
Wszystkie oblicza Afryki
African Beats pokazuje wszystko co najpiękniejsze w afrykańskiej kulturze. Festiwal nie zamyka się w sztywnych ramach konwencji i prezentuje rozmaite spojrzenia na Afrykę. To miejsce zarówno dla miłośników rdzennych brzmień, World Music, jak i fanów nowoczesnego wzbogacania kultury tego kontynentu. Tegoroczne African Beats odbędzie się 12-13 sierpnia w Kawęczynie koło Warszawy w Dworku pod Wiechą. W związku ze zbliżającym się wydarzeniem postanowiłem przybliżyć najciekawsze z tegorocznych propozycji muzycznych.
Oumou Sangare
Reprezentantka Mali, określana mianem afrykańskiej diwy to twórczyni legendarnego w świecie World Music albumu ” Moussoulou”. Na swoim koncie ma współpracę z gigantami takimi jak Herbie Hankock czy Tony Allen. African Beats to świetna okazja na promowanie jej najnowszego krążka „Timbuktu”.
Lua Preta
Ekscentryczny angolsko – polski duet to mieszanka tradycji i nowoczesnego spojrzenia na afrykańską kulturę. Rap, elektronika i rdzenna muzyka spotykają się ze sobą tworząc nierozerwalną całość. Lua Preta wystąpi na scenie klubowej 13 sierpnia.
Amadou & Mariam
Prawdopodobnie najbardziej znany na świecie popularyzator muzyki malijskiej. Duet z historią równie piękną, jak ich muzyka. Para poznała się w ośrodku dla niewidomych i do teraz pozostała nierozłączną zarówno na scenie, jak i w życiu prywatnym. Muzyka prezentowana przez Amadou & Mariam to hybryda tradycyjnych brzmień afrykańskich z elementami muzyki elektronicznej a także muzyki popularnej.
Ifi Ude
Zdecydowanie najciekawsza festiwalowa reprezentacja naszego kraju. Polski folk zmieszany z jej rodzimą afrykańską tradycją przyprawiany elementami goa trance. Ifi będzie rozgrzewać publiczność na scenie klubowej 12 sierpnia prezentując świetnie przyjęty zeszłoroczny ” Ludevo”.
Sona Jobarteh
Wirtuozerka harfy kora, pochodzenia gambijskiego, urodzona w Wielkiej Brytanii. Sona przełamuje lody między tradycyjnym brzmieniem kora a nowoczesnymi zabiegami muzycznymi. Artystka w pełnym tego słowa znaczeniu: producentka, instrumantalistka, wokalistka, założycielka szkoły w Gambi edukującej młodzież w kwestii kultury i muzyki ich korzeni.
Tamikrest
Mimo, że zespół czerpie z rozmaitych gatunków wśród których można by wymieniać funk, dub, szeroko rozumianą psychodelę czy nawet rock, najtrafniejszym określeniem na ich muzykę będzie blues. To odwołanie nie tyle muzyczne co związane z dramatyczną historią zespołu, która cierpienie wygnania przelewa na muzyczny świat. Zespół składa się bowiem w głównej mierze z emigrantów wojennych. Tamikrest to muzyka związana z tuareską kulturą przepełniona inspiracjami muzyki z całego świata.
Imarhan
Zespół bazujący na tradycyjnej algierskiej muzyce Rai, mocno eksperymentujący z rozmaitymi gatunkami wśród których można wymienić funk czy też rock. Nazwa kwintetu oznacza w miejscowym języku: „ten, na kim ci zależy”.
Oum
Czas na soulowego ducha festiwalu. Artystka z Maroko swoje inspiracje czerpie z jazzu, muzyki gospel a także tradycyjnych marokańskich brzmień. Jej niezwykle uduchowiona twórczość nie jest wyzbyta społecznego przekazu. Na African Beats wokalistka wystąpi z projektem „Hals”.
Na łamach tegorocznego African Beats wystąpią także:The Afronauts, Dikanda, Moribaya, Dj Yardie, Laboratorio Tropical oraz Afrotuba. Ponadto na tym niezwykłym wydarzeniu będą odbywać się liczne warsztaty, pokazy filmowe oraz spotkania z polskimi podróżnikami którzy przekażą nam relacje, oraz swoje refleksje z pobytu na magicznym kontynencie.
Profil na Facebooku »African Beats 2022
