Wpisz i kliknij enter

Patryk Cannon – Our Garden

Dyskretne sztuczki.

Będę się upierał, że najnowszy krążek Patryka Cannona „Our Garden” jest zaskakujący, choć mam całkowitą świadomość, że cały katalog tego znakomitego kompozytora obfituje w albumy zaskakujące. Więcej, praktycznie każdy krążek (przeszły i przyszły również) można by tak ochrzcić. Więc problem ograniczonej wyobraźni leży po stronie piszącego te słowa, a nie tworzącego muzykę. Dla czytelniczek i słuchaczek to dobra wiadomość.

Zdaje się, że nasz bohater wsłuchał się w prąd kulturowy mocno reprezentowany w Polsce, a polegający na nowoczesnym przepisywaniu muzyki tradycyjnej. Najmocniejszym przykładem jest oczywiście Naphta i jego „Żałość”. Natomiast Cannon postanowił zrobić to po swojemu, a do studia zaprosił Paulę Pieczonkę, która towarzyszy mu głosem w utworze „To the End…” utrzymanym w wolnym tempie pozwalającym na wychwycenie pojedynczych dźwięków. Reszta głosu na płycie należy już do niego.

Otwarcie płyty, jak i jej wybrane fragmenty, kojarzą mi się również z dokonaniami Piotra Kurka, ale nie utwór „In Your Name”, który z kolei daje się porównać po trosze z dokonaniami Wacława Zimpla. Szczególnie w zakresie repetycji i minimalizmu. Ale – znów – Patryk Cannon robi to po swojemu. Natomiast nie chce on objąć swoją twórczością wszystkiego. Wydaje się, że zamiar muzyka jest skromniejszy i realny: otóż za pomocą swoich dyskretnych sztuczek chce nas zaprosić do świata, u którego podstaw leży ambient pełny wzniosłych niezwykłości.

Słychać je w noszącym sakralny stempel „Voice of bushes”. Owa wzniosłość urasta także do poziomu ogromu, który swym majestatem nie tylko świeci, ale przytłacza („Waves”). Wypadkową wszystkiego jest zamykający „Surfing sonic surface” oślepiający laserową elektroniką z dodatkiem rytmu. Ujmując sprawę prościej napiszę, że architektura utworów Cannona trafia do mnie w całej rozciągłości, a z jego muzyki potrafię wychwycić także prądy filozoficzne, których celem jest ustrzec nas od lekkomyślności. Poza tym to oczywiście znakomita płyta jest.

Wyd. własne | 2023


Bandcamp: https://patrykcannon.bandcamp.com/album/our-garden
FB: https://www.facebook.com/patrykcannon


 Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy