Wpisz i kliknij enter

Hinode Tapes – Hinode Tapes

Nagrania ze wschodu Słońca.

Zamknięcie działalności przez wytwórnię Instant Classic było wielką stratą dla rodzimego podwórka poszukującej muzyki niezależnej. Dlatego tak cieszy jej powrót i to od razu z zupełnie unikatowym projektem, co prawda gdańskiego tria, ale muzyków którzy razem nie pojawili się wcześniej na jednym wydawnictwie. A każdy z trójki: Piotr Chęcki (saksofon, sampler, syntezator), Piotr Kaliński (gitara) oraz Jacek Prościński (perkusja) ma na koncie nad wyraz długą i wartościową dyskografię. Na album składa się pięć około dziesięciominutowych kompozycji o improwizowanej proweniencji, ale zarazem silnym polu radiacjującym skupieniem, wywarzeniem i precyzją.

Z pewnością na pierwszy rzut oka zaskoczeniem może być odłożenie na bok syntezatorów, wtyczek i samplerów przez Hatti’ego Vatti’ego, choć warto pamiętać, że twórca „Algebry” udzielał się kiedyś gitarowo w punkowym zespole Gówno. Tutaj jednak gitara jest wykorzystywana do budowania transowych, pulsujących, mieniących się lub drgających połaci na tle których zabiera głos głęboki oddech saksofonu Chęckiego, bądź przetaczające się szumy, pady i basy. Osobną historią jest gra Próścińskigo, który nie sięga tu zarówno po repetytywne figury jak i banalne okraszanie, lecz wpasowuje się w tkankę tworzoną przez kolegów swym oryginalnym kombinowaniem i wszędobylstwem perkusyjnym, osiągając szczyt mistrzostwa w „Tapes#4”, gdzie zamienia swą grę w „owadzie” trzepotanie.

Głębokie i pełne brzmienie oraz bardzo dobry, selektywny miks całości wspomaga wygenerowanie tu zupełnie magicznego, choć niepokojącego klimatu. Niby czujemy subtelny lękowy dreszcz, a jednak musimy wchodzić w to dalej. Potężna to płyta, bo poza walorami dźwiękowymi wydobywa ze słuchacza silne emocje.

PS.”hinode” oznacza po japońsku (日の出) wschód Słońca.

26.08.2022 | Instant Classic

https://www.facebook.com/hinodetapes
https://hinodetapes.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/instant.classic.label
instant-classic.comJest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
Michał
1 rok temu

Piękna płyta, dzięki!

Polecamy