Ian William Craig – Red Sun Through Smoke
Jarek Szczęsny:

Mgnienia poczucia straty.

Christian Löffler – Lys
Paweł Gzyl:

Piosenka jest dobra na wszystko?

Various Artists – Velvet Desert Music Vol. 2
Paweł Gzyl:

Soundtrack do współczesnego „acid westernu”.

Skalpel – Highlight
Bartek Woynicz:

Balsam na czas zarazy.

Electric Indigo – Ferrum
Paweł Gzyl:

W atomowym silosie.

Stian Westerhus – Redundance
Jarek Szczęsny:

Ucieczka od tradycyjnych piosenek.

Immortal Onion – XD [Experience Design]
Jarek Szczęsny:

Nie spodziewałem się ich tam spotkać.

Moses Sumney – græ Part 1
Jarek Szczęsny:

Przestrzeń okrojona ze skrajności.

Blind Boy De Vita – Cumpà
Łukasz Komła:

Z cienia w ogień!

Camea – Dystopian Love
Paweł Gzyl:

Futurystycznie i kobieco.

Shabaka and the Ancestors – We Are Sent Here By History
Jarek Szczęsny:

On wie więcej.

The Fear Ratio – They Can’t Be Saved
Paweł Gzyl:

Suma najlepszych elementów.

Earth Trax – LP1
Jarek Szczęsny:

Nic ponadto.

Radosław Kurzeja – Ogród botaniczny w Palermo
Jarek Szczęsny:

Niekontrolowane lenistwo.Energia Dźwięku 7 już w sobotę

Energia dźwięku to mini festiwal  pokazujący nowe trendy w muzyce alternatywnej, z jednej strony prezentując uznanych artystów uchodzących za protoplastów stylu, a z drugiej strony oryginalnych   debiutantów, o których robi się „głośno”.

Na potwierdzenie tego faktu wystarczy nadmienić, iż  na przestrzeni 7 lat impreza gościła  gwiazdy pokroju: Current 93, Damo Suzuki z legendarnej grupy CAN, Tony Wakeford’a z Sol Invictus, Blurt czy Uniwers Zero, a także debiutujących wówczas  R.U.T.A. czy Gabę Kulkę – zanim świat muzyczny o nich szerzej usłyszał. W tym roku na scenie Energii Dźwięku wystąpi między innymi niepowtarzalna Jarboe, która  przez długi czas stanowiła trzon legendarnej formacji Swans – niekwestionowanej legendy gitarowego zgiełku. Bardzo intymny i emocjonalny przekaz zawarty w jej głosie, bez wątpienia mocno porusza – o czym będzie można przekonać się podczas występu we Wroclawiu. Uź Jsme Doma na przestrzeni lat zdążyli się usytuować w gronie  najwybitniejszych przedstawicieli czeskiej awangardy. Ich przekaz to ładunek surrealistycznej liryki dopełniony żywiołową energią, która z pewnością na długo pozostawi ślad w pamięci.
Z drugiej strony, jak wspomnieliśmy, wydarzenie promuje debiuty krajowe i zagraniczne, prezentując sylwetki nowych twórców, o których zaczyna być głośno. Brytyjska grupa Public Service Broacasting, pomimo faktu iż debiutancki album wydała zaledwie kilka miesięcy temu, już została okrzyknięta odkryciem  roku na scenie independent. Ich  pojawienie się wywołało lawinę owacyjnych komentarzy w mediach i pociągnęło za sobą dziesiątki wyprzedanych koncertów. Kolejną propozycją tegorocznej edycji Energii Dźwięku jest gorzowski projektUL/KR, którego debiutancki album z roku ubiegłego uznany został przez krytykę płytą A.D. 2012  w polskiej muzyce alternatywnej.
Na festiwalu  pojawi się  również arcyciekawy skład z Otwocka – Oranżada. Styl z pogranicza kraut-rocka, jazzu, muzyki folk, a niekiedy rodem z westernu, z pewnością będzie  nietuzinkowym podkreśleniem różnorodności jaką niesie  Energia Dźwięku.
Więcej info:www.industrialart.eu


JARBOE

W latach osiemdziesiątych Jarboe stanowiła podporę nowojorskiej, legendarnej formacji Swans. Artystka nagrała z nimi kilka albumów studyjnych w tym kultowy „Children of God”, wspóltworzyła również z Michaelem Girą efemeryczny projekt Skin. Jako dziecko śpiewała w chórze kościelnym i uczyła się grać na organach. W późniejszym okresie duży wpływ wywarło na nią nowojorskie środowisko no-wave. Muzykę Jarboe można próbować określać jako bogatą w emocje psychodeliczno-liryczną dawkę artystycznej ekspresji w nurcie post punk czy nowej fali. Słuchając jej kompozycji odnosimy wrażenie, że to muzyka intensywnie rozwijajaca swój bieg.  Teksty Jarboe, są  emocjonalne, osobiste i głownie dotyczą jej życia. W dużym stopniu inspiruje się buddyjskim i tybetańskim zen. Podczas występu usłyszymy między innymi materiał z albumu „Dreams”. Materiał ten zawiera sporą dawkę melodyjnego i emocjonalnego śpiewu JARBOE dopełnionego gitara akustyczną P. Emersona Williamsa.

www.thelivingjarboe.com/


UZ JSME DOMA

Zaliczani są do najważniejszych przedstawicieli czeskiej awangardy. Zespół istnieje już 28 lat, a na swoim koncie ma ponad 2000 koncertów w prawie 40 krajach. Grupa powstała w czeskich Teplicach i nagrała do tej pory siedem albumów studyjnych. Jest alternatywnym projektem z wyraźnymi wpływami punka czy folku, główną jednak osią  ich twórczości  jest  avant-progresiv. Oprócz nagrywania płyt i koncertowania Uz Jsme Doma kierunkują swoja pracę artystyczną ku dziedzinom takim jak film, teatr i performance. Członkowie zespołu wydają publikacje książkowe, zaś wokalista i gitarzysta Miroslav Wanek zaliczany jest do grona najwybitniejszych poetów czeskich. Surrealny wydźwięk tekstów inspirowany jest dokonaniami Franza Kafki i morawskimi korzeniami. Ich muzyka to zestawienie piękna i brzydoty. Niestabilna melodyjność zaskakuje częstymi zmianami tempa utworów. Instrumenty i wokale zdają się wyrywać w różnych kierunkach i kluczą tworząc gęstą, żywą, melodyczną atmosferę. Od wielu lat zespół współpracuje z The Residents. W trakcie swojej kariery mieli okazje grać z takimi legendami jak The Clash, The Ex, Pere Ubu czy Dead Kennedys.

www.uzjsmedoma.com

PUBLIC SERVICE BROADCASTING
PSB to nowy fenomen, okrzyknięty już przez brytyjskie media największym odkryciem i rewelacją w muzyce alternatywnej 2013 roku. Muzyka PSB stanowi syntezę kolażu archiwalnych filmów informacyjnych i materiałów propagandowych, w osnowie dźwięków gitar, banjo, instrumentów perkusyjnych i elektroniki na pograniczu post rocka, new wave i elektroniki.  Trzon PSB  stanowią dwaj panowie, wyglądający jakby żywcem ich wyjęto z programów telewizyjnych lat 50-tych ubiegłego stulecia. PSB w oryginalny sposób dają odbiorcy lekcję przeszłości wykorzystując muzykę przyszłości. Rezultatem tego zabiegu jest spora dawka melodyjnej, instrumentalno-elektronicznej energetycznej muzyki na najwyższym poziomie. W maju bieżącego roku zespół wydał swój pierwszy album „INFORM-EDUCATE-ENTERTAIN”, zawierający materiał z singli „ROYGBIV”, „Spitfire”, „Everest” oraz „Signal 30”.  Wpływowy magazyn Artrocker uznał zespół za największe objawinie 2012 roku w kategorii electro i określił duet jako prawdziwie oryginalny, innowacyjny i niesamowity.

http://publicservicebroadcasting.net

UL/KR
W pierwotnym założeniu gorzowski duet Błażeja Króla i Maurycego Kiebzak-Górskiego miał grać ambient. W niedługim czasie okazało się, że styl UL/KR wyznacza odmienny kierunek. Opierając się na kanwie mglisto-romantycznej elektroniki i gitary wokal Błażeja Króla buduje metafizyczny nastrój nostalgii i niepokoju. Wydany w kwietniu 2012 debiut UL/KR stał się z miejsca sensacją, wywołując niemałe poruszenie pośród  krytyki. Określany był jako najlepszy debiut ostatnich lat w polskiej muzyce niezależnej i typowany jako murowany kandydat do płyty roku. Gazeta Wyborcza określiła nawet ich album, nie tylko jako płytę roku 2012, ale także jako najciekawszy debiut ostatnich lat. W Przekroju napisano, że nic nie wstrząsnęło ich muzycznym światem tak jak ukazanie się gorzowskiego debiutu a Polityka określiła jako specjalistów od formy budujących nastrój w najkrótszych wypowiedziach. Na antenie Trójki materiał został uznany jako krążek tygodnia, a w Esce Rock sklasyfikowany jako płyta miesiąca. UL/KR promował debiutancki album „Ament” w ramach takich festiwali jak: Opener, OFF, Męskie Granie, Tauron Nowa Muzyka czy Selector.

http://ulkr.thinman.pl/‎

ORANŻADA
Zespół Oranżada został powołany do życia w drugiej połowie lat 90 w Otwocku, a w jego skład wchodzą Robert Derlatka, Michał Krysztofiak i Artur Rzempołuch. Zespół miał okazję występować na licznych krajowych i zagranicznych festiwalach, w tym teatralnych i filmowych, jak również brać udział w projektach multimedialnych, do których warto zaliczyć uczestnictwo w programie „Taper” emitowanym na antenie TVP Kultura, gdzie muzycy grali na żywo muzykę do filmu Charlie Chaplina. Zespół wydał 4 albumy, a jego członkowie mieli okazję napisać muzykę do 2 filmów.  Oranżada to transowo-melodyjna melanholia i psychodeliczna liryka. To muzyka dla fanów: krautrocka, jazzu, muzyki etnicznej i  dubu.

http://www.oranzada.com/

 

wystąpią:
JARBOE (USA)
PUBLIC SERVICE BROADCASTING (UK)
UŻ JSME DOMA (CZ)
UL/KR (PL)
ORANŻADA (PL)

14 grudnia 2013 r. / godz. 18.00
Centrum Kultury AGORA

BILETY:
45 zl przedsprzedaż / 55 zł w dzień koncertu
przedsprzedaż/rezerwacje: wiftickets@gmail.com


ORGANIZATOR: Stowarzyszenie Industrial Art
Informacjafrett@jobkarma.pl
www.industrialart.eu

PARTNER: CK AGORA

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.