Wpisz i kliknij enter

Various Artists – Kern Vol. 1: DJ Deep

Tresor w kontrataku! Po trzech znakomitych albumach producenckich, berlińska wytwórnia rozpoczyna nowy cykl didżejskich miksów. Pod szyldem „Kern” ukazywać się będą autorskie sety, w których ma się zderzać tradycja i nowoczesność klubowej elektroniki.

Na pierwszy ogień idzie DJ Deep. To właściwie legenda francuskiego house`u i techno. Zaczynał na początku lat 90., dzięki wsparciu samego Laurenta Garniera. Aby zgłębić tajniki didżejowania odwiedził Nowy Jork i Detroit, gdzie zaprzyjaźnił się z klasykami obu gatunków. Szczególnie blisko związał się z Kerri Chandlerem – i kiedy uruchomił w 2003 roku w Paryżu swą własną wytwórnię Deeply Rooted House, przyczynił się dzięki jej wydawnictwom do renesansu popularności amerykańskiego weterana. Choć zdarzało mu się realizować własne nagrania, Deep jest przede wszystkim wysoko cenionym didżejem – i dlatego to jego spotkał zaszczyt otwarcia nowej serii Tresora.

Zgodnie z jej założeniami w miksie francuskiego twórcy klasyka spotyka się z nowoczesnością. Zaczyna się od oldskulowego hard house`u rodem z Detroit – to choćby niepublikowane wcześniej nagrania tria A.E.S. („Music In My Head”) i zapomnianego już dziś kompletnie Santonia („Amnesia”), ale również wygrzebany w winylowych archiwach utwór Juana Atkinsa pod szyldem Visions („Is This Real?”).

Kiedy te twarde rytmy nabierają nagle szurającego brzmienia, staje się jasne, że Deep przechodzi w stronę swego ukochanego garage house`u rodem z Nowego Jorku. I faktycznie – tutaj główną rolę odgrywają nagrania wspomnianego wcześniej Kerri Chandlera („Harlequin” zrealizowany pod nazwą Rootstrax i „Cobal”), choć w podobnym stylu utrzymana jest kompozycja Manueal Anósa (alias Psyk), występującego tutaj jako Maan („Jackin”).

Potem francuski didżej zabiera nas do Chicago. Świadczą o tym acidowe loopy i industrialne efekty, którymi rozbrzmiewa „Vaporizer” brytyjskiego duetu Phlash. W podobnych klimatach utrzymane są utwory The Bayara Citizens („Kweyo Electric Dub”) i Xperiment „Karn Evil # 10”). Szczególnie warto zwrócić uwagę na ten ostatni – bo to zaskakująco świeżo brzmiący klasyk, po raz pierwszy opublikowany dokładnie ćwierć wieku temu! Dziś powraca on nie tylko w miksie Deepa, ale również na winylowej dwunastocalówce, zawierającej również trzy inne utwory z zestawu – a zatytułowanej adekwatnie do zawartości „The Rarities”.

Kiedy uderza mocny bit i huraganowy bas z nagrania „Maniac Mansion” francuskiego producenta działającego pod pseudonimem Zadig – rozpoczyna się spust surówki w stylu techno. Deep miesza tutaj ze sobą stare i nowe utwory – a my wcale nie czujemy różnicy. Paryski didżej przywołuje najpierw ducha lat 90. – ale to zarówno powstały obecnie „Easy Does It” Willa Azady, jak i zrealizowany dokładnie dwie dekady temu „151” legendarnego Armando. Powiew aktualnych eksperymentów z techno undergroundu przynoszą kompozycje The Travellera (czyli Sheda) i DJ Gregory`ego – „A100” i „Head Talking”. Pierwsza asymiluje bowiem wpływy noise`u, a druga – wskazuje na pionierskie eksperymenty z rytmiką rodem z breakbeatu.

W finale jest miejsce zarówno na klasycznego „Allerseelena” DJ Hella (w remiksie Jeffa Millsa), jak również świeżynki w postaci nowych nagrań Truncate („Diffraction” w wersji Jonasa Koppa), Skudge („Haste”) czy Marcelusa („Y02”). Z wszystkich tych produkcji bucha ten sam żar – potwierdzając, że siarczyste techno miało się dobrze zarówno dwie dekady temu, jak i obecnie. A już na sam koniec kolejny wyjątkowy rarytas – kompozycja „III” projektu Deepside, prowadzonego w latach 1992 – 1994 przez Ludovica Navarre, który potem zasłynął jako St. Germain. To oczywiście szorstki acid house – zrealizowany z taką finezją, że data jego powstania nie ma tu najmniejszego znaczenia.

„Kern Vol. 1” to set pierwszej jakości. Czuć w nim rękę konesera klubowej elektroniki (w selekcji nagrań), ale i wytrawnego didżeja (w finezyjnym miksie całości). Tworzący go zestaw układa się w gorący hymn na cześć klasycznej wizji house`u i techno – która w ciągu ćwierć wieku od swego powstania uodporniła się zarówno na wszelkie chwilowe mody, jak i na upływ czasu.

Tresor 2012

www.tresorberlin.com

www.facebook.com/tresorberlin

www.djdeep.com

www.facebook.com/pages/Dj-DeepJest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
venzio
venzio
8 lat temu

Dj Deep #mistrz

Polecamy