Wpisz i kliknij enter

Piotr Kurek – Peach Blossom

Świat złożony i piękny.

Niesamowitość towarzyszy ściśle twórczości Piotra Kurka. Jego muzyczne podróże ogranicza zasadniczo tylko własna wyobraźnia, a ta, co unaoczniła płyta „World Speaks”, nie ma praktycznie granic. W kwestii części wspólnych istotny dla artysty wydaje się być głos. Jego forma dowolna, ale traktowany jak instrument zlewa się z muzyką proponowaną przez kompozytora. Poza ten obręb nie wysuwa się zanadto „Peach Blossom”, najnowszy krążek Kurka, ale nie oznacza to automatycznie, że funduje się nam powtórkę z rozrywki.

Hojnie muzyk dzieli się swoją eksperymentalną formą wciągając nasz już od pierwszych sekund „The Art Of Swapping Hearts”. Zresztą ten utwór jest jednym z nielicznych przypadków, o których mógłbym powiedzieć, że nadają sens Auto-Tune`owi. Twórca używa go nie celem wygładzenia niedociągnięć, a zrobienia czegoś na wskroś oryginalnego. Podobna technika wykorzystana została również w utworze tytułowym, który paleta barw zdecydowanie zostaje rozszerzona, a wielościeżkowa struktura utworów nie przypomina elektronicznej roboty.

Jako się rzekło kompozytor ma spory talent, zwłaszcza do głosowych dodatków, od których po plecach chodzą ciarki. Fascynacja płytą rośnie od „Breathing”, gdzie pojawiają silniejsze akcenty perkusyjne. To dobry moment, żeby zaznaczyć teatralne korzenie albumu (patrz związek z „A Sacrifice Shall Be Make / All The Wicked Scenes”), który zawiera muzykę ze spektaklu „某种类似于我的地洞:心室片段 Heart Chamber Fragments” w Münchner Kammerspiele z października 2021 roku. Tematem jest idealne izolowanie się od świata zewnętrznego, co muzyka Kurka wzmacnia zresztą.

Szczególnie moc idyllicznych brzmień w „Martin is Crying”. I jest to idylla o wyjątkowej urodzie i rzadko spotykanej głębi. Kurek pokazuje nam świat złożony i piękny. Wzdychanie, natchnione głosy, rozlewające się podłoże muzyczne w „Ds / The Moss Beneath” wzbudzają w nas melancholię. Końcowy „Bau” wybudza z tego stanu, a to za sprawą głębokiego i wyraźnego głosu. „Peach Blossom” choć trwa dość krótko jest pełen zaskoczeń i zauroczeń. Pełen pogiętych melodii, jednocześnie przystępny i obcy.

Mondoj | 2023


Bandcamp: https://mondoj.bandcamp.com/album/peach-blossom
FB: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063543786836
FB Mondoj: https://www.facebook.com/mondoj.org


 Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy