Wpisz i kliknij enter

Various Artists – Air Texture Vol. VIII – Anthony Naples & DJ Python

Psychodeliczne pląsy.

Ukazując się nieregularnie w ciągu minionej dekady, cykl „Air Texture” zdobył sobie sporo grono fanów. Nawiązując do klasycznych kompilacji w stylu „Pop Ambient” czy „Ambient Dub”, amerykański kurator James Healy, stworzył rozpoznawalną markę, odbijającą przemiany, jakie zachodziły w łonie ambientu w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Nic dziwnego: wszak o dobór nagrań na albumy z serii zadbali najważniejsi artyści z tego kręgu: Bvdub, Loscil, Andrew Thomas czy Rafael Anton Irrisari. Nazwiska twórców kolejnych kompilacji były czasem nieoczywiste – tak jest i w przypadku najnowszego wydawnictwa, za które odpowiadają Anthony Naples i DJ Python.

Ten pierwszy zasłynął na początku minionego dziesięciolecia jako jeden z twórców lo-fi house’u. Jego nagrania szybko zdobyły uznanie w prestiżowych mediach, sprawiając, że artysta był zapraszany na najważniejsze festiwale w Europie i poza nią. Swój talent potwierdził przede wszystkim ciekawymi albumami, na których z powodzeniem łączył taneczną energię z bardziej psychodeliczną elektroniką. Naples założył też własne wytwórnie – i to właśnie dzięki jednej z nich dowiedzieliśmy się o istnieniu DJ-a Pythona.

Ten działający podobnie jak Naples w nowojorskim Brooklynie producent, sięgnął po szalenie modną estetykę dancehallu. Wykastrował ją jednak z tanecznej energii i erotycznego sznytu, wpisując w formułę… ambientu. Ten szalony pomysł chwycił i debiutancki album artysty z 2017 roku – „Dulce Compania” – okazała się jednym z najciekawszych wydawnictw ostatnich lat. Opublikowała go należąca do Naplesa wytwórnia Insienso. Nic więc dziwnego, że James Healy zaprosił do skompilowania ósmej części „Air Texture” właśnie tych obu twórców. Co ciekawe – tym razem obaj panowie firmują całość zestawu.

Zaczyna się od tanecznego grania – to „Springtime Flows” Parrisa i „Off The Top” duetu Aurora Halal & DJ G, które lokują się w formule onirycznego house’u. Potem uderza dancehall, ale w swej eksperymentalnej wersji, o zaskakująco minimalistycznym sznycie („Hop” Mr. Curtains oraz „GHK” Waona P.). Ten oniryczny nastrój pryska, kiedy rozbrzmiewa energetyczny techno-trance w stylu lat 90. („Skin Shed” DINY). Nieoczywisty dancehall powraca za sprawą wspólnego nagrania Naplesa i DJ Pythona – „Entoure”. Całość wieńczy jedyny w tym zestawie ambientowy utwór – „Latautii” Huerco S.

Druga część kolekcji startuje od rzeczonego dancehallu za sprawą „Ecotone” duetu Bitter Babe & Nick Leon. Jamajski puls prowadzi nas wprost do bujającego downtempo, wymodelowanego na dubową modłę („Zindagi” Rrao oraz „Treble Stitch” Bety Librae). Te bujające rytmy przerywa zwrot w stronę ambientu – i to zarówno tego zaszumionego („Palisade” DJ Tristero), jak i tego „popowego” („Final Speaking” Naplesa i DJ-a Pythona). Na finał dostajemy odjechany trip-hop o surrealistycznym wręcz klimacie („Sankai” Meitei oraz „Antonyms For Us” Vertical Silence).

Choć kompilacja stworzona jest z nagrań innych wykonawców, idealnie oddaje ducha twórczości jej selekcjonerów. Najpierw mamy do czynienia z eteryczną wizją house’u, podrasowaną zarówno na latynoską modłę, jak i zanurzoną w odmętach podwodnego ambientu. Potem bujamy się w rytm jamajskiego dancehallu, ale wszystko odbywa się sennym nastroju, nadającym tym pląsom psychodeliczny charakter. Co ciekawe na oba krążki trafiły głównie nagrania autorstwa mało znanych twórców. „Air Texture VIII” to więc nie tylko muzyczny odlot, ale również pouczająca lekcja nowych brzmień.

Air Texture 2022

www.stores.airtexture.com

www.facebook.com/airtextureJest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy