Wpisz i kliknij enter

AnD – Rmx 01-02

Takich remiksów jeszcze nie słyszeliście.

Opublikowany w ubiegłym roku debiutancki album manchesterskiego duetu AnD – „Cosmic Microwave Ground” – był jednym z najmocniejszych wydawnictw nowego techno w ostatnich latach. Psychodeliczna wizja gatunku w wykonaniu brytyjskich producentów aż prosiła się o remiksy. Nic więc dziwnego, że są – i to jakie!

Pierwszy zestaw otwiera „The Surface Of Last Scattering”. Pod palcami duetu Zeitgeber zamienia się on w zredukowane techno łączące ćwierkające efekty acidowe z kosmicznymi szumami na chrzęszczącym tle. „Power Spectrum” w wersji Sleeparchive zaskakuje swą brutalnością. To porażająca swą mocą eksplozja przesterowanych bitów i przemysłowych efektów.

Najciekawszą rekonstrukcją z pierwszego krążka jest jednak ten sam utwór – ale zremiksowany przez duet O/H, w skład którego wchodzi David Foster znany jako Huren oraz Richard Oddie z Orphx. Początkowo wydaje się, że będziemy mieli do czynienia z kolejną wersją hard techno. Łupane bity i szeleszczące blachy w drugiej części nagrania wzmacnia jednak wściekły wrzask wokalisty rodem z power electronics. Efekt jest piorunujący – i otwiera nowe możliwości przed oboma gatunkami.

Drugi zestaw jest jeszcze ciekawszy. Najpierw Justin Broadrick jako JK Flesh proponuje własną wersję „Non Sky Signal Noise” – i brzmi ona niczym ekstremalne EBM pulsujące wolnym bitem i zbasowanymi akordami w stylu DAF czy Nitzer Ebb. Jakby tego było mało angielski artysta dorzuca jeszcze w finale buchające żarem efekty acidowe i miażdżący wszystko pasaż metalowych gitar. Jednym słowem – ogień!

A potem dwa remiksy w wykonaniu Black Rain – czyli pobocznego projektu muzyków z nowave’owej formacji Ike Yard. Najpierw dostajemy „The Surface Of Last Scattering” – zamieniony w… oldskulowy killer w stylu minimal wave, łączący psychodeliczną elektronikę rodem z Throbbing Gristle z miarowym rytmem typowym dla Absolute Body Control. Z kolei „Galactic Motion” to złowieszczy dub o industrialnym tonie, w którym kotłują się zwaliste basy i przetworzone głosy.

Czasem wydaje się, że pomysłowość elektronicznych producentów w dziedzinie remiksów ma swoje granice. Ten zestaw pokazuje jednak, że kreatywność niektórych artystów nadal rozwija tę sztukę do przodu. Koniecznie posłuchajcie tych rekonstrukcji – w większej części to zupełnie nowa muzyka, jedynie w warstwie klimatu nawiązująca do mrocznej i gęstej zawartości „Cosmic Microwave Ground”.

Electric DeLuxe 2015

www.electricdeluxe.net

www.facebook.com/edlxr

www.facebook.com/AnD.MusikJest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy