Rrose – Hymn To Moisture
Paweł Gzyl:

Techno w stylu Marcela Duchampa.

Trzaska/Mazurkiewicz/Szpura – North Meridian
Jarek Szczęsny:

Można się spocić od samego słuchania.

Giant Swan – Giant Swan
Paweł Gzyl:

Czy znany ze świetnych koncertów duet sprawdził się również w studiu?

Floating Spectrum – A Point Between
Jarek Szczęsny:

Cyfrowy pomnik przyrody.

Bleu Roi – Dark/Light
Łukasz Komła:

Wiosną ubiegłego roku wsłuchiwaliśmy się w singiel szwajcarskiego projektu Bleu Roi, a przed kilkoma dniami ukazała się ich nowa EP-ka „Dark/Light”, którą przybliżamy i jednocześnie o niej rozmawiamy z Jennifer Jans.

Traversable Wormhole – Regions Of Time
Paweł Gzyl:

Adam X wraca do projektu sprzed dekady.

Sudan Archives – Athena
Jarek Szczęsny:

Do diabła z dobrymi radami.

Planetary Assault Systems – Plantae
Paweł Gzyl:

W stronę psychodelii.

Sleep D – Rebel Force
Paweł Gzyl:

Muzyczny zapach minionego lata.

Levitation Orchestra – Inexpressible Infinity
Jarek Szczęsny:

Podpalacze wzniecają eutymię.

Innercity Ensemble – IV
Jarek Szczęsny:

Luz i bogactwo.

Grischa Lichtenberger – RE:PHGRP
Paweł Gzyl:

Free jazz w „rasterowej” wersji.

Jónsi & Alex Somers – Lost and Found
Jarek Szczęsny:

Dla przyjemnego słuchania.

Conforce – Dawn Chorus
Paweł Gzyl:

Mistrzowski popis holenderskiego producenta.Clipping – There Existed an Addiction to Blood

Wrota piekieł zostały otwarte. 

Nieczęsto wydają płyty. Właściwie najnowsza jest dopiero trzecim krążkiem w ich dorobku. Licząc „Midcity” to będzie czwarta. Jakby nie patrzeć przeoczenie nowego wydawnictwa zespołu Clipping wydaje się niemożliwe, a przynajmniej uznane powinno zostać jako niestosowne. Dwóch producentów: Jonathan Snipes i William Hutson wraz z raperem Daveedem Diggsem tworzy odrębny świat, który można zamknąć w szerokim pojęciu eksperymentalnego hip-hopu. Potraktujmy to określenie jedynie jako punkt wyjścia, ponieważ „There Existed an Addiction to Blood” skutecznie wybija z rytmu, ograć może najbardziej doświadczonych wykonawców gatunku, a także przytłoczyć znawców. Biegłość twórcza tria z Los Angeles pozwoliła im na wymieszanie estetyki horroru, noise`u i blaxploitation dając skuteczną alternatywę dla konwencjonalnych dźwięków.

Pokażcie mi drugich takich śmiałków, którzy mając w rękach smolisty podkład, agresję Run The Jewels, po trzech minutach wysadzają wszystko w powietrze? A Clipping właśnie tak czynią w „La Mala Ordina” korzystając z obecności The Rita. Ostrzegają już na samym początku – „Nothing is Safe”. W tym kawałku prezentują inną wersję filmu „Atak na posterunek 13” w reżyserii Johna Carpentera. W przypadku przeróbki Clipping to członkowie gangu muszą bronić się przeciwko policjantom-wilkołakom. Wizja oblężonej twierdzy powtarza się także w „He Dead”, gdzie siły zła nie zostały wprost nazwane, ale wyraźne odniesienie do „Riggamortis” Kendricka Lamara może naprowadzić na właściwy trop. W „The Show” zabierają nas do „red roomu”, czyli miejsca w dark webie, gdzie za opłatą można przyglądać się torturom na żywo.

„Run for Your Life” z udziałem La Chat zabiera nas w miasto. Dosłownie. Tło pod słowa obojga raperów stanowią wystrzały z broni automatycznej, przejeżdżający samochód, szczekający pies i okazjonalny rytm. W tekście krew leje się szerokim strumienień. Skoro już przy krwi jesteśmy to czas na wspamniały „Blood of the Fang”. Zaczyna się od fragmentu utworu Sama Waymona z filmu o afrykańskich wampirach („Ganja & Hess”), który przechodzi w mocno klubowy beat. Jak w soczewce skupiają się tu wszystkie tematy płyty: żądza krwi, przemoc oraz historia rasizmu. W tekście przewijają się m.in.: Malcolm X, Angela Davis czy George Jackson. Diggs składa również obietnicę: „And digest the flesh of every wicked human / Til the best and blackest blood is back to rulin”. Radykalizm w formie objawia się w „Attunement”, który rozpoczyna destrukcyjna praca Pedestrian Deposit.

Prawdziwie przerażający jest „Club Down”. Zespół wspierany jest przez Sarah Bernat z 16-Bitch Pile Up. Wrota piekieł zostały otwarte. Daveed Diggs przechodzi samego siebie w wypluwaniu slów: „That gangsta shit, that gangsta shit / The whole world lovin’ that gangsta shit / Can’t change this shit, it’s dangerous / But it really ain’t nuttin’ to a gangsta”. Najnowszy krążek Clipping osiąga tu swoje apogeum. Piekielne wrzaski, na tle industrialu dopełniają obrazu dystopii. Całość zamyka „Piano Burning”. Jest to wykonanie utworu napisanego przez kompozytorkę Annea Lockwood, który zawiera dźwięki palącego się fortepianu. Interludia również nie są przypadkowe. Ich rolą jest budzić grozę, która wyziera z każdego zakątka płyty. Po tak intensywnej dawce flaków i krwi, trudno sobie wyobrazić coś bardziej intensywnego. „There Existed an Addiction to Blood” wypełnia wszystkie braki, które obecne były na płytach Piernikowskiego i Danny`ego Browna. Dodatkowo winduje sam zespół go na wyższy poziom. Najciekawsze jest to, że Clipping dzięki swej inteligencji, mogą zrobić teraz praktycznie wszystko.

Sub Pop | 2019
Bandcamp
FB
FB Sub Pop

 

 

 

Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze