Wpisz i kliknij enter

worriedaboutsatan – Even Temper

Czy sześć lat przerwy po debiucie to nie za dużo?

Tyle właśnie czasu potrzebowało duo worriedaboutsatan na wypracowanie nowego materiału po ciepło przyjętym debiucie „Arrivals”. Nie chodziło jednak o syndrom drugiej płyty, Thomas Ragsdale i Gavin Miller świadomie zawiesili działalność pod tym szyldem. Impulsem do powrotu stały się ponoć odnalezione po kilku latach demówki z czasów debiutu.

„Even Temper” to osiem niespiesznie budowanych kompozycji o dość szerokim spektrum dźwiękowym i sprecyzowanym koncepcie kompozycyjnym. Prosty fortepianowy temat i „niebiański chórek” z początku albumu koegzystuje tu w najlepsze z zapętlonym pod koniec kopniętym housem w stylu Andy’ego Stotta. Nawiązań do tego ostatniego szukać można też w mocno poszatkowanych kobiecych wokalach, ale Ragsdale i Miller pozwalają sobie też na wycieczkę w kierunku przeciwnym: pełnokrwistej piosenki z przystojnym męskim głosem na pierwszym planie.

Elementem spajającym rozrzuconą konstrukcję są przestronne ambientowe tła i efekty obecne na całym „Even Temper”, a także wspomniany jednolity pomysł na jej budowę. Zespół z Leeds kompozycje opiera na jednym schemacie: dokładaniu niespiesznie kolejnych warstw do wstępnego szkieletu. Ta ewoluująca ostrożnie repetycja działa dobrze szczególnie w ścieżkach przeznaczonych na parkiet z singlowym „Baychimo” i wspomnianym już Stottowym „Jaki”, najciekawszymi fragmentami krążka. Gorzej jest, kiedy na tapetę trafiają te mniej udane motywy, wysunięte w spotlight, zapętlone na pierwszym planie brzmią bardzo lekko. Zbyt lekko, żeby na dłużej pozostać w pamięci.

Worriedaboutsatan rozpoczął działalność jako zespół prog-rockowy i spojrzenie na długie, powoli rozwijane tematy „Even Temper” w tym świetle pozwala zrozumieć genezę i sens brzmienia worriedaboutsatan. Zmiana instrumentarium, porzucenie gitar na rzecz elektroniki sprawiło, że muzyka Anglików stała się bardziej przystępna i z pewnością znajdzie swoich fanów.

Marzec 2015 | Self-releasedJest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Solin
Solin
9 lat temu

Znacie więcej wykonawców w tym klimacie ? Vessels, Jatun, Moderat…

Ada
Ada
9 lat temu

Zdecydowanie za długa przerwa…

Polecamy