A Winged Victory for the Sullen – „The Undivided Five”
Mateusz Piżyński:

Ambientowe nowości z Ninja Tune

Enchanted Hunters – Dwunasty Dom
Krzysiek Stęplowski:

Czasem naprawdę warto czekać. Warto wypatrywać, nawet latami, jeśli tylko cierpliwość nagrodzona ma być w taki sposób.

Ecnahnted Hunters Dwunasty Dom
Rrose – Hymn To Moisture
Paweł Gzyl:

Techno w stylu Marcela Duchampa.

Trzaska/Mazurkiewicz/Szpura – North Meridian
Jarek Szczęsny:

Można się spocić od samego słuchania.

Giant Swan – Giant Swan
Paweł Gzyl:

Czy znany ze świetnych koncertów duet sprawdził się również w studiu?

Floating Spectrum – A Point Between
Jarek Szczęsny:

Cyfrowy pomnik przyrody.

Bleu Roi – Dark/Light
Łukasz Komła:

Wiosną ubiegłego roku wsłuchiwaliśmy się w singiel szwajcarskiego projektu Bleu Roi, a przed kilkoma dniami ukazała się ich nowa EP-ka „Dark/Light”, którą przybliżamy i jednocześnie o niej rozmawiamy z Jennifer Jans.

Traversable Wormhole – Regions Of Time
Paweł Gzyl:

Adam X wraca do projektu sprzed dekady.

Sudan Archives – Athena
Jarek Szczęsny:

Do diabła z dobrymi radami.

Planetary Assault Systems – Plantae
Paweł Gzyl:

W stronę psychodelii.

Sleep D – Rebel Force
Paweł Gzyl:

Muzyczny zapach minionego lata.

Levitation Orchestra – Inexpressible Infinity
Jarek Szczęsny:

Podpalacze wzniecają eutymię.

Innercity Ensemble – IV
Jarek Szczęsny:

Luz i bogactwo.

Grischa Lichtenberger – RE:PHGRP
Paweł Gzyl:

Free jazz w „rasterowej” wersji.Samaris – Black Lights

IDM, trio, breakbeat, R’n’B, klarnet, dub, czyli kolejny projekt z Islandii.

To już trzeci album w dyskografii młodego trio z Islandii, które po raz pierwszy pracowało nad materiałem osobno, w związku z rozjazdem jego członków po Europie. Odpowiedzialny za warstwę elektroniczną Kári „Doddi” Steinþórsson osiadł w Berlinie, gdzie oddał się wpływom prężnej scenie techno, Jófríður Ákadóttir generalnie dużo podróżowała, zaś klarnecistka Áslaug Rún Magnúsdóttir zaczęła studiować sonologię w Hadze. Nie pozostało to bez wpływu na ich muzykę. Charakterystyczne dla Samaris partie klarnetu zostały na „Black Lights” poddane znacznie większej obróbce i ciężko obecnie znaleźć jakąś jego uwypukloną partię solo (najwyraźniej chyba w utworze tytułowym, choć i tu na 3 planie…).


Samaris – „Wanted 2 Say”

Całość materiału w porównaniu z dotychczasowymi wydawnictwami trio jest jeszcze bardziej elektroniczna, grupa postanowiła też zuniwersalizować swój przekaz i zastąpiła całkowicie język ojczysty językiem angielskim. Tematyka tekstów również skręciła bardziej w opis osobistych przeżyć i nie czerpie już z tradycyjnej poezji krainy ognia i lodu. Z jednej strony ten zabieg pewnie pozwoli dotrzeć do większej ilości odbiorców oraz ułatwi zrozumienie warstwy lirycznej, z drugiej jednak strony gubi sporo ze swej unikatowości i uroku. W związku z tym „Black Lights” o wiele łatwiej można zakwalifikować do wspólnego zbioru z Kosheen czy London Grammar.

Fundamentem na najnowszym krążku Samaris w dalszym ciągu pozostaje łączenie wyraźnej, niemal tanecznej stylistyki zwłaszcza na poziomie rytmiki ze spokojnymi, snującymi się liniami melodycznymi. W „T3mp0” rozbiegane cykacze przeplatają się z organicznym pogłosem tabli co wespół z partią śpiewaną można uznać za udaną hybrydę IDM z R’n’B. Poza tym na krążku zastają nas klimaty wyraźnie dubowe („I Will”, „In Deep”) czy breakbeatowe („3y3”, „Wanted2Say”). Są też momenty bardziej eksperymentalne, jak w miniaturze „Gradient Sky”, gdzie bazą jest zapętlony sampel wokalizy – trudno jednak powstrzymać się w tym momencie od porównania z Björk.


Samaris – „T4ngled”

Podsumowując „Black Lights” to bardzo przyjemny album, który przez niespełna 42 minuty nie pozwala się znudzić słuchaczowi. Trio poszło na pewien kompromis i zrobiło krok w stronę bardziej globalnego słuchacza, ale nie można jednoznacznie płakać nad opisanymi wyżej zmianami (w przeciwieństwie do tragicznej okładki), gdyż najnowszy materiał naprawdę się broni, a głos Jófríður (znanej też z siostrzanego duetu Pascal Pinon, o którym niedawno pisał tutaj Łukasz Komła) bezsprzecznie uwodzi, nawet jeśli już nie po islandzku.

10.06.16 | One Little Indian

http://indian.co.uk/
https://soundcloud.com/samaris
https://www.facebook.com/samarisss

 

 

 

Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.