Wpisz i kliknij enter

Various Artists – Echocord 20 Years

Dwie dekady z Echocord.

W 2001 roku duński didżej Kenneth Christiansen pracował w małym sklepie muzycznym w Kopenhadze. Pewnego dnia trafił do niego Mikkel Meldgaard – młody muzyk, który planował rozpoczęcie kariery klubowego producenta. Od słowa do słowa i okazało się, że obaj panowie kochają jamajski i berliński dub. Spotkanie to popchnęło ich do działania: niebawem pierwszy założył własną wytwórnię Echocord, a drugi nagrał dla niej swój materiał firmowany pseudonimem Mikkel Metal.

Dwie dekady później Christiansen celebruje dwudziestolecie działalności swej tłoczni. W tym czasie wyrosła ona na jedną z najważniejszych firm na mapie dub-techno. To jej nakładem ukazały się albumy i single wielu cenionych wykonawców tego gatunku: Fluxion, Quantec, Resoe, Onmutu Mechanics, Luke’a Hessa czy wspomnianego Mikkela Metala. Christiansen przez cały ten czas pracował również jako didżej – nic więc dziwnego, że większość opublikowanego przezeń materiału ma taneczny charakter.

Nie inaczej rzecz się ma z kompilacją świętującą jubileusz Echocord. Najwięcej tutaj klasycznie pojmowanego dub-techno, łączącego zamaszyste bity ze skorodowanymi akordami i studyjnymi efektami. To choćby pastelowa „Vibra” Mathimidori (czyli Mathiasa Kadena), energetyczny „M1 Dub” duetu Luke Hess i Jeff Hess czy masywny „Pacific Liar” litewskiego producenta Grad_U. Kontrapunktem dla tej zwartej i pulsującej muzyki są nagrania lokujące się bliżej tęsknego dubu. Tak brzmi otwierający zestaw „Gunman” włoskiego duetu Babe Roots czy pięknie zadumany „Slide” autorstwa Deadbeata.

W ciągu dwudziestu minionych lat Echocord stał się synonimem solidnego rzemiosła. Kupując płytę z tą naklejką, wiemy czego się spodziewać: nie jakichś wymyślnych eksperymentów, tylko sugestywnego połączenia dubu i techno z konkretnym przytupem. Może więc wytwórnia Kennetha Christiansena niespecjalnie przysłużyła się rozwojowi reprezentowanego gatunku, zajmując wobec niego raczej zachowawczą pozycję, ale dla sporej rzeszy jego fanów stała się wyznacznikiem dobrego smaku i stylu.

Echocord 2021

www.facebook.com/echocord.recordsJest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy