Wpisz i kliknij enter

Bobby the Unicorn – nowy songwriter

[wide] [/wide]

14 listopada ukazała się debiutancka EP-ka Darka Dąbrowskiego (aka Bobby the Unicorn). EP-ka nosi tytuł „The Bravery” i została opublikowana na stronie artysty (bandcamp), którą można pobrać za darmo – kliknij tutaj.

http://bobbytheunicorn.bandcamp.com/track/kisses-la-la-la

Moja przygoda z muzyką Darka rozpoczęła się dzięki audycji „Strzały znikąd” autorstwa Piotra Miki, która jest realizowana co tydzień w nocy z wtorku na środę (pomiędzy 2:00 a 4:00) na antenie Radiowej Trójki. Jest archiwum audycji, gdzie można odsłuchać i pobrać cały program – kliknij tutaj. Jeśli ktoś nie zna „Strzałów znikąd” to gorąco polecam!

Właśnie podczas jednej z takich nocnych audycji odkryłem siłę i szczerość muzyki Bobby’ego… „The Bravery” to zbiór czterech kompozycji, które zaskakują swoją prostotą i pięknem. Całość opiera się o jego znakomity głos i bardzo ciekawe brzmienia gitar. Wszystko to brzmi jak amerykańska muzyka folkowa, gdzieś z południa Teksasu, a w jego głosie wyraźnie słychać tajemniczość i niespokojny klimat pustynnych prerii Dzikiego Zachodu. Ale z całą pewnością jest to polski kowboj zwany Bobby the Unicorn.

http://bobbytheunicorn.bandcamp.com/track/the-lions-heart

Darek Dąbrowski (aka Bobby the Unicorn) mieszka i tworzy swoją muzykę w Warszawie, lecz jego korzenie sięgają Podlasia, a dokładnie Białegostoku, gdzie się urodził i wychował.

Jak sam autor przyznaje:

„Założeniem projektu jest muzyka wolna i niczym nieograniczona. Zabiegiem celowym jest używanie sprzętu starego i niedoskonałego, aby jak najlepiej oddać klimat tamtych lat. Utwory na „The Bravery” zostały zarejestrowane m.in. bez użycia metronomu i z wykorzystaniem instrumentów i różnych urządzeń z lat ‘50, ‘60,’70 czy ’80”.

Poniżej krótka rozmowa z artystą.

 

Łukasz Komła: W jakich okolicznościach powstała EP-ka „The Bravery”?

Prawda jest taka, że EP-kę nagrałem w swoim mieszkaniu. Kolekcjonuję stary sprzęt muzyczny (wzmacniacze, gitary, nietypowe mikrofony itp.) i uzbierałem tego tyle, że postanowiłem go wykorzystać i to najlepiej jednocześnie. Mój znajomy Maciek Bąk (aka Letters From Silence) zaproponował mi kiedyś, że chętnie nagrałby kilka moich kawałków, ale wcześniej nie znał moich utworów, no i tak się stało; wpadł do mnie z mikrofonami i bardzo dobrym nastawieniem do pracy. Nagranie jednego numeru zajmowało nam średnio 6-7 godzin, miksowaniem materiału również zajął się Maciek, pod szyldem swojego Retro Vibe Studio. Na „The Bravery” wykorzystałem niedoskonały i stary sprzęt, który pozwolił mi stworzyć klimatyczne brzmienie.

http://bobbytheunicorn.bandcamp.com/track/parts
Opowiedz o swoich inspiracjach muzycznych…

Podoba mi się cały nurt folkowy, jaki zapanował dookoła, taka muzyka naprawdę ma moc, podniosłość, jednak nie inspirowałem się nikim konkretnym, dokładnie wiedziałem jak ten materiał ma brzmieć (śmiech).

Jestem ciekawy nowej muzyki, postanowiłem też pierwszy raz publicznie pośpiewać, robienie numerów to bardzo przyjemna i intymna sprawa, tak naprawdę to dopiero po przesłuchaniu swoich nagrań, mogłem się zastanowić, co to jest za rodzaj muzyki. Nigdy się nie zastanawiam nad podziałami, muzyka jest jedna i dla wszystkich.

W ostatnich latach pojawiło się tylu znakomitych artystów jak Bon Iver, Ben Howard, Fleet Foxes, Dry the River…

Kiedy masz zamiar wydać swój debiutancki album?

Nie jestem w stanie tego powiedzieć, EP-ka powstała bardzo spontanicznie, mam jeszcze kilka pomysłów do zrealizowania przed wydaniem płyty, ale któregoś dnia wstanę rano i uznam, że to dobry czas na nagrywanie (śmiech).

http://bobbytheunicorn.bandcamp.com/track/the-bravery

 

Ważne strony:

www.bobbytheunicorn.bandcamp.com

www.facebook.com/bobbytheunicorn

 Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Grzesiek Bojanek
11 lat temu

Nie przepadam za takimi dźwiękami jak podane powyżej, jednak powiem, że eksploracja BandCampa dała mi w tym roku ogromną frajdę i sporo odkryłem. Warto tam zaglądać – no a teraz jeszcze dochodzi opcja „Collection”, która pokazuje co ludzie o podobnym guście słuchają i kupują… Można tam wyszukać niezłe perełki. Stąd pewnie odkrycia redaktora…

Iwona
Iwona
11 lat temu

Witam Panie Łukaszu.Tak dobrych recenzji jeszcze nikt nie napisał,gratuluję,pozdrawiam.

Polecamy