Giant Swan – Giant Swan
Paweł Gzyl:

Czy znany ze świetnych koncertów duet sprawdził się również w studiu?

Floating Spectrum – A Point Between
Jarek Szczęsny:

Cyfrowy pomnik przyrody.

Bleu Roi – Dark/Light
Łukasz Komła:

Wiosną ubiegłego roku wsłuchiwaliśmy się w singiel szwajcarskiego projektu Bleu Roi, a przed kilkoma dniami ukazała się ich nowa EP-ka „Dark/Light”, którą przybliżamy i jednocześnie o niej rozmawiamy z Jennifer Jans.

Traversable Wormhole – Regions Of Time
Paweł Gzyl:

Adam X wraca do projektu sprzed dekady.

Sudan Archives – Athena
Jarek Szczęsny:

Do diabła z dobrymi radami.

Planetary Assault Systems – Plantae
Paweł Gzyl:

W stronę psychodelii.

Sleep D – Rebel Force
Paweł Gzyl:

Muzyczny zapach minionego lata.

Levitation Orchestra – Inexpressible Infinity
Jarek Szczęsny:

Podpalacze wzniecają eutymię.

Innercity Ensemble – IV
Jarek Szczęsny:

Luz i bogactwo.

Grischa Lichtenberger – RE:PHGRP
Paweł Gzyl:

Free jazz w „rasterowej” wersji.

Jónsi & Alex Somers – Lost and Found
Jarek Szczęsny:

Dla przyjemnego słuchania.

Conforce – Dawn Chorus
Paweł Gzyl:

Mistrzowski popis holenderskiego producenta.

Tunes Of Negation – Reach The Endless Sea
Jarek Szczęsny:

Problem leży gdzie indziej.

BNNT is Jacek Sienkiewicz – Multiversion #5
Jarek Szczęsny:

Część piąta – finał.The Black Dog – Liber Dogma

Jeśli posłuchamy pierwszych nagrań tria The Black Dog dokładnie sprzed dwóch dekad, to zauważymy, że spotykają się w nich elementy brytyjskiego breakbeatu z detroitowym techno.

Potem formacja skręciła w stronę bardziej rozbudowanej elektroniki, stając się pionierami IDM, czego świadectwem były legendarne już albumy „Temple Of Transparent Balls” czy „Spanners”. Kiedy jednak Ed Handley i Andy Turner opuścili Kena Downie, aby założyć Plaid, a ten rozpoczął chwilę później współpracę z braćmi Dust, Martinem i Richardem, wpływy techno znów powróciły do muzyki projektu. Tak było na płycie „Silenced”, a także dwóch późniejszych arcydziełach – „Radio Scarecrow” i „Further Vexations” – gdzie łączyły się perfekcyjnie z elementami innych gatunków.

Dwa ostatnie wydawnictwa Kena Downie i braci Dust – „Music For Real Airports” i zrealizowany wspólnie z członkami Psychic Warriors Of Gaia projekt Dadavistic Orchestra – dedykowane były jednak muzyce ambient i drone. Nic więc dziwnego, że po tym wyciszeniu producenci postanowili dać upust nagromadzonej w sobie energii. W ten sposób narodził się najpierw cykl trzech dwunastocalówek – „Liber Kult”, „Liber Temple” i „Liber Nox” – a teraz nowy album The Black Doga – „Liber Dogma”.

Płyta rozpoczyna się powoli od mechanicznego electro – połamane bity i mruczące basy niosą melodyjnie popiskujące klawisze otoczone perlistymi efektami („Dark Wave Creeping” i „The Death Ov The Black Sun”). Z czasem muzyka nabiera mocy – pojawia się twardy puls techno uzupełniony industrialnymi ozdobnikami i warczącymi loopami („Steam Caliphate” i „Drop Kick Kali”). Atmosfera się zagęszcza, napięcie rośnie, dźwięki stają się coraz bardziej mroczne.

[embeded: src=”http://www.junostatic.com/ultraplayer/07/MicroPlayer.swf” width=”400″ height=”130″ FlashVars=”branding=records&playlist_url=http://www.juno.co.uk/playlists/builder/1836995-02.xspf&start_playing=0&change_player_url=&volume=80&insert_type=insert&play_now=false&isRe lease=false&product_key=1836995-02″ allowscriptaccess=”always”]

Eksplozja następuje w „Single Light Focus” – niczym w dawnych nagraniach z tresorowego katalogu angielscy producenci ruszają tętniącym galopem, sięgając po klasyczne rozwiązania brzmieniowe: żrące akordy toksycznych syntezatorów, plemienne partie metalicznych perkusjonaliów, świdrujące pętle i przemysłowe pogłosy („Silent Escape” i „Bird Seen”). Wyżyny producenckiej maestrii osiągają w „Hype Knot 7” – na ciężkim podkładzie rytmicznym pojawia się tutaj detroitowy pasaż szeroko rozlanych klawiszy, by w finale wystrzelić w przestrzeń nagrania euforycznym pochodem basu o porażającej mocy. Aż żal, że utwory te trwają tak krótko – zanim udaje się nasycić pierwszym, już płynnie przechodzi on w drugi i trzeci.

Ale brytyjscy producenci wiedzą, co robią – wszak od ponad pięciu lat ich didżejskie sety wypełnia właśnie taka muzyka. I dlatego po najbardziej energetycznym fragmencie albumu, lekko zwalniają, sięgając po electro – wypełnione nostalgicznym motywem fortepianu rzuconego na ambientowe tło („Feeder Rub Out”). A potem znów dosypują węgla do pieca – „Worship: The Drum” i „カークラッシュ魔術” to sprężyste techno wypełnione zwartymi loopami nadającymi całości lekko psychodeliczny posmak. I to koniec – choć płyta trwała niemal równo godzinę, wydaje się, że czas ten minął wprost niezauważalnie.

„Liber Dogma” objawia w ten sposób prawdziwe mistrzostwo swych autorów w tworzeniu muzyki klubowej – pomimo mrocznego klimatu i ciężkiego brzmienia muzyka z płyty wcale nie przytłacza ani nie dołuje. Wprost przeciwnie – wyzwala pozytywne emocje, ładuje radosną ekspresją i porywa do euforycznego tańca. Choćby dlatego album ten można postawić w jednym rzędzie z najbardziej energetycznymi dokonaniami twórców techno w historii gatunku.

Soma Quality Recordings 2011

www.somarecords.com

www.myspace.com/somarecords

www.dogsquad.co.uk

www.liberdogma.com

 

 

 

Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

komentarze 4

 1. pepe

  Swietny materiał i swietna recenzja 🙂

 2. lechu

  Single wychodziły na 12 calach 🙂
  Recenzja sprawiła, że jeszcze mocniej nie mogę się doczekać, aż dotrze do mnie ten album.

 3. Swietna plyta! Juz te siodemki narobily mi smaka, a Liber Dogma to jak dla mnie must have.

 4. noekeller

  Świetna recenzja 🙂