Wpisz i kliknij enter

AFreaks by AfryKamera: 16.12.2023 | Warszawa | Klub SPATiF

W tym roku scenę muzyczną AFreaks przejmą cztery artystki! Sprawdź program!

To już druga odsłona muzycznego wydarzenia AFreaks w ramach festiwalu AfryKamera. Tegoroczna AfryKamera odbędzie się pod hasłem AFRICAN GAZE: WOMAN, a jej tematem przewodnim są kobiety, kobieca perspektywa, historie kobiet i o kobietach. Podobnie jak na ekranie, tak i na scenie muzycznej będziemy obcować z artystkami. AFreaks to przestrzeń będąca zaproszeniem do eksplorowania muzyki elektronicznej na różnych jej poziomach.

W tym roku sceną warszawskiego Klubu SPATiF – partnera AfryKamery – zawładną wyjątkowe brzmienia. Pierwszy raz w Polsce wystąpi rwandyjska wokalistka, autorka tekstów, aktorka, producentka i didżejka Cheryl Isheja aka Binghi. Poza sceną eksperymentalnej muzyki elektronicznej, Binghi doskonale czuje się na ekranie. W 2021 roku zagrała w filmie „Neptune Frost” w reżyserii Anisii Uzeyman i Saula Williamsa.

W taneczny wir wpędzi doskonale znana polsko-nigeryjska wokalistka, aktorka i artystka multidyscyplinarna, Ifi Ude, która w swój niepowtarzalny sposób łączy elementy polskiej kultury ludowej z muzyką elektroniczną.

To będzie również druga wizyta – występowała wcześniej na krakowskim festiwalu Unsound – w Polsce brytyjskiej didżejki, wokalistki i kuratorki – Shannen SP. Zasłynęła dzięki znakomitym występom dla WWW Tokyo, Nyege Nyege i Today NYC oraz miksom dla Discwoman i DJ Maga. To również współautorka kolektywu Nine Nights, którego celem jest promowanie czarnych artystów i twórców muzyki, sztuk wizualnych i performatywnych.

Line up AFreaks domyka wrocławska diggerka i didżejka Kitty Sarcasm, swobodnie rzucająca się w otchłanie grząskich brzmień spod znaku UK Bass czy Ghetto House.

Binghi, fot. mat. prasowe

Za nazwą Binghi ukrywa się Cheryl Isheja – rwandyjska wokalistka, autorka tekstów, aktorka, producentka i didżejka.

W 2011 roku zaczynał od bycia neo soulową wokalistką, jednocześnie szlifując swój producencki warsztat jako samouk. To również artystka specjalizującą się w muzyce eksperymentalnej, elektronicznej i deep techno. Eksperymentuje także z instalacjami audiowizualnymi traktującymi o relacjach pomiędzy brzmieniem plemiennych bębnów, ruchem ciała, akceptacją i uzdrowieniem. Dotychczas wyreżyserowała trzy audiowizualne obrazy, z których jeden pokazała na swojej pierwszej indywidualnej wystawie sztuki w Novembre numerique (Instytut Francuski w Kigali, 2020).

W 2021 roku wystąpiła w filmie „Neptune Frost” w reżyserii Anisii Uzeyman i Saula Williamsa, w którym Binghi jest główną aktorką. Dzięki czemu zadebiutowała na festiwalu w Cannes, a następnie na innych festiwalach filmowy m.in. w Toronto, Nowym Jorku, Sundance czy Miami.

Sety Binghi eksplodującą energią i są emanacją odważnego łączenia wpływów współczesnej afrykańskiej elektroniki i brytyjskiej muzyki elektronicznej z elementami karaibskimi. Jej DJ sety nawiązują swobodnie również do wczesnego amerykańskiego house’u i techno. Producentka znana jest także z całonocnych występów w Kampali, Kigali albo Berlinie. Obecnie pracuje nad projektem Fragma wyprodukowanym w Rwandzie i będącym doświadczeniem audiowizualnym. W ubiegłym roku Binghi została zaproszona na Biennale de Dakar. W listopadzie tego roku z kolei didżejka zagości na ugandyjskim festiwalu Nyege Nyege, a niewiele później zagra pierwszy raz w Polsce podczas AFreaks by AfryKmaera!

AFreaks
Shannen SP, fot. mat. prasowe

Shannen SP to mieszkająca w Londynie didżejka, wokalistka, kuratorka i artystka multidyscyplinarna. Jej szerokie dokonania są wynikiem eksploracji spektrum światowego undergroundu. Jako kuratorka znana jest ze współpracy z wytwórnią Hyperdub. Natomiast jako wokalistka pojawiła się na ostatnim albumie Nazara i EP-kach wydanych przez Hyperdub.

Dzięki setom dla WWW Tokyo, Nyege Nyege i Today NYC oraz znakomitym miksom dla Discwoman i DJ Maga, a także rezydencji w NTS Radio, Shannen SP szybko zdobyła reputację uznanej didżejki. Jest również współautorką wydarzenia pod nazwą Ø oraz członkinią kolektywu Nine Nights, założonego w trakcie covidowych lockdownów w Wielkiej Brytanii oraz na fali globalnych protestów po śmierci George’a Floyda i Breonny Taylor. Kolektyw Nine Nights powstał, aby promować czarnych artystów i twórców muzyki, sztuk wizualnych i performatywnych – zarówno przed, jak i za kulisami. Jak dotąd zorganizowane zostały serie transmisji na żywo w Londynie i Berlinie, podczas których eksplorowano hasło „Blackness” w jego różnych formach z udziałem DJ Stingray’a, Flohio i nie tylko. Shannen SP prowadzi firmę E.B.N.X. zajmującą się produkcją muzyczną i filmową.

Afreaks
Ifi Ude, fot. mat. prasowe

Ifi Ude, właśc. Diana Ifeoma Ude, to polsko-nigeryjska wokalistka, aktorka i artystka multidyscyplinarna, swobodnie łącząca w swojej twórczości elementy polskiej kultury ludowej z muzyką elektroniczną. Debiutowała dokładnie dziesięć lat temu płytą zatytułowaną po prostu „Ifi Ude”, która była nominowana do „Fryderyków”. Jej najnowszy album „Ludevo” pochodzi z 2021 roku. Na łamach magazynu „Polityka” opisano go jako „Absolutny kosmos”. Ten longplay został także nominowany do prestiżowych „Paszportów Polityki” oraz nagrody „O!śnienia” organizowanej przez portal Onet, który to uznał „Ludevo” za „Najlepszą płytę roku 2021”. Ponadto, Ifi Ude jest laureatką grand prix „Music Video Awards 2020” za teledysk do utworu „Tato, tato”.

Muzyka tworzona przez Ifi Ude, jest inspirowana ludowymi wierzeniami oraz etnicznym brzmieniem miejsc, w których się wychowała. Stąd jej najnowsza płyta jest naturalnym przepływem między kulturami słowiańskimi oraz afrykańskimi. Sama określa, że przemieszczanie się między tymi dwoma płaszczyznami kulturowymi jest dla niej naturalne jak oddychanie. Często wspomina, że album „Ludevo” jest dla niej zapisem ogromnych zmian w życiu oraz próbą sił między marzeniami a rzeczywistością. Jej wielogatunkowa twórczość ociera się o etniczny mistycyzm, dark techno czy hipnotyczny miejski trance, choć nie brakuje w kompozycjach Ifi melodii szybko zapadających w pamięć. Całość dopełniają wartościowe teksty, w których artystka nie ucieka od tematów społecznych takich jak rasizm, prawa kobiet czy alkoholizm.

Występowała na wielu festiwalach polskich i zagranicznych, m.in.: Red Bull Air Race World Series 2014, Teatr Pieśń Kozła, Fjúžn Festival (Słowacja), Art Gene Festival (Gruzja), We Do Festival (Norwegia), Etno Jazz Festival (Polska), Open’er Festival (Polska) czy Woodstock (Polska).

Ifi jest także silnie zaangażowana społecznie i krzewi w ludziach dobre wartości, czego przykładem jest wydana przez nią książka dla dzieci „Zebra” poruszająca temat różnorodności. Co więcej, Ude to także czynna aktorka oraz laureatka Grand Prix na Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie, za spektakl „Staff Only”. Obecnie ujrzeć ją można na deskach największych polskich oraz londyńskich teatrów. Ma również na koncie współpracę z brytyjską wokalistką Polly Scattergood oraz izraelskim gitarzystą i producentem Ori Avnim.

Kitty Sarcasm, fot. Ola Wolan

Kitty Sarcasm to diggerka od dziecka, DJ’ka z powołania. W swoich setach miesza wiele gatunków muzyki elektronicznej – od połamanych dźwięków z Ameryki Południowej, przez Ghetto House, po UK Bass. Selekcjonuje ponad sztywnymi podziałami i testuje granice muzycznych purystów.

W 2021 roku set Kitty Sarcasm został wyróżniony przez londyńską społeczność Keep Hush i puszczony na falach brytyjskiego radia Reprezent. Jej selekcję można było usłyszeć również w radiu RAM oraz Kapitał. Niegdyś członkini kolektywu DJ’skiego – BITE, zaś obecnie współtworzy serię wydarzeń Libacja S.A.

 

 Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy