Wpisz i kliknij enter

OvE (the Overview Effect) – Geography and Geometry

Bez długich rozbiegów.

Lubię takie chwile. Te momenty kiedy zespół, w którym nadzieje pokładałem, który zwyczajnie mi się podobał nagrywa oto drugi album nie tylko spełniający oczekiwania, ale i wręcz kipiący nadmiarem energii. W składzie tego zespołu są: Łukasz Hoja (rhodes, syntezator), Patryk Skorupski (gitara), Krzysztof Szymasek (gitara basowa, Krystian Pilarczyk (bębny), Mateusz Cuper (perkusja), Dawid Bąk (perkucja), Norbert Wardawy (trąbka, flugelhorn),  Jacek Świłło (saksofon altowy), a także Adam Jarosik (saksofon tenorowy).

Tytuł płyty obiecuje przejażdżkę geograficzną, a zespół tej obietnicy dotrzymuje. Rzuca się uszy, że Ove nie stosują ani długich rozbiegów, ani półśrodków i od razu przechodzą do rzeczy. Fantastyczny początek gwarantuje pełna werwy „Astana”. Proszę tylko posłuchać jak tu wszystko idealnie do siebie przylega. Dęciaki do tnącej gitary, synthy i bas oraz perkusja i przeszkadzajki. No i ta końcówka należąca do dęciaków. Palce lizać. Dalej nie jest gorzej o czym szybko można się przekonać słuchając sympatycznie bujającego „Kyoto-Shi”.

Mam wrażenie, że szum po debiucie „Without Territory” dodał muzykom z z Ostrzeszowa i okolic wiatru w żagle i pozwolił dotrzeć się na koncertach. To musiało zbudować pewność siebie, którą słyszymy chociażby w „Nowej Hucie”, bo luz mieli już wcześniej. A trzymając się jeszcze „Nowej Huty” to zwrócę uwagę jak trąbka i saksofon podtrzymują tam melodię. Z kolei „Baltimore” skręca mocniej w stronę funku silnie związanego z jazzem orkiestrowym. Zresztą tej orkiestrowości nie brakuje również w innych miejscach.

Skoro przy niej jesteśmy to nie sposób nie zwrócić uwagi na „Stawinogę”, której początkowe takty nie zwiastują futurystycznego nadzienia wypełniającego dalszą część utworu. „Mecklenburg” mógłby być wizytówką zespołu, a mnie znów urzeka ta zwiewność i zmiana tempa. Wyróżnia się „Veracruz”, a to poprzez pojawiający się wokal tajemniczego Campesino. Doceniam ruch w stronę klasycznej piosenki, ale z drugiej strony, to najbardziej oczywisty moment płyty. Powtarzać zdań z początku nie będę, więc napiszę tylko: łapcie i słuchajcie.

Fonoradar | 2023


Bandcamp: https://fonoradar.bandcamp.com/album/ove-the-overview-effect-geography-and-geometry
FB: https://www.facebook.com/Ove.band
FB Fonoradar: https://www.facebook.com/fonoradar


 Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy