Wpisz i kliknij enter

Zaumne – Dreams of Teeth Falling Out

Sny przejmują kontrolę.

Zaumne, czyli Mateusz Olszewski powinien należeć już do grona dobrych znajomych czytelników Nowej Muzyki. Polski twórca znany jest dzięki swoim znakomitym płytom („Błysk” albo „Contact”) oraz wykorzystywaniu ASMR (autonomous sensory meridian response) w twórczości. Na swoim najnowszym krążku zatytułowanym „Dreams of Teeth Falling Out” i wydanym przez rosyjski label Perfect Aesthetics dostrzec można kilka pozytywnych zmian. Artysta nie podążył drogą rewolucji, a bliższa jest mu ewolucja.

Pierwsze wrażenie jest takie, że ASMR, czyli te miłe szepty koło ucha, nie są najważniejsze. Na znaczeniu zyskała muzyka, która stała się bogatsza, mniej monotonna. Nie będę pisał, że dopracowana, gdyż akurat ta cecha towarzyszy każdemu albumowi Zaumne. Podziwiam jego pieczołowitość i sumienność. Niniejsza płyta jest okazalsza, dojrzalsza i pełniejsza niż dotychczasowe. Muzyk nie tyle zaprezentował nam dźwiękową wizję snów, co przekazał im całą kontrolę nad materiałem.

Sennością spowite są wszystkie utwory. Są pozornie przygnębiające, czytelnie melancholijne, ale ich wykonanie kojarzyć się może z mozaiką. Wyjątkowe piękno w nich jest, ale celowo obłożone szumami. Już otwarcie, lekko nadpalone, wprowadza swą posępnością i głębię („Let`s Go Home”). Klimat zmęczenia i tajemniczości zbliżony do panującego w serialu „Dark”. To najlepszy moment na płycie. Bliskość głosu w „What Are Friends For” połączona z rozmarzonym dęciakiem daje piękny efekt. Zresztą saksofon i trąbka, wprowadzane przez Zaumne, zaskakują i zmieniają zasady gry.

Mamy jeszcze serię pięciu utworów „Dream”. Wyróżniają się krótszym czasem trwania, robią zamęt, wytrącają z równowagi (szczególnie „Dream III”) i pogłębiają znaczenie płyty. Nieostrość „Permanent Ink” porusza czułe struny, a ambientowy „Upwards” powoduje wzruszenie. Poruszającym momentem jest również „Leaving My Heart for Good”. Czasami dobrze jest zrobić sobie przerwę między jednym a drugim przesłuchaniem. Nie da się jednak oderwać na dłużej od płyty. Zaumne potrafi poruszyć najbardziej skrywane emocje, dawno niewidziane pokłady empatii  i dotknąć każdej unerwionej anteny w naszym ciele.

Perfect Aesthetics | 2021
Bandcamp
FB
FB Perfect AestheticsJest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy