Wpisz i kliknij enter

Grossman / Morris-Smith – Curious Music

Ambient gitarowy.

Już na wstępie notatki do płyty natrafiamy na taką informację: „Muzyka na tym albumie została stworzona przy użyciu wyłącznie gitary elektrycznej”. Dobrze, że wydawcy – Research Records oraz Astral Spirits – napisali to, gdyż z samego tylko słuchania płyty to nie wychodzi. Otóż spektrum dźwiękowych barw jest pokaźne na tak drobnej płycie. Nawet pojawiają się dźwięki saksofonu, które – patrz wyżej – saksofonem nie są. Zresztą tych niesamowitości jest tu znacznie więcej.

Wróćmy jednak do twórców, czyli gitarzystów. Michael Grossman i Jai Morris-Smith spotykali się dość często na kawie i w trakcie ich rozmów powstał pomysł, aby nagrać solową płytę Jai`a w studiu Michaela. Zamysł dotyczył grania ambientowo – eksperymentalnego. Na nastrój płyty wpłynęło też tragiczne zdarzenie. Otóż siostra Morris-Smitha zginęła w wypadku na łódce, co sprawiło, że muzyk przestał w ogóle odczuwać potrzebę grania głośnej muzyki.

W trakcie sesji Morris-Smith poprosił swojego młodszego kolegę o dołączenie do gry. Wyzbyci więc fajności postanowili stworzyć interesującą muzykę. W istocie „Curious Music” zawiera muzykę rozmytą, budującą muzyczny świat na wzór konstrukcji Harolda Budda. Dwa utwory wypełniające obie strony taśmy zawierają widmowe melodie oraz gitary imitujące fortepian czy trąbkę. Wszystko to stworzone na bazie odpowiednich fuzzów (opisy na Bandcampie). Celem jest dezorientacja słuchacza.

Ma się wrażenie jakby odpowiednio znaleziony akord lub dźwięk otwierał muzykom drogę do zupełnie nowego świata. Muzyka tworzona ze skupieniem i dla skupionego słuchacza. Odpowiednio poprowadzone gitary nie przytłaczają, a występujące gdzieniegdzie wybuchy dźwięku nie atakują nadmiernie. Całość sunie wolno. Motoryka również poddaje się zmianom, a drugiej części z pewnością bliżej scenie elektronicznej niż jazzowej czy rockowej. Sporo zaskoczeń jak na tak niepozorną płytkę.

Research Records / Astral Spirits | 2022
Bandcamp
FB Research
FB Astral SpiritsJest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy