Wpisz i kliknij enter

Retina.it – Descending Into Crevasse

Działający od połowy lat 90. w Neapolu duet tworzony przez Lino Monaco i Nicolę Bruno początkowo penetrował rozległe obszary muzyki IDM. Świadectwem tego jest debiutancki album projektu, ilustrujący doświadczenie życia u podnóża Wezuwiusza – „Volcano Waves 1-8” – opublikowany przez wysoko cenioną w tamtym czasie amerykańską wytwórnię Hefty. Potem włoscy producenci zwrócili się w stronę bardziej ambientowych dźwięków – a udokumentowały to ich dwa kolejne wydawnictwa: „Retina.it” i „Randomicon”. Nic więc dziwnego, że w końcu trafili do znanej i u nas wytwórni Glacial Movements.

Podobnie, jak i inne płyty wydawane przez Alessandro Tedeshiego, również i czwarty album w oficjalnej dyskografii Monaco i Bruno jest dedykowany arktycznym pejzażom. Otwierający stawkę „Synth On Axis” wypełniają metaliczne drony, które powoli zstępują w mroczną przestrzeń, wypełnioną tektonicznymi odgłosami. Głównym wątkiem „Freezing The Fourth String” jest miarowo kroczący pochód masywnego basu – uzupełniony w zaskakujący sposób dramatycznymi smagnięciami klasycznych smyczków. „Moonshine” ma wyjątkowo statyczny charakter – a o jego urodzie decydują oszczędnie dozowane akordy lodowatego piano.

[embeded: src=”http://www.junostatic.com/ultraplayer/07/MicroPlayer.swf” width=”400″ height=”130″ FlashVars=”branding=records&playlist_url=http://www.juno.co.uk/playlists/builder/1972069-02.xspf&start_playing=0&change_player_url=&volume=80&insert_type=insert&play_now=false&isRe lease=false&product_key=1972069-02″ allowscriptaccess=”always”]

W minimalistycznym „Attrazione Magnetica” trafiamy na niemal industrialne wyziewy – zapętlone w uderzające i cofające się fale monochromatycznego szumu. „-32°F Porcelain, Metal & Ice” to chyba najciekawsza kompozycja w zestawie – łącząca w oryginalny sposób głęboką pulsację dubowego basu z mroźnymi akordami zimowych klawiszy. Na finał dostajemy natomiast coś wyjątkowo monumentalnego – „Descending Into Crevesse” to preparowana neoklasyka, w której podniosłe drony splecione z orkiestrowych sampli dęciaków i smyczków zderzają się z monotonnym strumieniem podskórnego noise`u.

Wbrew pozorom nowy album Retina.it ma wyjątkowo rozbudowaną strukturę brzmieniową. Choć sześć umieszczonych na nim nagrań zostało wpisanych w formułę arktycznego ambientu, włoskim producentom udało się przemycić doń kilka zupełnie nieoczywistych elementów, wywiedzionych z zupełnie odmiennych estetyk. W efekcie ich płyta jawi się jako jedno z najbardziej oryginalnych wydawnictw w kolekcji Glacial Movements.

Glacial Movements 2012

www.glacialmovements.com

www.myspace.com/glacialmovements

www.retinait.com

www.myspace.com/retinaitJest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
10 lat temu

Właśnie zakupiłem na applestore. Doskonałe dźwięki 🙂

dadaista
dadaista
10 lat temu

Próbki brzmią zachęcająco. A Glacial Movements każdym nowym wydawnictwem potwierdza swoją pozycję lidera w tym segmencie muzycznym.

Polecamy

3 pytania – Nela

Nowy, debiutancki singiel sprowokował nas do podpytania co słychać u byłej wokalistki duetu IWasHomeAnyway?