Wpisz i kliknij enter

Siavash Amini – Eidolon

Nieoczekiwane piękno.

Irański muzyk elektroniczny Siavash Amini należy do gatunku osób, które chętnie nurkują w przeszłości, ale wybierają z niej raczej rzeczy trudniejsze niż łatwiejsze. To o tyle ciekawy przypadek, że Amini jest kojarzony z muzyką dronową, a sięganie do tradycji sprzed kilku wieków niekoniecznie łatwo da się przełożyć na język współczesnej muzyki. Ale czy musi być łatwo? Na szczęście nie. Również na szczęście mamy takich muzyków jak Irańczyk.

Tym razem wracamy aż do XIII wieku. Żyjący wówczas muzyk i teoretyk muzyki Safi-al-din Urmavi spisał teorię muzyki arabskiej. Dla kogoś nieobeznanego w tej materii rozeznanie się w sprawie będzie dość skomplikowane, ale nie jest to niezbędne do wsłuchania się w „Eidolon”. Można jedynie dodać, że traktat Safi-al-din Urmaviego był teorią szalenie popularną i stanowi do dziś podłoże do dyskusji. Do fascynacji tą teorią przyznaje się sam Amini traktując ją jako surowiec do swojej muzyki, która ma przystawać do dzisiejszych czasów.

Muzyk we wstępie do płyty wspomina, że jego fascynacja odbiła się także na płycie „A Trail of Laughters”, ale była ograniczona konwencją instrumentów. Tego pozbawiony jest najnowszy album, którego początek („Ortus”) jest trudny do zaszufladkowania. Początek należy do ataku ostrych dźwięków, w których gąszczu można się zagubić. Potrzeba aż pięciu minut, żeby pojawił się jasny dron prowadzący do wzniosłego końca. „Instantia” to znakomity pokaz panowania nad dźwiękową materią. Przejście z mocarnych tonów do lekkich wypada tu olśniewająco.

Natomiast piętnastominutowy „Relictio” pełen jest blasków i cieni. Z początkiem muzyka zawiera coś, co z braku lepszego określenia, nazwałbym usterką. Nie mam wątpliwości, że wszystko precyzyjnie zaplanował kompozytor, ale nim dojdziemy do okazałego zakończenia czeka nas jeszcze seria piszczących dźwięków, repetycji, atmosfery z pogranicza dronów i noise`u, a także kilka fal dźwiękowych. Czystość końca i występująca chwilę wcześniej erupcja stanowią idealną nagrodę za trud słuchaczy. Każdy szanujący się fan eksperymentalnej muzyki powinien odkryć nieoczekiwane piękno tej płyty.

Room40 | 2023


Bandcamp: https://siavashamini.bandcamp.com/album/eidolon
FB: https://www.facebook.com/siavashaminimusic
FB Room40: https://www.facebook.com/profile.php?id=100040082717907


 Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy