Wpisz i kliknij enter

Original Source Up To Date 2014

W najbliższy piątek (19.09.) w Białymstoku rozpocznie się piąta edycja Original Source Up To Date 2014. Wystąpi ponad 50 artystów na 4 scenach jednocześnie! Sprawdźcie szczegóły!

Original Source Up To Date Festival (odbędzie się w dniach 19-20.09.) to platforma łącząca muzykę z innymi dziedzinami sztuki. Eklektyczna muzyka elektroniczna oraz niebanalny hip-hop w połączeniu z innymi, nieraz bardzo odległymi aktywnościami twórczymi, mają na celu porwanie umysłu i ciała na oddaloną od codzienności wyspę, dzielnie stawiającą opór morzu banalności i tandety. Wszystko to w duchu DIY, podane w klimatycznym sosie skomponowanym według receptury znanej jedynie na Podlasiu, gwarantuje wrażenia absolutnie unikatowe.

Piąty jubileusz zobowiązuje. Kontynuując szybki rozwój festiwalu organizatorzy planują zaserwować dozę nowości. Najgłębsza scena muzyczna, Stan Skupienia, wędruje do pięknego budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki, która dołącza do grona zacnych Partnerów festiwalu. Koncerty na Dużej Scenie OiFP rozpoczną tegoroczny OSUTD Festival w piątek, 19 września. Po inauguracji przenosimy się do stałej miejscówki, czyli Transgranicznego Centrum Kultury Węglowa, gdzie aż do niedzielnego poranka upust swojej energii artystycznej dawać będzie ponad 50 artystów na 4 scenach jednocześnie.

The Doppelgangaz

The Doppelgangaz to grupa z Nowego Jorku składająca się z raperów/producentów: EP oraz Matter Ov Fact. Skład powstał w 2008 roku, a już w 2011 magazyn XXL napisał o nich „jedni z topowych artystów hip-hopowego podziemia”. Zespół ma na koncie kilka albumów studyjnych, w tym bardzo dobrze przyjęty HARK! z 2013 roku, dzięki któremu zdobyli popularność nie tylko w swoim kraju, lecz również na starym kontynencie oraz w Australii. 18 lutego miała miejsce premiera ich najnowszego albumu „Peace Khed”, którym udowodnili, że robią muzykę idącą pod prąd obecnych trendom, czym od razu przekonali nas do zaproszenia na festiwal.

Robert Hood

Robert Hood to legenda. Ojciec chrzestny minimal techno, odzwierciedlenie duszy Detroit. Od wczesnych lat 90-tych, kiedy będąc członkiem Underground Resistance zaczynał w duecie z Jeffem Millsem, Hood ciężko pracuje nad kolejnymi etapami własnej kariery. Gościł już u nas w 2011 roku, ale po albumie wydanym pod jego innym aliasem – Floorplan, nie mogliśmy odmówić sobie przyjemności zaproszenia go po raz kolejny. Floorplan to odzwierciedlenie jaśniejszej strony Roberta Hooda: tej bardziej groovy, sięgającej do inspiracji Motown czy muzyką gospel. To wciąż wielka energia i charyzma tego artysty, wobec której nie da się przejść obojętnie.

D.J. Detweiler

Nikogo nie obchodzi, że D.J. Detweiler pochodzi z Hiszpanii, a mieszka w Berlinie. Wszyscy zastanawiają się skąd się wzięła jego interpretacja muzyki. Złośliwy powiedziałby, że to zwykłe muzyczne trollowanie, bo Detweiler parodiuje przecież szeroko rozpoznawalne utwory innych artystów. Każdy kto przeczyta kilka postów na jego facebook’owym profilu zauważy, że niesie to za sobą jednak większy sens. Det nie tylko kpi z showbiznesu, ale także wnikliwie ukazuje wrażliwość na muzyczny świat poprzez poruszanie tematów takich jak np. to że wielu artystów „wozi się na gwiazdy”, a tak na prawdę nie produkuje sporej części „swoich” utworów. FluteDrop jest odpowiedzią na miałkość, jaka zawitała do świata komercyjnej muzyki elektronicznej.

bvdub

bvdub & OiFP Orchestra – Brock Van Wey pochodzi z San Francisco, gdzie występował jako DJ i animował scenę już od 1993 roku. Pewnego dnia zostawił całe swoje życie za sobą i wyemigrował do Chin. Od tamtej pory jego twórczość kwitnie. W ciągu kilku lat zdążył wydać już kilkadziesiąt krążków w różnej stylistyce: od dub-techno, przez drum’n’bass, aż po ambient, z którego jest najbardziej znany. Muzykę Brocka można określić jako maksymalnie głęboką i ujmującą, niosącą ukojenie oraz silny emocjonalny przekaz związany z ludzkimi uczuciami i kontaktem z naturą. Kontynuując współpracę z artystą (wystąpił na Ambient Park w 2013 roku), organizatorzy stworzyli projekt przygotowany specjalnie na festiwal: występ Brocka wraz z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej. Co z tego wyniknie? Dowiedzą się jedynie ci, którzy odwiedzą białostocką Operę 19 września 2014 roku.

Silent Servant

Silent Servant, Jaames Ruskin and Regis present: Jealous God / visuals by Silent Servant

Rok 2013 przyniósł spadkobiercę nieodżałowanego labelu Sandwell District, który zmienił oblicze techno raz na zawsze. Zamieszani w jego działalność Juan Mendez (Silent Servant) oraz Karl O’Connor (Regis), połączyli siły z niezniszczalnym Jamesem Ruskinem tworząc Jealous God – label, którego grupą docelową są „mutanty naszej ery”. Dotychczasowe cztery wydawnictwa prezentują techno wykraczające poza „tu i teraz” oraz post-punkową, industrialną spuściznę artystów zaangażowanych w projekt, wśród których są Svreca, Silent Servant, Ruskin, Broken English Club (Oliver Ho), Powell oraz autorzy miksów.

Altern8

Altern8 to jedna z najbardziej wpływowych grup muzycznych rave wczesnych lat 90. Niepokorność zespołu, energia płynąca z połączenia elektronicznego brzmienia syntezatorów Rolanda oraz sampli pianina i wokali zawróciły brytyjską sceną muzyczną. Projekt powstał w 1990 roku i szybko zaczął się pojawiać na nielegalnych rave’ach. Młodzi, zakochani w muzyce, uczestnicy tych wydarzeń naśladowali artystów w ubiorze – nosili maski przeciwpyłowe oraz kombinezony ochronne różnej maści, które są symbolem tamtej kultury do dziś właśnie dzięki Altern8. Back to the old skool!

Polar Inertia

Projekt Polar Inertia został zainspirowany nadchodzącą post-apokaliptyczną przyszłością. Na fali nowopowstającego paryskiego labelu Dement3d, zmaterializowała się wizja mocnych dźwięków osadzonych w chłodnym kontraście oprawy wizualnej. Za mlecznobiałą przesłoną fotografii, za ziarnistymi filmami, w cieniu sezonowych gwiazd klubowych scen kryje się dwubiegunowa muzyka niosąca nieugięty kick drum oraz gęstą masę emocjonalnego szumu i organicznych dźwięków. 20 września – dzień, w który nie wiadomo jak się ubrać.

Eldo (2)

Eldo (+ Pelson) to członek legendarnego składu Grammatik po 4 letniej przerwie powraca na scenę z nowym albumem „Chi”. Jego poprzednia płyta „Zapiski z 1001 nocy” osiągnęła status platynowej. Członek zespołu Parias, współpracował m.in. z rosyjskim DJ-em Vadimem, czy Leszkiem Możdżerem. Na naszej scenie wraz z Pelsonem, który będzie promował swoją najnowszą EP-kę „186 dni EP”. Za gramofonami niezastąpiony Daniel Drumz. Szykuje się gratka dla fanów niebanalnego.

Gosub

Dyskografię i dokładne informacje o Gosubie sprawdźcie sami. My, mając na względzie, że electro w swojej rdzennej formie jest w Polsce mocno nierozpoznanym (lub zapomnianym) gatunkiem, serwujemy wam booking, w który wierzymy. Jakby na przekór, Shad T. Scott (prawdziwe nazwisko artysty) opowiada o sobie następująco: „Nie pochodzę z przyszłości. Nie jestem również z przeszłości. Jestem stąd, z teraźniejszości”. Czy electro-funk, okraszony techno-futuryzmem i jazzowymi wpływami emitowany ze studia Gosuba w symbolicznym dla electro Miami jest muzyką dzisiejszych czasów?

Ńemy

Ńemy to producent, tekściarz, wokalista. Zwycięzca ogólnoświatowego „The Man With The Iron Fists Remix Contest”, organizowanego przez legendę z Wu-Tang Clanu – RZA. Współtwórca wielokrotnie nagradzanego, multimedialnego wydawnictwa „Planet Luc”, nominowanego do Paszportów Polityki 2008. W roku 2012 wybrany na „Młodego Wilka” portalu Popkiller.pl. Współpracował między innymi z: Rahim (ex Paktofonika), L.u.c, Dorotą Miśkiewicz, czy Magierą (WhiteHouse). Jego muzyka to unikatowy miks gatunków i melodii, karkołomne sploty słów (ale przede wszystkim myśli), oryginalny głos – styl, którego nie da się zaszufladkować. Styl „Ń”.

Sokół i Marysia Starosta

Sokół i Marysia Starosta to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich duetów hip-hopowych. Sokół znany jest przede wszystkim ze swoich tekstów. Nazywany jest najlepszym polskim „storytellerem”. Wraz z Marysią są autorami dwóch świetnie przyjętych albumów „Czysta Brudna Prawda” oraz „Czarna Biała Magia”. Na ostatnim z nich autorami bitów są takie tuzy jak Dj Premier czy Space Ghost Purp, zaś za deckami pojawiają się m. in Dj Eprom, Dj Nelson czy legendarny Tony Touch.

Ten Typ Mes

Ten Typ Mes to warszawski raper, tekściarz, producent i współzałożyciel wytwórni Alkopoligamia.com. Jako autor tekstów Typ zawsze stawiał na kontrowersję i bezpośredniość (już od debiutu z Flexxipem w 2003 r.), jako MC – na technikę i rewolucyjną formę. Kreatywność Szmidta wykracza poza studio i scenę – w 2008 roku nagrał „My”, jeden ze swoich największych hitów. Pionierski w formie utwór w całości zarejestrowano na jednej z warszawskich ulic. „My” jako singiel, pomimo szumu samochodów w tle i surowego brzmienia, promował album „Zamach na przeciętność”. Na naszej scenie zaprezentuje materiał ze swojej ostatniej bardzo udanej płyty „Love Your Life”, którą po raz kolejny udowodnił, że zdecydowanie wykracza poza standardy polskiej sceny.

Cira

Cira to właściwie Michał Ciruk (ur. 27 marca 1983 r. w Białymstoku) – polski raper, współtwórca takich składów jak Panorama Paru Faktów czy Fama Familia z długim stażem w undergroundzie. Michał dysponuje bardzo dobrymi umiejętnościami technicznymi oraz niestandardowym spojrzeniem na świat. Niedawno wydał kolejny solowy album, na którym po raz kolejny udowadnia, że stał się raperem kompletnym idącym pod prąd wobec obecnych trendów. Cira to jedna z ikon białostockiej sceny rapowej, który jednak jest już mocno doceniany na krajowej scenie.

Trzeci Wymiar

Trzeci Wymiar to legendarny polski skład hip-hopowców, obecny na scenie od ponad dekady. Reprezentanci Zdolnego Śląska prezentują bezkompromisowe podejście do rapu. Ich ostatni studyjny album odbił się szerokim echem na rodzimej scenie hip-hopowej. Nullo, Pork i Szad obdarzeni są niesamowitą techniką i flow, z którym mało kto może się w naszym kraju równać. Każdy, kto miał okazję być na ich koncercie wie,  że to co robią ci goście jest niesamowite. Na naszej scenie zaprezentują przekrojowy materiał ze swoich ostatnich solowych płyt oraz to, co najlepsze w ich wspólnej twórczości. Przygotujcie się na 3W Flow !

Wuzet

Jak dotąd większość prób przeniesienia na rodzimy grunt brzmień londyńskiej muzyki miejskiej wypadła co najwyżej tak sobie. Wuzet pokazał jednak jak się robi grime po polsku. Świetna dopracowana technika i czucie brzmienia sprawiło, że jego debiutancki legalny debiut stał się jednym z najciekawszych wydarzeń na polskiej scenie. Gdy tylko pojawił się singiel „Iluzja” od razu wiedzieliśmy, że nadszedł czas by zaprosić go na naszą scenę. Będzie świeżo, elektronicznie, ale z niesamowitą dawką energii.

Osmo Nadir

Osmo Nadir to twórca eksperymentalnych projektów audiowizualnych. Tworzy instalacje, wideo art, komponuje muzykę i projektuje scenografie. W swoich działaniach, Osmo odwołuje się do awangardowych idei głoszonych przez twórców sztuk performatywnych z lat 60. Jedna z nowatorskich technik, którą stosuje podczas swoich występów, jest powodowanie pętli feedbacku (FLING – Feedback Loop Inducing), czyli rejestrowanie na żywo dźwięków i obrazu otoczenia, które – elektronicznie przetworzone, stają się żywa częścią kompozycji.

Szymon Kaliski

Szymon Kaliski to artysta multimedialny łączący techniki lo-fi z nowymi cyfrowymi technologiami. Kaliski poszukuje indywidualnych metod ekspresji, poprzez wykorzystywanie samodzielnie zaprojektowanego oprogramowania i unikalnego sprzętu. Jego utwory intencjonalnie wypełnione są niedoskonałościami, trzaskami zawieszonymi w spowolnionych przestrzeniach dźwiękowych. Kompozycje zawsze powstają z akustycznych dźwięków, zapętlonych, zniszczonych i zrekonstruowanych. Poza muzyką Kaliski zajmuje się tworzeniem kreatywnych aplikacji zorientowanych na zagadnienia przetwarzania sygnałów, wizualizacji danych oraz sztuki generatywnej.

Thomas Koner

Thomas Köner pochodzi z Bochum. Jest uznanym artystą audiowizualnym oraz doświadczonym producentem i realizatorem dźwięku. W swoim ponad trzydziestoletnim dorobku artystycznym Thomas zdążył wystąpić i tworzyć dzieła w tak ważnych ośrodkach jak paryskie Audytorium w Luwrze i Centre Pompidou czy Muzeum Sztuki Współczesnej w Montrealu. Do tej pory realizował się w instalacjach, ścieżkach dźwiękowych, działalności radiowej czy w tworzeniu jednych z najmroczniejszych dźwięków ambientowych. Co ważne, w duecie Porter Ricks, stawiał fundamenty europejskiej sceny techno, trafiając do „kanonu” m.in. z albumem „Biokinetics”. Do Białegostoku Thomas przyjeżdża z nowym, przedpremierowym materiałem z nowego albumu, który pojawi się w sprzedaży dopiero po festiwalu. Jest to druga część trylogii zapoczątkowanej genialnym albumem „Novaya Zemlya” wydanym przez wytwórnię Touch.

Svreca

Svreca pochodzi z Hiszpanii. Jest DJ-em, producentem, właścicielem wytwórni Semantica, łowcą talentów. Jako artysta wyróżnia się konsekwentnym brzmieniem z rejonów mrocznego i hipnotycznego techno. Jego mocno abstrakcyjne podejście do produkcji muzyki tanecznej często daje wielopłaszczyznowy rezultat, docierając do naszych uszu mnogością niespodziewanych tekstur i odrealnionego hałasu. Jako szef wytwórni Enrique również zasługuje na pokłony, gdyż w naszej ocenie prowadzi jedną z najciekawszych europejskich wytwórni związanych z techno i electro, a także bardziej eksperymentalnymi gatunkami – Semantica. Poza wspomnianym labelem Semantica, jego wydawnictwa możecie znaleźć w katalogach takich wytwórni jak Warm Up czy Jealous God.

ivvvo

IVVVO to płodny portugalski producent, który wyznaje zasadę prostej i skutecznej twórczości. Jednakże słuchając jego dotychczasowych albumów: „All Shades Of White” oraz „Occult” wiemy, że w tej prostocie ukrywa się drugie dno. Muzyka IVVVO jest jak on sam – bezpośrednia i spontaniczna. Słychać w niej melancholię i sentymenty, ale czuć również parkietową moc. Jako DJ, młody Portugalczyk to prawdziwy mistrz: nie ma imprezy, której nie jest w stanie rozkręcić. Nie gubi przy tym swojej muzycznej tożsamości, którą tak bardzo chcemy poznać. Po raz pierwszy w Polsce!

LAG

Lag to serbski promotor kultury, DJ i producent, którego wschodzący potencjał zauważamy już dziś. Owy potencjał wyrósł z wielu inspiracji, które nie są dziś tak oczywiste dla twórcy techno, punk-rocka i muzyki klasycznej, nie stanowią popularnej mieszanki wspominanej przez młode pokolenie producentów. Lag wyraża się przez efektywne i dynamiczne DJ-sety, w których poszukuje kompromisu pomiędzy brzmieniami wyjątkowymi, a sprawdzonymi. Jako producent zaś, ma przed sobą świetlaną przyszłość. Jego ostatnie wydawnictwo na wytwórni Mord spotyka się wyłącznie z pozytywnym przyjęciem, a już wiemy, że Lag na tym nie skończy, ponieważ jego determinacja, ciężka praca i talent zawiodły go już nawet tak daleko jak Białystok.

Blazej_Malinowski

Błażej Malinowski to muzyk, dziennikarz radiowy, DJ, aktywnie wspierający warszawską scenę muzyki techno, kolekcjoner płyt oraz wszelkich przedmiotów z potencjałem dźwiękowym. W pracy twórczej oscyluje wokół takich gatunków jak techno, deep-techno, dub-techno czy ambient. Współtwórca projektu Fűnfte Strasse, który obejmuje audycję radiową oraz cykliczne imprezy. Związany z takimi wydawnictwami jak Phorma, Technosoul, Silent Season oraz Minicromusic Rec.

Michał Wolski

Michał Wolski to muzyk, DJ, dziennikarz. W swojej twórczości poszukuje równowagi między cielesnym i kontemplacyjnym aspektem muzyki. Wzbudzane przez niego brzmienia można określić jako coś między techno, deep-techno a dub-techno, z głębokim wpływem, choć nie zawsze wprost, szeroko rozumianego ambientu. Występował obok takich artystów jak Jacek Sienkiewicz, Rrose, Sleeparchive, Alden Tyrell, Kobosil, The Black Dog, Fluxion, Claudio PRC, Delta Funktionen i innych. Prezentował swoją muzykę na takich festiwalach jak ChoP Festival (Chiny), NoiZe Festival (Holandia), Audioriver, kilkakrotnie w czasie Warsaw Electronic Festival i wielu innych.

Swoje dźwięki zabrał również do Nowego Jorku, gdzie grał na zaproszenie wydawnictwa Blank Slate, wydającego jego muzykę, a także projektu Basement Floor. Twórca Minicromusic Rec. Od wielu lat związany z Fundacją Szutka i Technologia oraz społecznością Warsaw Electronic Festival. Połowa duetu Mech – tworzonego z Mateuszem Wysockim aka Fischerle – zajmującego się przekształceniami elementów dub-techno. Współzałożyciel projektu Fűnfte Strasse – cyklu audycji radiowych i wydarzeń poświęconych muzyce elektronicznej, w szczególności zaś techno, deep-techno i dub-techno. Związany z wydawnictwem Technosoul.

reepsone_1

Reeps One to najbardziej innowacyjny beatboxer ostatnich lat. Był mistrzem Wielkiej Brytanii w 2009 i 2010 roku. Poziom jego techniki jest tak wysoki, że został odsunięty od zawodów. Jest on w stanie wydobyć najniższe do tej pory brzmienie basu zanotowane z ludzkich ust. Jego kariera dopiero nabiera rozpędu, jednak Reeps i tak już jest niesamowicie rozpoznawalny. Sam na swój styl mówi „organiczna elektronika”.

Mentalcut

Mentalcut to DJ Magazine najlepszy polski DJ 2004, w tym samym roku wicemistrz Polski federacji ITF.

AZBEST

Azbest to DJ urodzony w Puławach. Od ponad dekady za gramofonami. Jeden z prekursorów nurtu atmospheric drum’n’bass w Polsce. Należy do grona najwyższych DJ-ów na świecie.

Company Fuck to jednoosobowa noisecore’owa eksplozja karaoke. Symultanicznie ogrywa (i parodiuje) on rolę DJ, MC, wokalisty oraz tancerza. Satyrycznie przedstawia muzyków, przemysł muzyczny, oraz muzykę w całości. Company Fuck to wysokoenergetyczna anegdota o innych laptopowych DJ-ach. Skompresowana historia muzyki – od hardcore’u, przez rave, a kończąc na karaoke.

DJ Falcon1 to pięciokrotny mistrz IDA Polska.

PZG aka Depizgator to człowiek chaos. Najsławniejsze nazwisko polskiego undergroundu. Nie wydaje płyt, bo „mu się nie chce”.

Dubsknit to rodzimy producent, marzyciel, romantyk, wielbiciel kobiet.

Fifti fifti to promotor, DJ, współzałożyciel Dub Lovin’ Criminals – pierwszej śląskiej ekipy około-dubstepowej, o której lokalna, katowicka TV nakręciła dokument.

Ras i Ment XXL. Duet, który za sprawą płyty „Za Młodzi Na Heroda” szturmem wszedł do czołówki polskie sceny. Świetne produkcje Menta i hipnotyzujący głos Rasa sprawiły, że ciężko znaleźć grupę, która odniosła większy sukces w 2013 roku. Trzeba przyznać, że dość długo przebijali się na szczyt, jednak możecie być pewni, że zostaną na nim na długo. Oczekujcie polskiego rapu w najlepszym wydaniu!

 

Poniżej podział artystów na dni oraz sceny:

Stan Skupienia:

Szymon Kaliski live

bvdub & OiFP Orchestra live

Thomas Köner live

visuals: Osmo Nadir

 

Technosoul piątek:

Jealous God Showcase:

  • O/V/R live (Regis & James Ruskin)
  • Regis
  • Silent Servant live
  • Broken English Club (Oliver Ho)

Svreca

Michał Wolski live

visuals: Silent Servant

Beats piątek:

Falcon1

Mentalcut

PZG aka Depizgator

Dubsknit

fiftififti

Azbest

Hip hop tent piątek:

The Doppelgangaz

Ten Typ Mes

Sokół i Marysia Starosta

Ńemy

Wuzet

 

Technosoul sobota:

Robert Hood pres. Floorplan DJ set

Polar Inertia live

Ivvvo

Gosub live

Lag

Błażej Malinowski live

visuals: Osmo Nadir

Beats sobota:

UZ

D.J. Detweiler

Company Fuck

Altern8

Stray

Reeps One beatbox live

Hip hop tent sobota:

Demigodz

Rasmentalism

Eldo

Trzeci Wymiar

Cira

 

Bilety są dostępne na:

1. Na stronie www.uptodate.pl

2. Stronie Biletomania: www.biletomat.pl

3. Za pośrednictwem Ticketpro

4. W zaprzyjaźnionych lokalach:

– w Białymstoku: GramOFFon (ul. Malmeda 17), Oba sklepy Free Way (ul. Św Rocha 14A lok 11/ ul. Lipowa 37) WhiteStore (ul. Malmeda 13 lok. 27)

– w Warszawie: sklep Sideone (ul. Chmielna 21)

 

Strona festiwalu Original Source Up To Datewww.uptodate.pl

Strona na Facebooku: www.facebook.com/Up2DateFestival







Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy