Wpisz i kliknij enter

Cassegrain – Centres Of Distraction

Nowa muzyka cenionego duetu zbudowana jest wokół idei hipnotycznej repetytywności.

Bazujący w Berlinie projekt Cassegrain dał się poznać w ciągu czterech lat swej działalności z mrocznego techno, w którym odbijała się zarówno tradycja, jak i nowoczesność gatunku. Niemal od początku swej kariery Alex Tsiridis i Hüseyin Evirgen byli związani z monachijską wytwórnią Prologue – nic więc dziwnego, że pierwszy pełnowymiarowy album projektu ukazuje się więc właśnie jej nakładem.

Początek jest dokładnie taki, jakiego oczekiwalibyśmy – z industrialnego szumu wyłania się miarowy bit techno, otoczony warczącymi i brzęczącymi niczym piła tarczowa loopami („A Study Of Splashes”). Bardziej funkowy groove ma kolejne nagranie, w którym sprężyste wibracje spotykają się z zapętlonymi chrzęstami („Centres”). Wspomnienie klasycznych brzmień z Tresora z drugiej połowy lat 90. wnosi trzecia kompozycja – zespalająca huraganowy pochód basu z nieubłaganie galopującym rytmem („Intrude – Restrain”).

Cassegrain potrafią również dotrzymać tempa mistrzom tektonicznych brzmień z Berghain. Dowodem na to dwa utwory z drugiej części zestawu. „Scythian” eksploduje dziką energią, niesiona przez dudniące bity wsparte rozwibrowanymi loopami o żrącym tonie. Z kolei w „Arcane” spotykają się metaliczne efekty z przeciągłymi klawiszami, owocując zaskakująco epickim tonem. „Glasshouse” przywołuje wspomnienie dokonań Porter Ricks – koncentrując się na rwanym pulsie oplecionym zbasowanymi akordami o podwodnym brzmieniu.

Druga strona muzyki Cassegrain to bardziej eksperymentalne kompozycje. Umieszczony tuż na wstępie „Reslin” uderza świdrującym motywem wyciśniętym z Rolanda TB303 – osadzonym na zdubowanych breakach. Tribalowe podkłady znajdujemy z kolei w „New Hexagon” i „Seldom Cloud”. W pierwszym z utworów wnoszą one ze sobą rozedrgane chrzęsty i zgrzyty, a w drugim – IDM-owe syntezatory o skorodowanym brzmieniu. Największe wrażenie robi jednak „Empress Cut In Pieces” – bo to morderczy dub z porażającą partią wiolonczeli (gościnnie: Nikos Veliotis z In Trance 95).

Muzyka duetu zbudowana jest wokół idei repetytywności. Centrum większości nagrań z jego albumu stanowią bowiem hipnotyczne loopy – odsyłające słuchacza do transowego techno w stylu drugiej połowy lat 90. Odskocznią od tych klubowych killerów są z kolei dubowe i tribalowe preparacje – kojarzące się z aktualną twórczością kolegów Tsiridisa i Evirgena ze Stroboscopic Artefacs. Wszystko to składa się na wyjątkowo mocną propozycję, która na pewno wyniesie duet na wyższy poziom popularności.

Prologue 2014

www.prologuemusic.blogspot.com

www.facebook.com/pages/Prologue-Music/238649784654

www.cassegrain.tumblr.com

www.facebook.com/cassegrainmusic

Płytę można kupić tutaj:

www.yakrecords.pl/produkt/centres-of-distraction/Jest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy