Już dziś w Warszawie startuje druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Impreza potrwa w Warszawie od 15 do 23 listopada. W trakcie Festiwalu odbędzie się aż 15 koncertów, w ramach których zaprezentowane zostanie szerokie spektrum muzyki regionu, od dzieł klasycznych i religijnych, przez muzykę i widowiska eksperymentalne aż po nowoczesną elektronikę.
Program tegorocznych EUFONII jest naprawdę imponujący, a dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury ze środków publicznych, bilety wstępu na poszczególne wydarzenia kształtują się na korzystnym poziomie cenowym. Pełny program festiwalu EUFONIE znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej wydarzenia – LINK. Obok każdego z wydarzeń znajdziecie także odpowiednie linki przekierowujące do systemu zakupu biletów. Polecamy nie zwlekać. Na dwa z 15. wydarzeń bilety już wyprzedały się w całości. Wszelkie informacje znajdziecie pod powyższym linkiem. Z kolei jako Nowamuzyka.pl, z uwagi na fakt, że jesteśmy partnerem wspierającym festiwalu, wybraliśmy dla was trzy wydarzenia, które chcielibyśmy polecić waszej szczególnej uwadze. Oto one:
15 listopada, piątek, 22:00 | Filharmonia Narodowa – Zaklęcia – performance
„Zaklęcia” to swoiste muzyczno-taneczne widowisko. Performance został stworzony przez kompozytorkę muzyki elektronicznej i wokalistkę Olę Bilińską, wokalistkę Weronikę Grozdew-Kołacińską i choreografa Jacka Przybyłowicza. W trakcie koncertu na scenie pojawi się grupa tancerzy, którzy stworzą improwizowany świat ruchu scenicznego, przygotowany specjalnie na to wydarzenie. Przy okazji przypominamy wywiad, jaki Jarek Szczęsny przeprowadził kilka dni temu z Olą Bilińską.
16 listopada, sobota, 22:00 | Klub Hybrydy – Nowa muzyka elektroniczna z Ukrainy
Szczególnym wydarzeniem EUFONII, poniekąd „dedykowanym” elektronice będzie sobotni wieczór 16 listopada. Tego dnia w stołecznym klubie Hybrydy, w ramach wydarzenia „Nowa muzyka elektroniczna z Ukrainy” w Warszawie wystąpią jedni z najciekawszych i najbardziej znanych ukraińskich twórców elektroniki – Vakula, Zavoloka i Voin Oruwu.
Vakula to poniekąd postać już legendarna. Pod tym pseudonimem tworzy od kilkunastu lat Mikhaylo Vityk. Na początku swojej kariery bliżej mu było do klubowego grania, o czym świadczy spora liczba EP-ek oraz fantastyczny album „You’ve Never Been To Konotop (Selected Works 2009-2012)”, wydany nakładem Firecracker Recordings, który śmiało należy zaliczyć do „klasyków” stylistyki deep house. Potem artystyczna droga Vakuli zaczęła zmierzać bardziej w stronę abstrakcyjnego, eksperymentalnego techno i ambientu, w którym to nurcie tworzy do dziś (sprawdźcie koniecznie jego ostatni album „Metaphors„).
Kateryna Zavoloka to nie tylko producentka ale także graficzka. Jej muzyka ma zdecydowanie najbardziej eksperymentalny charakter z trójki ukraińskich artystów, którzy 16 listopada wystąpią w Hybrydach. W swojej muzyce Zavoloka od lat łączy brzmienia elektronicznych instrumentów z bogatymi etnicznymi motywami ukraińskiej tradycji – ludowymi śpiewami i dźwiękami tradycyjnych instrumentów regionu. W Polsce gościła kilkukrotnie, m.in. na festiwalu Unsound w Krakowie. Wydała kilkanaście albumów studyjnych, większość w wytwórni Kvitnu, prowadzonej w Berlinie przez innego ukraińskiego artystę – Dmytro Fedorenko znanego jako Kotra.
Z kolei o Voin Oruwu, związanego z kijowskim klubem Closer i kolektywem CXEMA, którego muzyczny dorobek jest póki co istotnie mniejszy od Vakuli i Zavoloki, mówi się jednak w elektronicznym świecie w samych superlatywach, tak jak o jego debiutanckim albumie „Big Space Adventure”, o którym pisałam na naszych łamach (link) i który zaliczam do najciekawszych płyt 2018 r. Kilkukrotnie słyszałam też jego sety żywo. m.in. podczas festiwalu Brave! Factory i dzięki tym doświadczeniom, w mojej ocenie Voin Oruwu to jeden z najciekawszych i najoryginalniejszych artystów techno naszego regionu.
O artystach i wydarzeniu „Nowa muzyka elektroniczna z Ukrainy” rozmawiałam szerzej z Markiem Horodniczym w prowadzonych przez niego „Audycjach Kulturalnych”. Zapraszam do odsłuchu [link].
17 listopada, niedziela, 22:00 | Teatr Palladium – Conversations with Wojciech Kilar | Koncert Francesco Tristano
Trzecim wydarzeniem, które szczególnie wam polecamy jest koncert niezwykle uzdolnionego pianisty Francesco Tristano, który w niedzielny wieczór przedstawi polskiej publiczności autorską interpretację muzyki jednego z najbardziej znanych i cenionych polskich kompozytorów – Wojciecha Kilara, zmarłego przedwcześnie w 2013 r. Pochodzący z Luksemburga wirtuoz fortepianu, znany ze spektakularnych współpracy jako chociażby z Carlem Craig’iem, przedstawi interpretację kompozycji Wojciecha Kilara w opracowaniu na fortepian i elektronikę (prawykonania). Wydarzenie obowiązkowe dla wszystkich miłośników fortepianu i klasycznej polskiej szkoły muzycznej.
POLECAMY!