Wpisz i kliknij enter

Unsound już mniej tajemniczy

Szefowie krakowskiego festiwalu ogłaszają część nazwisk wykonawców tegorocznej jego edycji.

Oto co dostaliśmy w mailu:

„Po roku trzymania w tajemnicy, nareszcie opublikowaliśmy program Unsoundu 2015! Ruszyła również strona poświęcona tegorocznej edycji, na której znajdziecie prawie wszystkich potwierdzonych do tej pory artystów. Bilety na poszczególne wydarzenia trafią do sprzedaży dzisiaj w południe, za pośrednictwem Ticketpro.

Motyw przewodni Surprise zrealizowany będzie na kilka sposobów. Nie zapowiadamy prawie połowy wykonawców, tworząc kontrast między znanym i nieznanym, zabawiając się z prekoncepcjami z jakimi podchodzimy do słuchania muzyki, zwłaszcza w kontekście festiwalu.

Niektóre z wydarzeń są całkowicie owiane tajemnicą, jak w przypadku wyjątkowego wieczoru, który odbędzie się ponad sto metrów pod ziemią, w spektakularnej sali balowej kopalni soli „Wieliczka”. To jedno z kilku nowych miejsc na unsoundowej mapie, obok m.in. dawnej restauracji WARS-u na starym Dworcu Głównym czy przedwojennego, drewnianego magazynu PKP na ulicy Kamiennej.

W tym roku, jak zawsze, w dużej mierze stawiamy na kolaboracje. Światową premierę będzie miał efekt współpracy SHACKLETONA oraz gitarzystki Masako Takady i perkusistki Sayaki Himeno z japońskiej grupy NISENNENMONDAI; do SURGEONA dołączy znana ze wspólnych działań z Lady Gagą LADY STARLIGHT, artystka inspirująca się sceną techno z Birmingham; CHARLES COHEN pojawi się na scenie razem z RABIH BEAINI. ROMANS to TIN MAN i GUNNAR HASLAM, którzy poznali się w nowojorskim Bunkrze podczas Unsoundu 2011. RIMBAUD jest efektem współpracy trzech polskich legend – Tomasza Budzyńskiego, Mikołaja Trzaski i Michała Jacaszka, którzy łączą siły w brutalnym połączeniu jazzu i noise’u.

Zamówiliśmy również dwa projekty. W jednym współpracować będą RABIT & KUEDO, a wizualizacje przygotuje WERKFLOW. Czwartkowy występ w Forum przygotowało również dwóch muzyków, nie powiemy jednak których.

Podczas części tego typu wspólnych występów jedna ze stron nie będzie znana. Nie zdradzamy współpracowników ROBA MAZURKA, francuskiego szamana GHEDALII TAZARTESA i znakomitej DJ-ki HELENY HAUFF. Uznany perkusista GREG FOX weźmie udział w GREGIDENCY. Na scenie dołączą do niego muzycy, których tożsamości nie zna nawet on sam.

Podczas koncertu otwierającego Unsound zaprezentujemy we współpracy z BÔŁT RECORDS kompozycje odkrytych niedawno na nowo minimalistów – JULIUSA EASTMANA i TOMASZA SIKORSKIEGO. W pierwszych dniach festiwalu usłyszeć będzie można również artystów działających na obrzeżach jazzu – MATANĘ ROBERTS z trzecią częścią cyklu „Coin Coin” oraz japoński duet SAX RUINS z perkustistą Tatsuyą Yoshidą i saksofonistką Ryoko Ono.

Niespodziankę przygotował dla nas również David Tibet. Płynny skład CURRENT 93 podczas wyjątkowego koncertu w kościele św. Katarzyny zostanie wzbogacony o Jacka Barnetta z THESE NEW PURITANS oraz Bobbie Watson i Jona Seagrotta z COMUSA.

To nie jedyne koncerty kościelne, jakie zaplanowaliśmy na ten rok. Sekretne występy tuż przed południem odbędą się w XVI-wiecznym kościele Św. Piotra i Pawła. Jeśli to nie wystarczy do odnalezienia spokoju ducha po wieczornych atrakcjach, zapraszamy na zajęcia z jogi i medytacji, które poprowadzi legenda new age’u – LARAAJI.

Po raz pierwszy na żywo wystąpią JLIN (z wizualizacjami Florence To) oraz VISIONIST (z wizualizacjami Kevina Braya). UNTOLD zaprezentuje nowy audiowizualny projekt z Emmanuelem Biardem, który towarzyszył na zeszłorocznym Unsoundzie Evianowi Christowi.

Specjalny koncert zagra grupa HEALTH, która jest obecnie na trasie związanej z albumem „Death Magic”. Przygotowują dla nas bardziej hałaśliwy set, sięgając nie tylko po nowe kawałki, ale też wracając do starszego materiału. Duch noise rocka będzie obecny również w postaci BILLA ORCUTTA z HARRY PUSSY, który występuje teraz w pojedynkę z gitarą akustyczną. Do motywu przewodniego Surprise pasuje również kontrowersyjna twórczość amerykańskiej grupy black metalowej LITURGY, która zagra tuż po ALESSANDRO CORTINIM. Klawiszowiec NINE INCH NAILS zaprezentuje „Sonno”, swój solowy materiał.

HOLLY HERNDON wystąpi z albumem „Platform”. Artystce chwalonej za futurystyczne brzmienie i poruszanie kwestii egalitaryzmu, kapitalizmu czy uprzywilejowania towarzyszyć będzie Colin Self. To nie jedyna postać w tegorocznym programie, która głośno wyrażaja swoje poglądy polityczne. ELYSIA CRAMPTON, samozwańcza „trans-ewangelistka” zaprezentuje zarówno swoją muzykę, jak i najnowszy esej. Artyści z NON Records – ANGEL-HO i NKISI – podważają dźwiękami społeczne nierówności.

W Hotelu Forum postaramy się zaprezentować dużo szersze spektrum muzyki klubowej, różnorodne zarówno gatunkowo, jak i geograficznie. Kluczowe będą występy ANDY’EGO STOTTA, duetu techno ZENKER BROTHERS i deephouse’owego bohatera LEVONA VINCENTA. Obok nich pojawią się artyści dopiero wyrabiający swoje marki – AURORA HALAL, GALCHER LUSTWERK i LOW JACK. Ściągnęliśmy również reprezentację Principe Discos w postaci DJ-a FIRMEZY i NIDII MINAJ. UNIIQU3 przywiezie brzmienie z New Jersey, a footworkowy innowator RP BOO wraca na Unsound po premierze swojej nowej płyty. Z kolei NINA pokaże jak się to robi w hamburskim Golden Pudlu. Nową scenę klubową Londynu zaprezentują LEXXI i ENDGAME z ekipy Endless. Noce zamykać będą JACEK SIENKIEWICZ, DJ NOBU z Japonii, DJ BONE z Detroit i OPTIMO z Glasgow.

Kuratorem Room 3 w sobotę będzie BRUTAŻ, warszawski cykl przewrotnych imprez, które kształtują obecnie polskie podziemie poprzez przemyślaną stojące za nimi ideały oraz politykę kuratorską. W Pain Boksie Brutażu wystąpią niezapowiedziani artyści. Odbędzie się również odczyt poezji gejowskiej oraz sesja speed-datingu.

W połowie tygodnia zawitamy do nowej krakowskiej miejscówki Szpitalna 1, gdzie FIT SIEGEL, DJ, producent, właściciel wytwórni i dystrybutor z Detroit będzie miał klub niemalże tylko dla siebie.

Na imprezie zamykającej wystąpi z kolei ważna postać z Chicago, walcząca o społeczną integrację w muzyce tanecznej THE BLACK MADONNA.

Przypominamy jeszcze raz, że oprócz ogłoszonych artystów jest jeszcze sporo wykonawców, o których dowiecie się dopiero w momencie, w którym pojawią się na scenie. Oprawę wizualną niezapowiedzianych koncertów przygotuje Marcel „MFO” Weber. Jego techniki zasłaniania i odkrywania tożsamości muzyków będą się różnić w zależności od występu, jak i jego miejsca”.

I co – jesteście zadowoleni czy rozczarowani tą „Niespodzianką”?Jest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy