Kumpela Lady Gagi gra techno.
Były sobie kiedyś dwie dziewczyny: Stefani Germanotta i Colleen Martin. Obie chciały zostać gwiazdami popu, ale zaczynały od występów w klubach go-go i nocnych kabaretach. Z czasem powiodło się tej pierwszej – i poznaliśmy ją jako Lady Gagę. Tymczasem ta druga musiała pozostać na drugiej linii – choć miała bardziej efektowny pseudonim: Lady Starlight. Kiedy Stefani zrobiła wielką karierę, nie zapomniała jednak o swej koleżance. Dlatego Colleen otwierała występy Lady Gagi podczas każdej z kolejnych jej tras koncertowych po świecie.
Podczas tournee sprzed trzech lat – „The Artrave: The Artpop Ball” – Lady Starlight zapytała grzecznie, czy może zagrać przed występem swej znanej koleżanki… didżejski set techno. Nie było problemu – ale kiedy popowa widownia usłyszała tę muzykę, niemal cały stadion przywitał ją buczeniem. Mimo to Lady Starlight nieustępliwie grała na największych obiektach swiata klubowe techno, które stało się w tym czasie jej nową muzyczną miłością. Kiedy trasa trafiła do Birmingham, jednym z widzów koncertu Lady Gagi okazał się Surgeon z żoną.
Lady Starlight dowiedziała się o tym – i nie odmówiła sobie spotkania z mistrzem minimalowego techno. Od słowa do słowa i para zaczęła razem występować. Byliśmy tego świadkami choćby dwa lata temu podczas krakowskiego Unsoundu, gdzie zbombardowała publiczność zgromadzoną w Hotelu Forum twardymi bitami i wibrującymi loopami. Amerykańska didżejka wyprowadziła się wtedy z Nowego Jorku do Berlina – i zaczęła tworzyć własną muzykę. Cztery premierowe nagrania producentki trafiły właśnie na krążek firmowany przez Stroboscopic Artefacts.
Nie jest to oczywiście jakieś odkrywcze granie. Trzy pierwsze utwory to klasyczne techno w stylu rave rodem z początków lat 90. – tłuczony rytm i soniczne loopy. Trochę to oczywiście przypomina Surgeona w jego najbardziej archetypowej wersji. Najciekawsza z całego zestawu jest czwarta kompozycja – też ostra jak brzytwa, ale o bardziej rozbudowanej aranżacji, splecionej z kilku loopów o industrialnym tonie. Sensacji naturalnie tutaj nie ma – ale ot, sympatyczna ciekawostka.
Stroboscopic Artefacts 2017
Starlight nigdy nie chciała zostać gwiazdą popu. Just sayin’.