Wpisz i kliknij enter

3 pytania – Janek Krukowski

Przy okazji premiery nowego albumu podpytujemy co słychać u rezydenta czeskiej Pragi?

Janek Krukowski jest muzykiem i perkusistą mieszkającym w Pradze. Jego utwory składają się z nagrań studyjnych, sampli i nagrań terenowych. Twórca skupia się na włączaniu do swojej muzyki dźwięków, rytmów i krajobrazów dźwiękowych generowanych przez sztuczną inteligencję. Wcześniej był członkiem zespołów Kolega Doriana i Bete Noire. Niedawno ukazał się jego najnowszy album pt.”Latent„, wydany nakładem krakowskiej oficyny Okla Records.

Wybrana dyskografia:
Perkusja w Bete Noire — “Art Brut” [2007, Noise Annoys]
Perkusja w Kolega Doriana — “Kolega Doriana” [2015, BDTA]
Pieces [2020, self-released]
Natural [2021, self-released]

Czego ostatnio słuchasz?
Ostatnio słuchałem sporo najnowszej solowej płyty Raphaela Rogińskiego, „Talan”. Miałem też okazję zobaczyć go na żywo dość niedawno w Punctum w Pradze, bardzo dobry koncert. Jest to poniekąd kontynuacja mojego zainteresowania muzyką gitarową, wcześniej słuchałem dużo płyt Billa Orcutta. Obu wspomnianych wykonawców serdecznie polecam.

Druga rzecz, którą mogę polecić to płyta Andrew Peklera „Sounds From Phantom Islands” z 2019 roku. Jest to bardzo ciekawa płyta, bardzo bliska mi brzmieniowo, subtelna, oryginalna, z dużą ilością przestrzeni. Pekler ma niezwykłą umiejętność tworzenia nastrojów, które są tajemnicze, lekko niepokojące i przyjemne zarazem.

Pogoda sprzyja, więc ostatnio słucham muzyki przy otwartych oknach. Staram się dostosować poziom głośności do odgłosów z zewnątrz. Lubię, jak wszystkie te dźwięki się ze sobą mieszają.

Nad czym obecnie pracujesz?
Pracuję nad tym, żeby moja muzyka była ciekawa również na żywo. Chcę zaskakiwać siebie i innych więc próbuję włączyć pewną dozę losowości do moich występów. Jest sporo narzędzi, które pozwalają na to, pracuję nad tym, żeby to robić w sposób kontrolowany.

Cały czas śledzę nowości w dziedzinie sztucznej inteligencji. Ostatnio dokonał się duży postęp w dziedzinie generowania dźwięków, melodii i wręcz całych utworów. Skupiam się na tym, jak wykorzystać te narzędzia w swojej muzyce, żeby stworzyć coś oryginalnego i ciekawego brzmieniowo.

Jaki cudzy występ (set / koncert) zrobił ostatnio lub w ogóle na Tobie największe wrażenie?
Jeszcze w 2023 byłem na koncercie Williama Basinskigo w Pradze. Pomijając muzykę, o której napisano i powiedziano już wiele, to zaskoczyła mnie jego osobowość sceniczna. Moje wcześniejsze wyobrażenia nie przystawały do tego, co zobaczyłem. Basinski jest bardzo charyzmatyczną postacią i gadatliwym oryginałem.

https://soundcloud.com/krukowski

Photo by Hanna SzołtysikJest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy