Wpisz i kliknij enter

Möd4rn – Decode Process Inform Decide

Zniewoleni przez technologię.

W minionej dekadzie scena techno stała się zdecydowanie bardziej egalitarna niż w poprzednich latach. Niemiecka dominacja przestała być aż tak wyraźna, ponieważ do głosu doszły całe zastępy utalentowanych producentów z innych krajów. Przede wszystkim na klubowej (i eksperymentalnej) scenie zaistnieli znakomici młodzi producenci z Włoch, ale również z Hiszpanii czy z Francji. Do grona najważniejszych twórców gatunku nad Sekwaną dołączyli wówczas twórcy związani z paryską wytwórnią Skryptöm.

Jej właścicielem jest Antoine Husson, który działa głównie pod pseudonimem Electric Rescue. Dziesięć lat temu skrzyknął on dwóch innych kolegów po fachu – i założył supergrupę Möd3rn. W 2017 roku jej działalność podsumował debiutancki album „Trois”, który przyniósł solidną dawkę mocarnego techno o jednoznacznie klubowej proweniencji. Projekt nie zakończył jednak działalności i dorobił się właśnie nowej płyty. Tym razem odpowiada za nią czterej producentów – stąd i zmiana jej nazwy na Möd4rn.

Krążek otwiera „Sea Of Electrons” – plemienny wstęp, który prowadzi wprost do „Mechanical Illusions” i „Signal Transmission”. To już galopujące techno, osadzone na twardym rytmie i wypełnione rozwibrowanymi arpeggiami modularnych syntezatorów. W „Lost Connection” dostajemy mechaniczne electro, podrasowane zdeformowanymi efektami rodem z filmów sci-fi. Techno wraca wraz z „Archived Data” i „Seduction 2.0”, łącząc tribalowe bębny z acidowymi loopami.

„Ai And I Together” to chyba najlepszy utwór w zestawie: epickie techno, pomysłowo asymilujące echa klasycznej kosmische musik. Równie ciekawie brzmi „Virtual Emotion”, wprowadzając do zestawu połamane bity, rave’owe basy i… trance’owe arpeggia. W „Meta Immersion” skręcamy w stronę typowego deep techno wywiedzionego wprost z włoskiej szkoły tego rodzaju grania. „Reaching Hands” zaczyna się niczym stylowe electro, ale z czasem łapie szybszy puls i mocniejszy aranż. Całość wieńczy monumentalny „Human Rhizome”.

Podczas tworzenia „Decode Process Inform Decide” Electric Rescue towarzyszył podobnie jak przy realizacji „Trois” Maxime Dangles – ale też dwóch nowych artystów z kręgu Skryptöm – Kmyle i Moteka. Zapewne dzięki temu dostaliśmy tym razem zdecydowanie bardziej zróżnicowany i przemyślany materiał. Nagrania z albumu układają się bowiem w spójną opowieść o zniewolenia człowieka przez media społecznościowe. Jakie znajduje to odbicie w muzyce kwartetu? Posłuchajcie sami.

Mod4rn 2022

www.facebook.com/Mod3rnrecordsJest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Leon Vynehall – Nothing Is Still

Brytyjski producent i DJ – Leon Vynehall po wydaniu kilku niezłych EP, nawiązuje współpracę z kultową Ninja Tune i wydaje swój pierwszy LP tytułując go „Nothing