Wpisz i kliknij enter

Wacław Zimpel & Hans Kulk – Breath of Brahma & Sri Crickets

Grube warstwy elektroniki.

Dawno Pana Wacława nie było słychać. Człowiek zdążył się już nawet stęsknić. Szczególnie, że Pan Wacław do wielce utalentowanych muzyków należy. A w pamięci przechowuję jeszcze start inicjatywy wydawniczej Tak Picture, której pierwszym krokiem był album „Ebbing in the tide” grany przez klarnecistę solo. W drugim wydawnictwie zatytułowanym „Breath of Brahma & Sri Crickets” towarzyszy Polakowi Hans Kulk holenderski inżynier dźwięku obsługujący elektroniczną aparaturę studia Willem Twee Studio.

Obaj poznali się w roku 2018 kiedy Zimpel pracował nad „Massive Oscillations”. Rzut oka na przedmiotowe studio każe zrozumieć dlaczego w opisie do płyty posłużono się określeniem „świątynia analogowej elektroniki”. Istotnie budzi ono podziw i jakoś automatycznie skłania do myśli, że cała ta maszyneria posłużyć może do stworzenia kompozycji masywnych. Dwa utwory wypełniające szczelnie album należą właśnie do takiej kategorii. W obu zeskładowano grube warstwy elektroniki.

Kontemplacja przyświecała powstawaniu utworów. Kronikarska rzetelność nakazuje podkreślić, że „Sri Crickets” został nagrany w warszawskim Studiu Koncertowym S2 Polskiego Radia, ale potem trafił do Kulka do Holandii celem przetworzenia. „Breath of Brahma” to szeroka mantra, która rozlewa się i przelewa za sprawą klarnetu. Czuć tu pociąg artysty do wschodniej sztuki muzycznej. Zgodnie z tytułem sam utwór oddycha. Olśniewa i jednocześnie przytłacza swoim ogromem, ale te delikatne przesunięcia akcentów, wspaniałe faktury kryją w sobie niepodrabialną moc i mrok.

Wspomniany już „Sri Crickets” nawiązuje do eksperymentów Le Monte Younga przyciągając nas swoim minimalizmem. W kategorii wagowej to już moment lżejszy. Brzmi to niczym nieustająca praca niesprecyzowanej maszyny, która się samonakręca. W dłoniach można poczuć takie mrowienie, że ma się samemu ochotę coś zmajstrować. Ale jakże potem wielkim zaskoczeniem jest zjawiająca się znikąd piękna melodia. Znakomita rzecz, znakomity album. I jeszcze cały dochód ze sprzedaży albumu cyfrowego zostanie przekazany organizacjom wspierającym Ukraińców dotkniętych agresją wojskową Rosji. No to już wiecie co robić.

Tak Picture | 2022
https://waclawzimpel.bandcamp.com/album/breath-of-brahma-sri-crickets
https://www.facebook.com/zimpelwaclaw/
https://www.facebook.com/profile.php?id=100063713961017Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy