Wpisz i kliknij enter

Skalpel – Simple EP

W oczekiwaniu na długogrający „Transit”, po prawie dekadzie przerwy otrzymujemy od duetu Cichy/Pudło maxisingiel.

Premierowy materiał zawiera pięć utworów. Tytułowy track znajdzie się na albumie, który powinien się ukazać jeszcze w tym roku, natomiast jego remiks oraz trzy pozostałe utwory zadomowią się tylko na omawianej EP-ce. Nie znajdziemy tu niestety „If Music Was That Easy”, który zwiastował powrót Skalpela już prawie rok temu, a który znalazł się tylko na specjalnym longplay’u „Ninja Tune & If Music Present: If (10 Year Anniversary)” wydanym pod Record Store Day.

Nie można jednak narzekać, ponad dwadzieścia minut najświeższych dźwięków spod rąk wrocławskiego duetu jest na nieprzerwanie wysokim poziomie. Miejscami czuć, że Skalpel stara się rozciągać przestrzeń swojego charakterystycznego polish jazz stylu i o ile otwierające „Simple” oraz drugie w kolejności „Salvadanio”, gdzie mamy rozbujane ostinata kontrabasu, rozpędzoną, acz subtelną perkusję, wibrafony, punktujące i przestrzenne dęciaki oraz melodyczne wokalizy rodem z Wandy Warskiej, z powodzeniem mogłoby jeszcze się znaleźć na „Konfusion”, to następny w kolejności „On the road” już nie tak jednoznacznie. Po wstępie a la Bonobo, utwór zaczyna skręcać poprzez funkujący electrobass podbity miarową stopą ku wyraźnie tanecznej rytmice (bynajmniej nie chodzi tu o taneczność znaną z remixu „1958”). Oczywiście całość przyozdabiają ztłumikowane trąby oraz swingujące rimshoty, które nie pozwalają zapomnieć, że słuchamy chirurgicznych mistrzów jazzowego samplingu.

Skalpel – „Soundtrack”

Czwartą pozycją na „Simple” jest alternatywna wersja tytułowego numeru, która przeobraża go w nowoczesną egzemplifikację bass music. Kontrabas zostaje wykopany przez wibrujący sub-bas, a bębny przywdziewają hip-hopowe BPM-y i bardziej zawadiacki sznyt – czuć, że Igor Boxx zaliczył po drodze mniej jazzowe wycieczki z Agimem Dżeljilji’em czy Magierą. Kończący EP-kę, prawie ośmiominutowy „Soundtrack” to faktycznie ścieżka dźwiękowa, gdyż powstała do niej fabularna animacja, pieczołowicie przygotowana przez Natalię Nguyen. Utwór przez większość czasu prowadzi spokojna linia basu owiewana z różnych stron przeszkadzajkami, tunelowymi trąbami i smykami, z etno-transowym bębnem w podskórnej tkance. W 3/4 kawałka breaki się łamią i cykają, wibrafony i dzwonki spuszczają się ze smyczy, by ostatecznie wygasić się w taśmociągowym zastygnięciu.

Skalpel najnowszym dziełem potwierdza, że jest marką najwyższej jakości i pomimo, że „Simple” to tylko przystawka do głównego dania, które duet, miejmy nadzieję zaserwuje nam w okolicach jesieni, to jest to potrawa urzekająco uzależniająca w swej prostocie, a poprzez bardzo subtelne przełamywanie dobrze znanego smaku, naturalnie rozbudza apetyt na więcej.

10.05.2014 | PlugAudio

Cały materiał można posłuchać na bandcampie zespołu:
www.skalpel.bandcamp.com

www.soundcloud.com/skalpelmusic
www.facebook.com/Skalpel
www.twitter.com/skalpelmusic
www.skalpel.net

 Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
jarowit
jarowit
9 lat temu

„egzemplifikację” ? :>

Polecamy