Wpisz i kliknij enter

Transgresje 2015 + konkurs

W najbliższy czwartek (8 października) rozpocznie się w Toruniu pierwsza edycja festiwalu Transgresje. Z tej okazji mamy dla was karnety!

Festiwal potrwa cztery dni, od 8 do 11 października, i zapewni wiele doznań artystycznych i dźwiękowych nie tylko koneserom muzyki i stałym bywalcom galerii – mówi Przemysław Wyciechowski, dyrektor artystyczny Festiwalu. – Jesteśmy pewni, że jego forma trafi do każdego, kto lubi eksperymentować i odkrywać nowe obszary kultury – dodaje Wyciechowski.

W poprzednim naszym wpisie prezentowaliśmy szczegółowy program toruńskiego festiwalu – TUTAJ.

Głównym punktem festiwalu Transgresje będzie multimedialny, eksperymentalny koncert BUNT MASZYN, w jednej z hal, która kiedyś była częścią zakładu produkcyjnego ELANA. Artyści zagrają w nietypowym towarzystwie, bo m.in. prasy mimośrodowej, wtryskarki hydraulicznej, czy automatu do nitowania. – Nagraliśmy dźwięki tych maszyn w fabryce APATORA, następnie rozesłaliśmy do zaproszonych artystów, którzy do nich stworzą muzykę – mówi Rafał Iwański, kurator programowy – Spodziewamy się, niesamowitych i nieprzewidywalnych efektów – dodaje.

W koncercie wezmą udział artyści, którzy w muzyce zwykli przełamywać stereotypy, twórcy niezwykłych połączeń instrumentalnych i oryginalnych projektów muzycznych. Są to zarówno młodzi twórcy, jak i prekursorzy gatunków. Do fabrycznych dźwięków zagrają: Zamilska – okrzyknięta nadzieją polskiej elektroniki, której muzyka była podkładem m.in. dla pokazów Diora, Marcin Masecki – wirtuoz fortepianu, tworzący niezwykłe interpretacje utworów Bacha, Wilhelm Bras tworzący niezwykłe analogowe instrumenty, zespół kIRk, o którym jeden z krytyków pisze: „(…) są w tej bogatej brzmieniowo muzyce mrok i strach, dzikość i nostalgia”. Swoje kompozycje przedstawią też Amerykanin Z’EV – prekursor gatunku industrial, czy Austriak Pure – weteran techno. Nie zabraknie regionalnych akcentów. W tym multimedialnym spektaklu wystąpią bowiem toruński zespół HATI, który zagra z wirtuozem klarnetu Jerzym Mazzollem, Pchełki – twórcy gatunku hop-siup i Steve Nash – dwukrotny mistrz świata DJ-ów oraz inicjator projektu Steve Nash & Turntable Orchestra.

Festiwal Transgresje rozpocznie wystawa dźwiękowa autorstwa Rafała Kołackiego i Rafała Iwańskiego w CSW w Toruniu, która zapewni multisensoryczne doznania oglądającym. Wykorzystane zostaną surowe dźwięki z fabryki APATORA oraz wywiady pracowników. Wszystko dopełnione oryginalną wizualną oprawą. Również w CSW będzie można zobaczyć premierę filmu o wybitnym i charyzmatycznym muzyku Z’EV-ie, a także wziąć udział w koncertach Throbbing Wafle oraz Lautblid.

W mieście pojawią się także instalacje dźwiękowe, które przygotują: Zorka Wollny, Stefan Kornacki, Marcelo Zamenhoff i Kasia Kosmos. Artyści zapowiadają przyjemne mrowienie na ciele, obecność zjeżdżającego psa strażnika oraz interakcje z dźwiękiem. Jedna z instalacji będzie podróżować razem z pasażerami w tramwaju.

Wieczorami na festiwalowych gości otworzy swoje podwoje klub NRD, który wypełnią rytmiczne dźwięki afterparty. Gospodarzami będą Zamilska, L.U.C znany z niekonwencjonalnych muzycznych pomysłów oraz raperski duet Łona i Webber. Będzie również niecodzienna okazja, aby posłuchać miksowania Margańskiego, który na co dzień znany jest z audycji Potrójne Pasmo Przenoszenia w Radiowej Trójce.

Czekają nas cztery intensywne dni, pełne niezwykłych dźwięków i oryginalnych wydarzeń, które jeszcze w Toruniu nie miały miejsca – zachęca Pzemysław Wyciechowski.

 

 

Mamy do rozdania dwa pojedyncze karnety. Kto pierwszy, ten lepszy!

W tytule maila proszę wpisać „Transgresje”, a w treści podać swoje imię i nazwisko. Piszcie na adres: lukasz.komla@nowamuzyka.pl . Na wasze zgłoszenia czekam do godziny 20. Zwycięzców powiadomię drogą mailową.

Powodzenia!Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Baasch – Noc

Once upon a night, seven clubs away