz – kontrabas / Dawid Opaliński – perkusja

Kwartet Damiana Hyry to zespół, który zwyciężył w tegorocznym konkursie „Jazzowy debiut fonograficzny” Instytutu Muzyki i Tańca. Owocem wygranej jest wydanie debiutanckiej płyty składu pod tytułem „Z oddali”. Muzyka, która znalazła się na płycie jest połączeniem jazzu i improwizacji z autorskimi tekstami lidera. Muzycy kwartetu deklarują, że najważniejsze jest dla nich brzmienie, przestrzeń i przekaz muzyczny, także ten ukryty w słowach. Zespół zakwalifikował się do tegorocznej edycji konkursu Jazz nad Odrą.

Brutah / Tribute to Detroit / Młoda Polska / premiera
Tadeusz Cieślak – saksofon / Maciej Szwarc – gitara / Hubert Woźniakowski – bass / Bruno Jasieński – perkusja

Sami o sobie: Organiczny, jazzowy groove z dobrze przetrawionego jazzcore’u, hiphopu, afrobeatu i techno. Gdyby byli podróżą to do wnętrza góry, drzewa walącego się, gdy nikt nie słyszy albo do pierwszego w życiu gryza frytek z lodami waniliowymi. Od 2018 roku jedzą, śpią, pracują, grają to, co nienazwane, ale znajome. Grają to, co się wydarza, gdy z rutynowego błądzenia myślami wyrywa rwetes ulicy. Gdyby byli zwierzęciem, to tłustą muchą. Bruchą. Brutą.

__________25.10.2020 / G.19.00
Katharina Ernst (Austria) / Extrametric
Adam Pierończyk / Sławek Kurkiewicz / Polska Scena Jazzowa

Katharina Ernst (Austria) / Extrametric
Katharina Ernst – perkusja, kalimba, elektronika

Co można zrobić za pomocą wyłącznie zestawu perkusyjnego, przesterowanej kalimby i odrobiny elektroniki? Katharina Ernst udowadnia, że bardzo wiele, z jednej strony poszukując nowych, eksperymentalnych rozwiązań, z drugiej sięgając po rytmy, przy których trudno ustać w bezruchu.

Wiedeńska artystka współpracowała z bardzo różnymi twórcami, od free jazzowych projektów Kena Vandermarka przez uliczny teatr La Compagnie Luc Amoros po elecroclashowe Chicks On Speed. Dopiero jednak na Extrametric – solowym debiucie sprzed dwóch lat – w pełni ukazała własną wizję muzyki, w której najważniejsze są polirytmiczne, polimetryczne, dziwne i chaotyczne struktury oraz pojmowanie redukcji dźwięków jako sposobu na ukazanie ich złożoności.

Ernst występowała w Polsce już kilkukrotnie, między innymi wraz z japońską sekcją rytmiczną tworzoną przez Kazuhisę Uchihashiego oraz Mitsuru Nasuno czy w składzie Vienna Klezmore Orchestra podczas Nocy Klezmerów. Na Jazz Jantar z kolei po raz pierwszy przedstawi polskiej publiczności swoje najbardziej osobiste oblicze, czyli twórczość solową.

Adam Pierończyk / Sławek Kurkiewicz / Polska Scena Jazzowa / premiera
Adam Pierończyk – saksofon sopranowy i tenorowy / Sławomir Kurkiewicz – kontrabas

Adam Pierończyk i Sławek Kurkiewicz przez wiele lat występowali razem w zespołach legendarnego trębacza Tomasza Stańki. Fanom jazzu ich samych przedstawiać nie trzeba. W programie koncertu znajdą się kompozycje Adama Pierończyka w oryginalnych aranżacjach na ten nietypowy skład, jakim jest saksofon i kontrabas. Duet powstał z okazji 25-lecia pracy artystycznej Adama Pierończyka.

___________30.10.2020 / G.20.00
Tomasz Chyła Quintet / Da Vinci / Młoda Polska / premiera
Franciszek Pospieszalski Sextet / 2nd Step / Młoda Polska / premiera

Tomasz Chyła Quintet / Da Vinci / Młoda Polska / premiera
Tomasz Chyła – skrzypce / Emil Miszk – trąbka / Krzysztof Hadrych – gitara, elektronika / Konrad Żołnierek – kontrabas / Sławek Koryzno – perkusja

„Da Vinci”, to czwarty album kwintetu Tomasza Chyły. Bodźcem do powstania nowej płyty jest osoba Leonarda da Vinci. Da Vinci, jako człowiek renesansu, utalentowany wszechstronnie, znany powszechnie jako artysta wizualny, był także muzykiem. Jako erudyta i osoba niezliczonych talentów jest z jednej strony inspiracją, z drugiej – wyzwaniem. Muzyka na „Da Vinci” stanowi połączenie muzyki chóralnej, jazzu, rocka oraz muzyki współczesnej. Do udziału w projekcie zaproszono Emila Miszka (trąbka) oraz Krzysztofa Handrycha (gitara) a także chóry, z którymi Tomasz Chyła na co dzień współpracuje jako dyrygent: Cantores Veiherovienses (chór mieszany), a także Żeński Chór Kameralny przy I Liceum Ogólnokształcącym w Kościerzynie. W całość projektu zaangażowano ok. 50 osób.

Franciszek Pospieszalski Sextet / 2nd Step / Młoda Polska / premiera
Marek Pospieszalski – saksofon altowy / Jędrzej Łagodziński – saksofon tenorowy / Grzegorz Tarwid – fortepian, nord / Wiktoria Jakubowska – perkusja, media elektroniczne / Albert Karch – perkusja / Franciszek Pospieszalski – kontrabas

Zespół Franciszka Pospieszalskiego tworzą muzycy młodego pokolenia, dobrze znani gdańskiej publiczności z wcześniejszych edycji Festiwalu Jazz Jantar, którzy w poszukiwaniu nowych inspiracji, oraz w celu poszerzania horyzontów sztuki wyjechali na studia do Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze.

Inspiruje ich muzyka klasyczna, rock, jazz czy muzyka improwizowana. W 2017 roku ukazał się pierwszy album zespołu „1st level”, o którym Bartek Chaciński pisał: „1st level” wydaje się określeniem swobodnej pozycji tej grupy muzyków, którzy potrafią iść właściwie w każdym jazzowym kierunku. Jak to bywa u Polaków, ładnie nawiązują do muzyki filmowej (…), ale czują też rocka i – co rzadkie, a dla mnie zawsze bardzo ważne – potrafią się wpisać także w ekscentryczne, nie do końca wyeksploatowane pomysły jazz-rockowej sceny europejskiej czy nawet francuskiego nurtu zeuhl. (…) „1st Level” to płyta krótka, mocna i dobitnie potwierdzająca (…), że nowa kapitalna polska generacja jazzowa narodziła nam się w państwie duńskim. (…) Słychać tu, że członkowie sekstetu dużo się w Kopenhadze nauczyli. Potężną – po skandynawsku grającą – sekcję rytmiczną konfrontują z dość finezyjnymi i lekkimi partiami fortepianu czy pianina elektrycznego. Wymykają się ze skandynawskiej formuły mocnego grania, prąc w kierunku ludowych zawijasów (…). A najlepsi są, gdy pianino elektryczne mija się w funkcji głównego głosu z saksofonami.” (polifonia.blog.polityka.pl) W Żaku sekstet przedstawi nowi materiał pod tytułem – jakżeby inaczej – „2nd step”.

__________31.10.2020 / G.20.00
Pavel Zlámal & PQ (Czechy)
Pavel Zlámal – saksofon / Martin Konvička – fortepian / Juraj Valenćik – kontrabas / Vaclav Pálka – perkusja

Kwartet Pavel Zlámal & PQ jest jednym z licznych projektów doświadczonego na polu jazzowych eksperymentów muzyka, kompozytora, improwizatora i pedagoga Pavla Zlámala. Zlámal, aktywny i stale rozwijający swą paletę stylistyczną twórca, przewodził już m. in. awangardowym składem Next Phase, dwoma różnymi jedenastoosobowymi free jazzowymi ensemble’ami: Brno Improvising Unit i Divergent Connection Orchestra, grał eksperymentalny fusion w ZKKP a także klasycznego rock n’ rolla jako członek The 6 Fireballs. W Pavel Zlámal & PQ grający na saksofonach i klarnetach lider koncentruje się na poszerzaniu idiomu jazzu współczesnego. Do wspólnej gry zaprosił trójkę znakomitych młodych muzyków wywodzących się z dynamicznego środowiska skupionego wokół Akademii Muzyki i Sztuki im. Leoša Janáčka w Brnie oraz Akademii Jazzcampus z Bazylei: perkusistę Václava Pálkę, kontrabasistę Juraja Valenčíka oraz pianistę Martina Konvičkę.
Cechująca się bezpośredniością przekazu i otwartością interpretacji scenicznej muzyka zespołu Pavel Zlámal & PQ nawiązuje m.in. do wczesnych form free jazzu spod znaku Ornette’a Colemana oraz otwartości dokonań Charlesa Mingusa. „Nie dążę do szczególnego rozłamu w formule tego, co nazywamy współczesnym jazzem. Chodzi raczej o poddanie się fali.” – mówi sam lider i autor materiału. Tytuł debiutanckiego albumu grupy Tyče nevyhnutelné (Nieuniknione przeszkody) jest wedle niego metaforą stabilności i porządku, których nie da się uniknąć w pracy kompozytora. Płyta znalazła się na trzecim miejscu podsumowania najlepszych albumów jazzowych 2018 czeskiego radia publicznego Český rozhlas. Na łamach portalu jazzport.cz Jan Hocek pisze: „Występ Pavla Zlámala i jego młodego kwartetu jeszcze bardziej wzmógł mój entuzjazm w kierunku znakomitego zeszłorocznego albumu (…) Lider przypomina Franka Zappę, który podobnie jak on silną ręką kontrolował wydarzenia na scenie – dynamikę, ekspresję jak i kierunek, w którym podążają część improwizowana i skomponowana. To autentyczna przygoda, nie ma tu nic pseudo- czy quasi-… Pod autorskim przewodnictwem Zlámala muzycy wypuszczali się w różne ścieżki, eksplorowali nieodkryte szlaki, nigdy jednak nie błądząc ani też nie brnąc w ślepe zaułki. Operowali na wszystkich obszarach jazzowej materii (…).” Obecnie zespół przygotowuje nowy materiał.

Listopad 2020

6.11.2020 / G.20.00
New Bone / Longing
Aleksandra Kutrzepa Quartet
Marcel Baliński Trio / Opalenizna i Wiatr / premiera
Jakub Paulski Trio

New Bone / Longing / Polska Scena Jazzowa
Tomasz Kudyk – trabka, flugelhorn / Bartłomiej Prucnal – saksofon altowy / Dominik Wania – fortepian / Maciej Adamczak – kontrabas / Dawid Fortuna – perkusja

Aleksandra Kutrzepa Quartet / Polska Scena Jazzowa
Aleksandra Kutrzepa – skrzypce / Bartłomiej Garczyński – gitara / Michał Studniarek – bas / Robert Kutrzepa – perkusja

New Bone to kwintet jazzowy znany festiwalowej publiczności. Grupie przewodzi trębacz Tomasz Kudyk, syn lidera Jazz Band Ball Orchestra Jana Kudyka, który ze względu na koneksje rodzinne jazzem interesuje się już od czasów szkoły średniej. „To dzięki Tacie jestem w tym miejscu dzisiaj i robię to, co On” – uzasadnia motyw wydania płyty „Longing” Tomasz Kudyk. „Muzyka na tym albumie jest o emocjach, z jakimi przyszło mu się zmierzyć, i czasie, którzy przeżył po utracie ojca – nie tylko rodzica, ale muzycznego mentora, również trębacza. Człowieka, który zaszczepił w nim miłość do muzyki i do trąbki” – pisała Mery Zimny dla Jazzpress.

Dla zespołu Aleksandra Kutrzepa Quartet występ w Żaku będzie pierwszym kontaktem z naszą festiwalową publicznością. Zespół powstał w 2015 roku, a tworzą go absolwenci Akademii Muzycznej im Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Instytutu Muzyki na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w Lublinie. Muzycy łączą elementy jazzu współczesnego i free z muzyką ilustracyjną, wykorzystując elektronikę wspierającą barwę akustycznych instrumentów.

Marcel Baliński Trio / Opalenizna i Wiatr / Młoda Polska / premiera
Marcel Baliński – fortepian, keyboard / Franciszek Pospieszalski – kontrabas / Jerzy Rogiewicz – perkusja

Jakub Paulski Trio / Polska Scena Jazzowa
Jakub Paulski – gitara / Franciszek Pospieszalski – kontrabas / Peter Somos – perkusja

Blok koncertów bloku Młoda Polska zamknie Marcel Baliński Trio, o którym dziennikarz muzyczny Kuba Gutkowski pisze, że „ciągnie za sobą potężny ładunek harmonicznych kontrastów, nieokiełznanej improwizacji i czułej melodyki. (…) Zainspirowane neoklasycyzmem Strawińskiego trio charakteryzuje duże przywiązanie do wypełnionej szczegółem faktury i inteligentna manipulacja prymitywistyczną harmoniką, rozsypującą się w dysonans pod wpływem emocjonalnych napięć. Jako kompozytor, Baliński pozostawia dużą przestrzeń do improwizacyjnej eksploracji dźwiękowych krajobrazów, traktując wszystkich członków zespołu na równej stopie, i oddalając się znacznie od standardowego formatu temat-solo na rzecz organicznie rozwijającej się struktury.

Jakub Paulski Trio to projekt warszawskiego gitarzysty. Zespół współtworzy wspominany wyżej kontrabasista Franciszek Pospieszalski, muzyk o szerokich horyzontach i kreatywnym podejściu do muzyki oraz Peter Somos, węgierski perkusista eksplorujący brzmienia tradycyjnych instrumentów perkusyjnych jak np. bendir i riq. Podczas koncertu trio po raz pierwszy w całości wykona materiał z płyty „Preludium”. Jakub Paulski Trio zdobyło nagrodę Grand Prix na Jazz Juniors 2019.

 

Strona Festiwalu Jazz Jantar: www.jazzjantar.pl 

Strona Facebook: www.facebook.com/JazzJantarJest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

3 pytania – Nela

Nowy, debiutancki singiel sprowokował nas do podpytania co słychać u byłej wokalistki duetu IWasHomeAnyway?