Wpisz i kliknij enter

Scotch Rolex and Shackleton – Death by Tickling

Elektroniczne przygody.

Obaj mają na koncie współpracę z innymi artystami. Obaj korzystają z przeróżnych form udziwnienia muzyki, żeby móc nazwać ich oryginalnymi. W kwestii rozpoznawalności jeden pewnie ma przewagę, ale na ich wspólnym albumie jest ona niewidoczna. Powodem jest cel nadrzędny, czyli stworzenie muzyki kompletnie odrealnionej. Gdzieś tam umocowanej w dubie, ale na tyle pokręconej, że można podejrzewać, iż ma rodowód kosmiczny. Żeby jeszcze pokomplikować sprawy całość materiału spowija mrok.

Efekt pracy w berlińskim studio przyniósł zaskakujące efekty słyszane już w pierwszym utworze „The Blue Sun”. Domyślić się można, że za część mocniejszą (mroczniejszą) odpowiada Shackleton, a za elementy lekkie, surrealistyczne (humorystyczne wręcz) Scotch Rolex. Znaleźć musieli jednak jakiś kompromis, a ten polega na ograniczeniach czasowych dotyczących pierwszego twórcy oraz spowolnieniu tempa dla tego drugiego. Dobrym przykładem jest „Final Spasm” oferujący mnogość perkusyjnych rozwiązań, które wciągają słuchacza.

Bardziej zasysa „Love Songs”, który nie dość, że dłużej trwa, to jest bardziej zawiły. Dryfuje na tyle długo, żeby nasza uwaga nieco odpłynęła, a jednocześnie zabiera nas w elektroniczne przygody, czym są pieczołowicie wypracowane zmiany tempa, nastroju i intensywności basu. Wszystkie zmiany odbywają się subtelnie. Pod tym kątem warto zwrócić uwagę na „Shattered”, który szybko porzuca ambientowy kształt na rzecz duchologicznej ścieżki zastąpionej podwójnym rytmem w części drugiej. Wszystko w ramach jednego utworu.

Prowizoryczny szamanizm można odnaleźć w „Deliver The Soul”, a „Five Butterflies” przeprowadza dekonstrukcję tanecznych rytmów. Bardzo łatwo odkleić się od samej muzyki i udać się na swobodną wędrówkę myśli, co jest plusem i minusem płyty. Słucha się go bez wysiłku. Uszczegółowienie muzyki sprawia wiele przyjemności i daje poczucie obcowania z osobnym wszechświatem, w którym jest się gościem, ale i do którego trzeba się dostroić. Choć nie pokusiłbym się o stwierdzenie przełomowości tego dzieła albo nadmiernej wyjątkowości.

Silver Triplet | 2023


Bandcamp: https://scotchrolexshackleton.bandcamp.com/album/death-by-tickling


 Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy