The Exaltics & Heinrich Mueller – Dimensional Shifting
Paweł Gzyl:

Mistrzowska wersja detroitowego electro.

Julius Aglinskas – Daydreamer
Łukasz Komła:

W ambientowym zastygnięciu.

Soft Boi – So Nice
Paweł Gzyl:

O miłości w rytmie downtempo.

Ehh hahah – House ze skrzypcami w tle
Jarek Szczęsny:

Pod znakiem internetu.

Alva Noto – Xerrox Vol. 4
Mateusz Piżyński:

Czwarta odsłona cyklu Xerrox, na którą przyszło nam czekać pięć lat.

Various Artists – Kern Vol. 5 Mixed By Helena Hauff
Paweł Gzyl:

„For those who knows”

Amnesia Scanner – Tearless
Paweł Gzyl:

Finowie serwują miłosne ballady.

Michael Lightborne – Ring Road Ring
Łukasz Komła:

Dźwiękowy świat obwodnicy w Coventry.

Christine Ott – Chimères (pour ondes Martenot)
Jarek Szczęsny:

Geometria dźwięków.

Deadbeat And Paul St. Hilaire – 4 Quarters Of Love And Modern Lash
Paweł Gzyl:

Scott i Paul medytują.

Vysoké Čelo – Űrkutatás
Jarek Szczęsny:

Grzechem byłoby nie skorzystać.

Ellen Allien – AurAA
Paweł Gzyl:

Hołd dla czasów, kiedy techno i trance były jednym.

Nihiloxica – Kaloli
Łukasz Komła:

Na wzgórzu perkusyjnych abstrakcji.

Upsammy – Zoom
Paweł Gzyl:

Zbliżenie na kruche piękno.Monya – Straight Ahead

Industrialne techno o pozytywnej energii.

Monya wyjechała z Polski do Berlina ponad dekadę temu. Wtedy panowała jeszcze moda na minimal, techno było w odwrocie, a animatorom życia festiwalowego i szefom wpływowych serwisów internetowych nie śniło się jeszcze o wspieraniu kobiet na klubowej scenie. Dlatego młoda didżejka i producentka znad Wisły doszła w stolicy Niemiec do wszystkiego sama. W ciągu tych dziesięciu lat zagrała kilkadziesiąt imprez i wydała kilkanaście EP-ek, zdobywając opinię niestrudzonej propagatorki mocnego techno.

Podsumowaniem pierwszego okresu działalności polskiej producentki okazał się jej debiutancki album wydany przez wytwórnię Berlin Consumer w cyfrowej postaci – „Somatics The Book” z 2013 roku. Dwanaście miesięcy później Monya uruchomiła własną firmę – Corresponding Position, która służy nie tylko jej samej, ale również innym artystom. W międzyczasie brzmienie nagrań artystki nabrało industrialnego ciężaru i mocy, dzięki czemu nowy album Monyi wydaje wysoko ceniona w tym kręgu wytwórnia Hands Productions.

Otwierający krążek „Listen” od razu uderza potężną energią niesioną przez sprężyste breaki, cmokające akordy rodem z EBM i noise’owe loopy. „Widerstand ist Pflicht” to już bardziej regularne techno, wiedzione wpadającym w ucho motywem melodycznym zaczerpniętym z klasyki rave’u. Industrialne brzmienia tak naprawdę rozbrzmiewają dopiero w „Nachdenken”, w którym jest miejsce na przemysłowe zgrzyty i nerwowe klawisze. Tym samym tropem, ale w mniej udanym stylu podążają dwa kolejne utwory: „Straight Ahead” i „Schachmatt”. Niby wszystko jest tu na miejscu, ale brakuje im pomysłowości poprzedników.

Monya wraca do formy w utworze „Benjamin”. To surowe techno o industrialnym tonie, splatającym piłujące loopy z metalicznymi perkusjonaliami. Ponownie zaserwowany „Listen” brzmi zupełnie inaczej, bo jego nową wersję przygotował S.K.E.T. Tym razem głównym wątkiem jest trance’owe arpeggio, które nadaje nagraniu euforyczny charakter. W „Gegen Die Wandt” pojawia się kolejny gość – Huren. Jego przetworzone krzyki sprawiają, że metaliczne techno Monyi asymiluje wpływy power elektronics. „Excursion With Sergiej” i „Search Of A Compromise” nurzają wolniejsze bity w przemysłowych stukach i pulsującym hałasie. Na finał znów uderzają breaki – wprowadzając do „Outro” laboratoryjną elektronikę.

Jedenaście nagrań polskiej producentki z „Straight Ahead” lokuje ją w samym centrum klubowej wersji industrialnego techno. Monya nie sili się na eksperymenty, tylko serwuje solidną muzykę do tańca o mrocznym i hałaśliwym brzmieniu. W przeciwieństwie do twórczości wielu jej kolegów z tej sceny, w utworach z płyty nie ma jednak negatywnej energii. Owszem: jest głośno i zgrzytliwie, ale wszystkie kompozycje emanują podaną wprost taneczną mocą. Najbliżej Polce do dokonań kolegów z Hands Productions – duetu Ontal. I to właśnie fani takiej muzyki powinni zainteresować się jej nowymi dokonaniami.

Hands Productions 2019

www.handsproductions.com

www.facebook.com/hands.official

www.facebook.com/monya.music

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze