Wpisz i kliknij enter

AFreaks by AfryKamera: 1 października 2022 | Warszawa

Coraz bliżej rozpoczęcia 17. edycji warszawskiego festiwalu AfryKamera i jego muzycznego oblicza AFreaks!

W tym roku festiwal AfryKamera startuje już 30 września w warszawskiej Kinotece – największe w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie poświęconego kulturze afrykańskiej i potrwa do 9 października 2022 r. Do tej pory festiwal odbywał się w grudniu. Tegoroczna edycja zagości również w największych miastach Polski oraz online na platformie VOD.

AfryKamera w tym roku zmienia się, rozwija i nawiązuje do przyszłości, stąd tegoroczny plakat festiwalu autorstwa Honoraty Karapudy nawiązujący do afrofuturyzmu.

Program festiwalu skupia się wokół dwóch wątków przewodnich: *Africa mon amour – Miłosne spojrzenie na kontynent. Dotykać będzie kwestie samej miłości między ludźmi, jak i do samego kontynentu, kraju i ludzi ją zamieszkujących. Drugim zaś wątkiem tematycznym festiwalu są „Korzenie muzyki”. Spojrzenie na muzykę afrykańską i jej rozwój przez lata 60. XX wieku.

AfryKamera

👉 Strona festiwalu AfryKamera: www.afrykamera.pl

👉 Strona Facebook: www.facebook.com/afrykamera

Muzyczna odsłona tegorocznej AfryKamery, pod nazwą AFreaks, odbędzie się 1 października w warszawskim Klubie DZiK! Wystąpią niezwykli artyści: po raz pierwszy w Polsce duet Montparnasse Musique, szwajcarski producent Daniel Jakob, lepiej znany jako Dejot oraz Dubokaj, duet Lua Preta a do tańca poprowadzi kolektyw didżejski Laboratortio Tropical Crew.

👉 BILETY: w cenie 55zł do kupienia na stronie Going.: www.goingapp.pl/wydarzenie/afreaks-by-afrykamera/pazdziernik-2022

👉 Dołącz do wydarzenia na Facebooku: www.facebook.com/events/547904226991904

👉 Strona Facebook Klubu DZiK: www.facebook.com/DomZabawyiKulturyDZiK

Montparnasse Musique, fot. Eric Beckman

Montparnasse Musique to połączenie dwóch odrębnych wrażliwości: pasji algiersko – francuskiego DJ-a i producenta Nadjiba Bena Bella do surowych organicznych bitów oraz zamiłowania południowoafrykańskiego DJ-a Aero Manyelo do syntezy hasła Do It Yourself w sferze cyfrowej. To odważna hybryda świeżych brzmień. To akustyczny puls tradycyjnej Afryki przesiąknięty echem nowoczesnego Johannesburga z domieszką takich dźwiękowych smaków jak gqom, kwaito, techno czy afrohouse.

W 2021 roku Montparnasse Musique opublikowali debiutancką EP-kę jako pierwsze wydawnictwo w brytyjskiej wytwórni Real World X, czyli w pododdziale znanego i cenionego na całym świecie lebelu Petera Gabriela, Real World Records. Na EP-ce pojawiły się utwory będące wynikiem współpracy z członkami kongijskich zespołów takich jak Kasai Allstars, Konono Nº1, Mbongwana Star i Basokin.

Podekscytowane reakcje krytyków i fanów muzyki doprowadziły do tego, że Montparnasse Musique podpisali kontrakt z głównym wydawcą ich debiutanckiego, pełnowymiarowego albumu „Archeology”, który ukaże się w październiku 2022 roku. Na tym krążku spotyka się Afryka Północna z Afryką Południową i następuje wspólne lądowanie w środku Czarnego Lądu, czyli w Demokratycznej Republice Konga. Przecinają się tu różnorodne światy muzyki elektronicznej z rytuałem i ceremonią, a odległe epoki krążą wokół współczesności.

Nadjib Ben Bella jest DJ-em i producentem czerpiącym inspiracje z muzyki gnawa, ze swoich północnoafrykańskich korzeni oraz sięgający po zróżnicowane gamy subsaharyjskich brzmień muzyków, z którymi tworzył przez ostatnie lata. Aktualnie koncertuje w Europie z zespołem Les Amazones d’Afrique pochodzącym z Mali. Aero Manyelo z kolei jest synonimem rozwijającej się południowoafrykańskiej sceny house, który wypracował rozpoznawalne elektroniczne brzmienie, co przełożyło się na uznanie twórczości Manyelo wśród kręgów klubowych w różnych częściach świata i przyciągnęło szeroką gamę współpracowników – m.in. Idris Elba i The Mahotella Queens.

AfryKamera
Dejot, fot. mat prasowe

Daniel Jakob to producent muzyki elektronicznej i kompozytor filmowy mieszkający w Bernie. Od lat 90. nieprzerwanie produkuje muzykę, współpracując m.in. z Lee „Scratch” Perry’m, Yello, Nicolette, Bongeziwe Mabandla itd. Remiksował także utwory dla m.in. takich artystów jak Imogen Heap, Pressure Drop, Dawn Penn, Bonaparte. Od 2002 do 2014 roku był producentem słynnego ulicznego grania i współtworzył dubowo-elektroniczny projekt Filewile. W 2017 roku otrzymał nominację do prestiżowej nagrody Prix Europa (w Radio Music) za podcast na Gqom zatytułowany „Gqom Edits – Durban Visit”, zrealizowany we współpracy z Thomasem Burkhalterem z Norient i Marcelem Gschwendem (aka Bit-Tuner). Jego muzyka pojawiła się w kilku nagradzanych filmach, m.in. takich jak „Das Fräulein”, „Slumming”, „On the Line” czy „Kameramörder”. Jakob jest także współwłaścicielem szwajcarskiej wytwórni Mouthwatering Records.

W 2019 roku Dejot opublikował dwie wyśmienite kasety pt. „Holowez” i „Uhujano”. Materiał został utkany z wielu wspomnień zebranych podczas kilkumiesięcznego pobytu artysty w Republice Południowej Afryki. Pierwszą taśmę nagrywał z różnymi znakomitymi wokalistami z RPA, choćby z Robertem Michirim i Moonchild Sanelly (występowała z Gorillaz i Die Antwoord). Dejot pomieszał kwaito, gqom, techno, ambient, dub i elementy dubstepu.

– „Zacząłem budować w mojej głowie wyimaginowany świat, tworząc mieszankę z tego, co dokumentowałem na zdjęciach, tym samym odwołując się do najbardziej skrywanych uczuć i wspomnień. To było tak, jakbym wyznaczał inne spojrzenie na rzeczywistość, a to odbijało się w mojej muzyce” – wyjaśnia Dejot.

„Uhujano” to jeszcze bardziej taneczne oblicze twórczości Daniela Jakoba. Tu również można usłyszeć artystów z RPA, wybrzmiał głos Simangaliso Mfula czy gitara/perkusja Tshepanga Ramoba z zespołu BLK JKS. Naprawdę wiele się dzieje pod spodem, pulsuje lawina niuansów choćby w postaci przemyconych nagrań terenowych i rozmaitych brzmień z okolic techno, r&b, gqom, kwaito i house. W marcu 2022 roku Daniel Jakob jako Dubokaj wydał nowy materiał pt. „Daydreamflix” nagrany jeszcze z jamajską legendą, ojcem założycielem reggae i pionierem afrofuturyzmu Lee „Scratch” Perry’m.

AfryKamera
Lua Preta, fot. Wysmyk & Pancewicz

Moment, który można uznać za prapoczątek projektu Lua Preta, to rok 2010, kiedy Mentalcut postanowił na poważnie zabrać się za produkcję muzyki. Kilka lat później Mentalcut poznał Luzię Avelino (aka Ms. Gia), której rodzice pochodzą z Angoli i Wysp Świętego Tomasza i Książęcej. Pierwsze ich wspólne nagrania przypadają na rok 2016.

Na wstępie duet chciał tworzyć na styku kuduro i brytyjskiej elektroniki, lecz w tamtym momencie odeszli od tego pomysłu. Za to podczas jednej z sesji w studiu Ms. Gia wykrzyczała do mikrofonu słowa „melhor vai embora”, na bazie których powstał później debiutancki singiel Lua Prety, który ku zaskoczeniu Mentalcuta bardzo szybko zaczął rozprzestrzeniać się w internecie i zbierać pozytywne reakcje płynące również z zagranicy.

W 2017 roku światło dzienne ujrzała ich debiutancka EP-ka pt. „Emoções Coloridas”, a na niej znalazły się trzy instrumentalne kompozycje potwierdzające wysmakowany kunszt produkcyjny Mentalcuta, podszyty mieszanką kuduro i afrohouse’u. O projekcie zaczęło się robić coraz głośniej w Polsce, czego ukoronowaniem stał się ich występ na krakowskim festiwalu Unsound. Rok 2018 okazał się być przełomowym dla poznańskiego duetu. Jeszcze w styczniu ukazał się ich singel „Quero Mais”, w którym gościnnie wziął udział Morena Leraba z Lesotho. Niedługo potem pojawił się pierwszy teledysk duetu do singla „Ta Bater”, który w całości został nakręcony w Lizbonie, a sam utwór został później wydany na winylu na kompilacji przygotowanej przez brytyjską platformę University of Tropical Sound. Podsumowaniem tej artystycznej hossy był fakt, że na sam koniec 2017 roku dwu-utworową EP-kę duetu wydał sam Daniel Haaksman w swoim kultowym berlińskim labelu Man Recordings.

W 2019 roku Lua Preta poszli o krok dalej. Tuż po dwóch kwietniowych występach w Nowym Jorku światło dzienne ujrzał utwór „Panama” nagrany wspólnie z amerykańskim producentem Tonym Quattro. Po gościnnym udziale na głośnej płycie Pezeta, duet Luar Preta skupił się na produkcji swojej nowej EP-ki „Polaquinha Preta” opublikowanej przez warszawski label U Know Me Records.

Dwa lata temu duet wydał debiutancki album „Diaspora”, a pochodzące z niego utwory „Baile Lotus” i „Drena” były emitowane w kilkunastu europejskich stacjach radiowych, m.in. w BBC1 Xtra (w audycji Diplo), NTS i Rinse FM.

Laboratorio Tropical Crew, fot. mat. prasowe

Laboratorio Tropical Crew to nowy warszawski projekt, coraz mocniej podkręcający temperaturę w świecie muzyki tanecznej. To przestrzeń muzycznych eksperymentów, w której prowadzone są badania nad tropikalnymi rytmami i melodiami z okolic równika. Składniki alchemiczne po jakie sięgają członkowie LabTroCrew to Cumbia, Reggaeton, Kuduro, BaileFunk, Gqom, Moombathon, Dancehall, Dembow, Neoperreo, Singeli czy PsotClub.

»»» BILETY «««






Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy