Wpisz i kliknij enter

Kid Kozmoe, Rites of Fall, Młyn oraz The Overview Effect

Ostatnia prosta.

Pora kończyć ten rok. Mimo dołożenia starań wszystkiego opisać się nie dało. Liczba pozycji wydawniczych po raz nie wiem który przerosła nie tylko moje możliwości, ale i oczekiwania. Niech będzie. Nie mogę jednak nie odnotować jeszcze kilku, kilkunastu, kilkudziesięciu wydawnictw przed zakończeniem sezonu. Niechby i skrótowo, ale niech ślad będzie. Oto porcja wielce interesujących krążków niepozbawionych cech wspólnych.

Startujemy od Kida Kozmoe, czyli Christoph Neubert DJ i jednocześnie kolega po piórze piszący o muzyce elektronicznej na www.frohfroh.de. „Talking To Ghosts” wydane w Istotnych Nagraniach zapowiadają bardzo ciekawego twórcę. Nie da się uciec od uczucia, że mamy oto swoistą wprawkę, ale już bardzo zaawansowaną. Uwagę przykuwa całkowity brak jednorodności stylistycznej. Barwna mieszanka o różnym tempie daje możliwość dania głębokiego nura w kreatywny świat. Gdzieś słychać fascynację grami komputerowymi czy wczesnym internetem, ale bez poczucia muzealności. Mój typ: „Meltdown Funk”.

Kid Kozmoe – Talking To Ghosts | Istotne Nagrania 2021
Bandcamp
FB Istotne

Wyżej mieliśmy prostackość, a tu mamy monolit. Rites Of Fall powinniście pamiętać z albumu „Towards the Blackest Skies”. „Floodwaters” jest trzecim wydawnictwem Bartka Kuszewskiego, który lubuje się w porządnym walcowaniu swoich słuchaczy. Nie jest to album uroczy, a mocarny. Pełen niepokoju, przetworzonych dźwięków (chórów również, blach perkusyjnych (pomoc Kuby Sokólskiego) zamienionych w ścianę dźwiękową. Prawie pół godziny prawdziwego popisu umiejętności. Materiał przytłacza, ale miał przytłaczać. Nie może być inaczej skoro pomagał przy płycie specjalista od gniecenia Rafael Anton Irisarri. Mój typ: „Floodwaters”.

Rites of Fall – Floodwaters | Leidforschung 2021
Bandcamp
FB
FB Leidforschung

Teraz będzie lżej. Elektroakustyczne trio Młyn w składzie: Sebastian Milewski – klawisze, Cezary Rosiński – syntezator modularny i Michał Wdowikowski – perkusja serwuje bardzo orzeźwiającą mieszankę jazzu i elektroniki. Są dobrzy nie tylko w graniu, ale i zaczepkach: „Sławni recenzenci jazzowi będą oburzeni i zniesmaczeni. Sławni recenzenci muzyki elektronicznej być może też” – piszą w tekście. Sprytne i celne, a sama muzyka jest znakomicie pokręcona. Młyn emanuje pewnością siebie i na tle, mocnej przecież, konkurencji wypada dobrze, a na pewno zauważalnie. Powiem krótko: jest rześko, jest żwawo, jest niebanalnie, czyli trzeba sprawdzić. Mój typ: „Folwark”.

Młyn – Folwark | Gusstaff Records 2021
Bandcamp
FB
FB Gusstaff

A na sam koniec relaksik. Długa nazawa The Overview Effect chwytliwie skrócona do OvE kryje spory skład: Jacek Świłło, Adam Jarosik, Łukasz Hoja, Michał Jamroży, Krzysztof Szymasek, Krystian Pilarczyk, Dawid Bąk. Do tego na „Without Territory” gościnnie udział biorą Wojciech Jachna i Krzysztof Błaszczak. Razem tworzą muzykę jaskrawą, elastyczną i rozrywkową. Z orkiestrowym rozmachem zapraszają nas na przejazd po miastach. Wszystko w rytmie jazzu, afrobeatu, funku, a nawet rocka. Pięknie tu wszystko współgra. I zmiany tempa, i złożoność, i w końcu solówki. Potrafią też przejechać się po emocjach. Więcej niż solidne i z nieprzylizanymi grzywkami. Mój typ: „Chicago”.

The Overview Effect – Without Territory | Fonoradar 2021
Bandcamp
FB
FB FonoradarJest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy