Wpisz i kliknij enter

Nowi artyści dołączają do Unsound Festivalu

Posłuchamy w Krakowie materiału z debiutanckiej płyty solowej Harry’ego Wrighta z duetu Giant Swan, firmowanej pseudonimem Mun Sing.

Po pięciu latach przerwy do Krakowa powraca Ben Frost. Artysta wystąpi z premierowym materiałem, który zaprezentuje wspólnie z rockowym gitarzystą Gregiem Kubackim z amerykańskiej grupy Carbomb. Towarzyszyć im będą projekcje oraz światło autorstwa Tarika Barriego. Najświeższe kompozycje oraz autorską oprawę wizualną zaprezentuje również Lanark Artefax.

Z kolei pochodząca z Południowej Korei Okkyung Lee pojawi się w Polsce po raz pierwszy. Wiolonczelistka zagra na żywo soundtrack do dadaistycznych filmów z lat 20. XX wieku. Kasimyn, znany z indonezyjskiego duetu Gabber Modus Operandi, pojawi się z solowym projektem „Hulubalang”. Przy pomocy poszarpanych, rytualnych rytmów artysta opowiada o traumach czasów holenderskiej kolonizacji Indonezji. Wizualizacjami zajmie się Brandon Tay z Singapuru.

Do line-up’u dołącza Bill Orcutt. Ten nestor amerykańskiej muzyki gitarowej (jak nazwał go magazyn „Pitchfork”) doskonale pasuje do tegorocznego, dadaistycznego motywu przewodniego, a wszystko z powodu ekscentrycznego i niekonwencjonalnego sposobu posługiwania się instrumentem. Kolejna postać to Yamantaka Eye – założyciel legendarnej, japońskiej grupy noise rockowej Boredoms, który również ignoruje klasyczne sposoby grania, w zamian proponując to, co swobodne i hałaśliwe.

Młodsze pokolenie będzie reprezentować Harry Wright z duetu Giant Swan, występujący pod pseudonimem Mun Sing. W swoich nowych kompozycjach bristolski artysta próbuje poradzić sobie ze stratą po śmierci ojca, a w jego żałobnej twórczości nie brak jest absurdu oraz poczucia humoru. Do Krakowa prosto z USA przybędzie math-core’owy duet Dadabots. Nowojorczycy zabiorą nas w ironiczną, kakofoniczną podróż do świata ekstremalnej sztuczno-inteligentnej muzyki.

Przed nami także występ 2K88. To nowy, audiowizualny projekt polskiego producenta 1988, oparty na recyklingu oldschoolowego polskiego rapu z elementami brytyjskiej muzyki klubowej. Polskę reprezentować będzie także Julek Ploski, który wykona premierowo materiał z albumu „Hotel *****”, wydanego przez Orange Milk. Inspirowane internetową estetyką corecore audiowizualne show powstało na zamówienie Unsoundu. Kolejna premiera to SKI – solowy projekt Damiana Kowalskiego. Twórca zajmie się reinterpretacją footworku i brzmień klubowych przy użyciu amplifikowanej perkusji.

Ugandyjską wytwórnię muzyczną Nyege Nyege reprezentować będzie nigeryjska raperka Aunty Rayzor oraz jej krajan DJ Tobzy – pionier cruise beatu (brzmienia łączącego afrobeat, amapiano, baile funk i rave). Toccororo to z kolei hiszpańsko-kubańska DJ-ka, która eksploruje mroczną stronę latynoskiej muzyki klubowej, a także techno, hardstyle, Jersey club i ballroom house.

Hiszpańska producentka JASSS zagra klubowy set back2back z Emma DJ z Paryża, a filadelfijska królowa editów Estoc – z egipskim didżejem Oldyungmaynem. Z polskiej sceny dołączą do nas Jśa (mieszkająca obecnie w Berlinie) oraz Krzysztof, jeden z kuratorów warszawskiego wydarzenia o nazwie „W Brzask”. Unsound nie byłby sobą, gdyby nie zagrały krakowskie uzdolnione rezydentki: Olivia i Hermeneia. Po raz odbędzie się ambientowy brunch w hotelu Puro – tym razem swoje selekcje przedstawią Claire Rousay i Antonina Nowacka.

W tym roku w trakcie Unsoundu będzie można korzystać ze specjalnej aplikacji dedykowanej muzycznym festiwalom. Będzie można w niej znaleźć line-up oraz praktyczną mapę. Apka przygotowana jest przez firmę TMSQR.Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy