Wpisz i kliknij enter

Zaumne – Parfum

No i elegancko.

Gdyby ktoś sądził, że Mateusz Olszewski (Zaumne) porzuci stosowanie ASMR w swojej muzyce, byłby w błędzie. Gdyby ktoś sądził, że po tylu płytach nie będzie w stanie znaleźć nowego sposobu na wykorzystanie efektu, również byłby w błędzie. O wszystkim można przekonać się samemu słuchając najnowszego krążka zatytułowanego „Parfum”. Otóż zmiany zachodzą na kilku poziomach. Czytając spis utworów można wyłapać jedną z nich, a mianowicie gości zaproszonych do udziału w nagraniu. Odnotowania godny jest także fakt, że Zaumne debiutuje w angielskiej wytwórni Sferic.

Zadaniem rozpoczynającego utworu „Voyageur” jest wprowadzenie nas w klimat. Stąd nocne dźwięki natury oraz szeleszczący blisko ucha szept, ale i uwodzicielska melodia. W drugim utworze tych zmian słychać już więcej. Najwyraźniejsza to oczywiście obecność YL Hooi, której śpiew czyni z „Sorcières” niemal piosenkę. Jako podkład mamy oszczędną muzykę, w której zasadniczą rolę odgrywa echo. Francuski wokal wprowadzający nas w „Éther” od razu budzi skojarzenie z Félicią Atkinson. Zresztą sam utwór mógłby również znaleźć się na płycie artystki. Podobnie jak „Oeil Rouge”.

Na wyróżnienie zasługuje bez wątpienia „Nymphes” spowalniając jeszcze bardziej i tak już niespecjalnie szybkie tempo albumu. Wietrzny klimat, rozchodzące się w tle dzwonki, ambientowy posmak – wyjątkowo działają na zmysły. No i jest elegancko. Nie inaczej jest w utworze „Ombres”, gdzie gości japońska artystka Metoronori. Jej twórczość znana raczej z niesforności tu wpasowana zostaje w melancholię podbitą akustycznymi dźwiękami gitary oraz drewnianymi instrumentami. Wszystko jest niemal sterylne.

Rozumiem zamysł Zaumne, żeby muzyka nie przeszkadzała kadzidlanemu dymowi unoszącemu się w pomieszczeniu, w którym lecieć będzie muzyka, ale mam wrażenie, że albumowi nie zaszkodziłoby więcej wyrazistych dźwięków. Nawet Patrick Shiroishi w „Prairie” gra w sposób stonowany na saksofonie, a wiemy doskonale, że potrafi zbudzić moce piekielne swoim instrumentem. Olszewski nie schodzi poniżej pewnego poziomu. Jego umiejętności ciągle pozwalają rozkoszować się znakomitą muzyką. Tylko z nieco mniejszym zachwytem niż zazwyczaj.

Sferic | 2023


Bandcamp: https://sferic.bandcamp.com/album/parfum
FB: https://www.facebook.com/zaumne


 Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy