DIVVAS – Challenger Deep
Łukasz Komła:

W głębinach myśli.

The Exaltics & Heinrich Mueller – Dimensional Shifting
Paweł Gzyl:

Mistrzowska wersja detroitowego electro.

Julius Aglinskas – Daydreamer
Łukasz Komła:

W ambientowym zastygnięciu.

Soft Boi – So Nice
Paweł Gzyl:

O miłości w rytmie downtempo.

Ehh hahah – House ze skrzypcami w tle
Jarek Szczęsny:

Pod znakiem internetu.

Alva Noto – Xerrox Vol. 4
Mateusz Piżyński:

Czwarta odsłona cyklu Xerrox, na którą przyszło nam czekać pięć lat.

Various Artists – Kern Vol. 5 Mixed By Helena Hauff
Paweł Gzyl:

„For those who knows”

Amnesia Scanner – Tearless
Paweł Gzyl:

Finowie serwują miłosne ballady.

Michael Lightborne – Ring Road Ring
Łukasz Komła:

Dźwiękowy świat obwodnicy w Coventry.

Christine Ott – Chimères (pour ondes Martenot)
Jarek Szczęsny:

Geometria dźwięków.

Deadbeat And Paul St. Hilaire – 4 Quarters Of Love And Modern Lash
Paweł Gzyl:

Scott i Paul medytują.

Vysoké Čelo – Űrkutatás
Jarek Szczęsny:

Grzechem byłoby nie skorzystać.

Ellen Allien – AurAA
Paweł Gzyl:

Hołd dla czasów, kiedy techno i trance były jednym.

Nihiloxica – Kaloli
Łukasz Komła:

Na wzgórzu perkusyjnych abstrakcji.The Third Man – Beyond The Heliosphere

Brytyjska wytwórnia ePM Music kontynuuje swoją niezwykłą działalność – odkrywanie ciekawych twórców nowej elektroniki, stojących do tej pory w jej drugiej linii, a tworzących niejednokrotnie o wiele ciekawszą muzykę niż ci z pierwszej.

Tym razem padło na działającego w Londynie producenta Toby Leeminga. Jest on aktywny na tamtejszej scenie muzycznej od połowy minionej dekady – i w tym czasie nagrywał dla dwóch wielce renomowanych wytwórni: Ai i ART. Od początku swej twórczości pozostaje on wierny najszlachetniejszym brzmieniom rodem z Chicago oraz Detroit – i teraz wreszcie w pełni objawia swój talent, proponując album „Beyond The Heliosphere”.

Już pierwsze dźwięki „Intro (Sleep It Off”)” przenoszą nas do Motor City. To przestrzenne techno, wypełnione z jednej strony kroczącymi akordami klawiszy, a z drugiej – falą żrącego acidu. W tych samych rejonach pozostajemy w „Double Dawn”. Tym razem Leeming wpuszcza jednak do swego utworu więcej melodii – a to za sprawą syntezatorowego motywu, przywołującego na myśl dawne przeboje Inner City. Segment ten finalizuje „Rise & Fall” – abstrakcyjna kompozycja o eksperymentalnym charakterze.


W „Betrayal Or Another” przenosimy się na teren tribalowego techno. Ale i tutaj jest miejsce na wijące się pasaże zdubowanych klawiszy i tajemniczo kumkające dźwięki Rolanda 303, niczym w klasycznych produkcjach Blake’a Baxtera. „The Tracker” to chyba najtwardszy utwór w zestawie – zanurzony po szyję w gęstych falach skorodowanych efektów. Wspomnieniem eksperymentów ze stosowaniem połamanych rytmów w techno w wykonaniu Carla Craiga jest tu z kolei „Beneath The Mine Chamber”. Nic więc dziwnego, że w utworze znajdujemy rave’owy pochód basu i pikający loop w stylu sci-fi – bo tak się grało na początku lat 90.

Siarczysty breakbeat o brytyjskim rodowodzie rozbrzmiewa natomiast w „A Hero Scene” – atakując zaszumionymi falami przemysłowych syntezatorów. Stąd już tylko krok do zimnego electro – i zostaje on uczyniony w „Battle For The Tabernacle”, czerpiącym energię z klasycznych dokonań Cybotrona i Model 500. Skoro jesteśmy już w latach 80., brytyjski producent nie odmawia sobie sięgnięcia po soundtrackowe italo disco – i jego „Pipes At Helios Canyon” to jeden z najlepszych utworów w tym stylu, jakie powstały na fali renesansu tego gatunku. Bardziej kosmiczny sznyt ma umieszczony w finale „Free Man”, uwodząc drżąca melodią wpisaną w mroczne, ale przestrzenne tło.

Już sądząc po tytułach, ma się wrażenie, że słuchamy ścieżki dźwiękowej do jakiegoś futurystycznego filmu. Leeming tak układa swe nagrania, że tworzą one swoistą opowieść – z początkiem, rozwinięciem i końcową kulminacją. Nic więc dziwnego, że muzyką The Third Mana zachwycili się mistrzowie klimatycznego grania – Legowelt, Claro Intelecto i John Heckle – ofiarowując brytyjskiemu producentowi swe remikserskie usługi. Co tu dużo pisać – to znakomity album!

ePM Music 2013

www.epm-music.com

www.facebook.com/EPM.Music

www.thethirdmanmusic.co.uk

www.facebook.com/Toby.The.Third.Man

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

1 Komentarz

  1. keisuke

    Nareszcie jakiś porządny rave po zalewie wszelakich dronowych ścian, zgrzytów, trzasków, chrzęstów, szumów. Brakuje zdecydowanie melancholijnego breakbeatu / electro-house’u na wysokim poziomie…