Wpisz i kliknij enter

Chop – Over a Foul Line / Simple Questions


Chop to duet, który tworzą Grzesiek Bojanek (znany również jako Eta Carinae) oraz ZenLu – chiński muzyk i producent. Projekt łączyć ma w sobie elektroniczną estetykę dalekiego wschodu i naszej, swojskiej Europy Środkowej. I faktycznie – ten specyficzny dialog panowie prowadzą dość wyraźnie, zapraszając jednocześnie słuchacza do udziału w międzykulturowej dyskusji. A sama muzyka? Przestrzenna, stymulująca wyobraźnię i ciepła – tymi słowami można ją opisać. Podczas gdy dwa pierwsze określenia są dla EtaLabel codziennością, tak ostatnie zdaje się być pewnym novum.
Skoro więc wschód, jednym z pierwszych skojarzeń jest w przypadku Chop dorobek Susumu Yokoty. Co prawda to Japończyk, pewne podobieństwa między nim a jego chińskim kolegą wyczuwalne są bardzo mocno. Chodzi przede wszystkim o sposób dobierania sampli, następnie rozpuszczania ich w różnych ambientowych substancjach. ZenLu i Grzesiek Bojanek decydują się na wiele tego rodzaju doświadczeń, zazwyczaj ze znakomitym skutkiem. Już otwierający całość „Icurable Tradition” zniewala swoją przestrzenią, rozmemłaniem, przypływami kolejnych motywów. Wszystko stłumione i rozległe jednocześnie – takiego otwarcia nie miał do tej pory żaden z albumów EtaLabelu. Potem będzie już podobnie, czasem muzyka Chop naginać się będzie w stronę chłodniejszych eksperymentów, nigdy jednak nie zejdzie z tej przepięknej, ambientowej ścieżki. Ba, pojawią się fragmenty harfy, pianina, nawet obowiązkowe szmery wydzielać będą jakiś rodzaj własnego ciepła. Całość przybiera wyjątkowo melancholijny nastrój, muzycy używają głównie barw pastelowych, przetrawionych estetyką lo-fi, nieco przykurzonych. Świetnie integruje się z tą muzyką okładka albumu, wypoczywająca „infrastruktura” zdaje się być pełna zgiełków mijającego dnia. Sporo więc w tych ambientowych pasażach różnorodności – aby je jednak wyłowić, trzeba sięgnąć nieco głębiej, skupić się, może założyć słuchawki. Warto.
Po tylu eksperymentalnych wycieczkach EtaLabelu płyta Chop musi być pewnym zaskoczeniem. Osobiście nie miałbym nic przeciwko, gdyby taka estetyka na dłużej zadomowiła się w katalogu tej obiecującej oficyny. Przede wszystkim cieszy jednak poziom tego albumu – wygląda na to, że EtaLabel ma nam coraz więcej do zaproponowania.
2006Jest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof Orluk
Krzysztof Orluk
13 lat temu

::ChoP:: Grzesiek Bojanek i ZenLu stworzyli spójną, ciepłą, zabrudzoną, akustyczną, pełną eksperymentu, polaną sosem nutowym muzykę. Ambient organiczny, w pełny słowa znaczeniu, umilający chwile po ciężkim dniu pracy, brzmienia Field Recordingu przemielone, przefiltrowane, wdrążające się w przysadkę mózgową, wypełniające pustkę kiczu mass mediów obecnych w codziennym zgiełq życia. POLECAM

Polecamy