Wpisz i kliknij enter

Jóhann Jóhannsson

Islandzki kompozytor prezentuje swój najnowszy soundtrack!

Niedawno Jóhann Jóhannsson wystąpił podczas tegorocznej edycji Sacrum Profanum. Jeśli ktoś z was widział jego koncert, to chętnie się dowiem jak było.

Artysta do tej pory wydał kilka solowych albumów dla Touch i 4AD oraz regularnie komponuje muzykę filmową. Zresztą jest utytułowanym twórcą, gdyż otrzymał Złotego Globa za soundtrack do filmu Jamesa Marsha „Teoria Wszystkiego” (2013).

Teraz mamy ścieżkę dźwiękową Jóhannssona do filmu „Sicario” w reżyserii Denisa Villeneuve’a. To nie jest pierwsze spotkanie obu artystów, bowiem Islandczyk napisał też muzykę do innego filmu Kanadyjczyka, pt. „Labirynt” (2013). „Sicario” zadebiutował w tym roku na Festiwalu Filmowym w Cannes, zdobywając entuzjastyczne recenzje. Polska premiera tego filmu miała miejsce 25 września. Główną bohaterką „Sicario” jest młoda agentka FBI (Emily Blunt), która uczestniczy w operacji usunięcia bossa meksykańskiego kartelu narkotykowego. Filmu jeszcze nie widziałem, ale więcej informacji na jego temat znajdziecie – tutaj.

Jóhannssona pisząc muzykę do „Sicario” zaprosił do współpracy takich muzyków jak Hildur Gudnadóttir (wiolonczela), Robert Aiki Aubrey Lowe (wokal, syntezator modularny), Skúli Sverrisson (bas), BJ Nilsen (elektronika) i Shazad Ismaily (gitara, perkusja). Materiał częściowo powstał pod wpływem dokonań takich kompozytorów jak Gerard Grisey i Horatiu Radulescu. Co ciekawe, warstwa perkusyjna została zainspirowana twórczością Swans. Soundtrack Jóhannssona brzmi mocno, dynamicznie, lecz nie naiwnie. Napięcie nieco opada w utworze „Melancholia”, gdzie słyszymy delikatne dźwięki gitary Ismaily’ego.

Płyta „Sicario” ukazała się 18 września nakładem Varèse Sarabande.

 

Oficjala strona artysty »
Profil na Facebooku »Jest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy