Wpisz i kliknij enter

FONOMO Music & Film Festival: 14-17 października 2020,Bydgoszcz

Znamy już pełny line-up muzyczno-filmowy 9. edycji festiwalu Fonomo.

Fonomo to festiwal, na którym od ponad 9 lat poszukujemy związków pomiędzy filmem i muzyką, obrazem i dźwiękiem. Im bardziej te połączenia pomiędzy nimi są nieoczywiste, tym lepiej i ciekawiej. Fascynuje nas różnorodność, eklektyczność i zjawiska interdyscyplinarne. 

Według tego klucza staramy się dobierać co roku program pokazów filmowych oraz zapraszać artystów i gości, którzy pojawią się na naszym festiwalu. Fonomo to ciągły rozwój. Uczymy się czym ma być ten festiwal dla nas jako organizatorów, uczymy się czym ma być dla odbiorcy – naszej publiczności. Chcemy, aby wyzwalał odwagę wyruszenia w nieznane i odkrycia nowych, niezbadanych rejonów. Chcemy, aby dzięki obcowaniu ze sztuką, obrazem i dźwiękiem pomagał rozbudzać ciekawość świata oraz pozwolił poznać lepiej samego siebiepiszą organizatorzy festiwalu.

W związku z sytuacją spowodowaną pandemią koronawirusa tegoroczny line-up muzyczny został zbudowany głównie w oparciu o artystów lokalnych, którzy na zamówienie festiwalu przygotowali koncerty audiowizualne. – Mimo że zaproszeni muzycy są Wam w dużej mierze znani, będziecie mogli ich usłyszeć i zobaczyć w sytuacjach nowych i wyjątkowych. Możliwe, że część z tych koncertów będzie miała tylko jednorazowe wykonanie, właśnie podczas Fonomo. Mamy też dwójkę wykonawców spoza Polski wyjaśniają organizatorzy.

Program muzyczny:
 • Vladislav Delay (FIN)
 • Bendik Giske (DE)
 • CLINAMEN com Grzegorz Tarwid e Karolina Mełnicka (PL)
 • JAVVA + Kamil Gubała (PL)
 • Jaząbu Trio + Basia Żach (PL)
 • Sławek Janicki – Qba Janicki – NO ART Artur Lis (PL)
 • Dom Spokojnej Młodości manifestuje: Utrwalanie (PL)
 • you.Guru + Deruba (PL)
Program filmowy:
 • Biała zadyma, reż. Rubika Shah, UK, 2019, 80 min
 • Wywołując fale: Sztuka dźwięku w filmie, reż. Midge Costin, USA, 2019, 94 min
 • Ci, którzy widzą więcej, reż. Pedro Pantaleón, Manu Cid, VjSpartanz, Hiszpania, 2019, 60 min
 • Między okiem a uchem. Filmowo-dźwiękowe krótkie metraże, 5 filmów / 5 movies, ok 53 min
 • Odezwij się, chcę cię zobaczyć, reż. Marija Stojnić, Serbia, Chorwacja, Katar 2019, 73 min

Więcej informacji o filmach znajdziecie TUTAJ.

Vladislav Delay

17.10.2020, godz. 23.00 / Klub Mózg

Sasu Ripatti – fiński artysta, perkusista i producent ukrywający się za pseudonimami Luomo, Sistol, Uusitalo, Bright People, Conoco czy Ripatti. W Bydgoszczy wystąpi jako Vladislav Delay – to jego jeden z najbardziej rozpoznawalnych i docenianych projektów, w którym eksperymentuje, tworząc charakterystyczną dla siebie mieszankę glitchu, ambientu i dubu. Wydana w 2020 roku, pierwsza od 5 lat płyta Rakka, jest opowieścią inspirowaną czasem, który artysta spędził w Arktyce. Jej brzmienie ma oddawać surowy charakter fińskiej tundry. Materiał miał swoją premierę w roku 2019 na berlińskim festiwalu Atonal, a przy jego wykonaniu Ripattiemu towarzyszyła jego partnerka, znana jako AGF. W ciągu kilkunastu lat kariery muzycznej Ripatti publikował płyty w wielu znanych wytwórniach, takich jak Raster-Noton, Chain Reaction czy Mille Plateaux. Jest założycielem The Vladislav Delay Quartet – zespołu, w którym występował razem z nieżyjącym Mika Vainio, połową fińskiego duetu Pan Sonic.

Bendik Giske

16.10.2020, godz. 20.00 / Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Artysta i saksofonista, który w swojej twórczości stawia na fizyczność i cielesność jako podstawowe środki ekspresji. Łączy elementy free jazzu z muzyką klubową. Eksperymentując z brzmieniem saksofonu i łącząc go z elektroniką, skupia się przede wszystkim na ludzkim aspekcie wykonywania muzyki na żywo – bez zapętlania i nakładania na siebie kolejnych warstw dźwięków. Traktuje błędy jako stały element występów, co sprawia, że każdy jego koncert jest niepowtarzalnym, zawierającym dużą dozę improwizacji, widowiskiem. Jego solowy debiut Surrender został wydany przez Smalltown Supersound w roku 2019. To hipnotyczny soundtrack z nocnych wojaży po Berlinie, z całą jego euforią i ciekawością świata. Giske do stworzenia takiego klimatu używa właściwie tylko swojego głosu, saksofonu i dużej ilości odpowiednio rozmieszczonych mikrofonów.

Jako kompozytor, Giske tworzy też oryginalne dzieła taneczne i teatralne, a jako wykonawca jest równie wszechstronny, co fascynujący. Wśród swoich największych inspiracji wymienia takich artystów jak Burial czy Ben Klock.

CLINAMEN com Grzegorz Tarwid e Karolina Mełnicka

16.10.2020, godz. 19.00 / Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

CLINAMEN – duet założony w 2018 roku przez bydgoskich muzyków Krzysztofa Ostrowskiego (Freeze) i Jakuba Ziołka (Stara Rzeka). Ich muzyka wpisuje się w nurt glitch i ambient popu, nawiązuje do techno, jazzu, muzyki współczesnej, a nawet bossa novy. We wrześniu nakładem Milieu L’Acéphale ukazał się debiutancki album CLINAMEN The Tropisms of Spring. Na Fonomo muzyków wesprze znakomity polski pianista młodego pokolenia – Grzegorz Tarwid, znany m.in. ze wspólnych występów ze Zbigniewem Namysłowskim, Maciejem Obarą i Marcinem Maseckim. Za część wizualną odpowiedzialna będzie wywodząca się z Torunia Karolina Mełnicka – współzałożycielka prowadzonego wraz ze Stachem Szumskim państwa Nomadic State. W swoich pracach bada wpływ technologii na tożsamość jednostki oraz na mechanizmy rzeczywistości odgórnie planowanej.

JAVVA + Kamil Gubała

16.10.2020, godz. 23.00 / Klub Mózg

Zespół JAVVA to czterej doświadczeni muzycy obecni na polskiej scenie niezależnej od ponad dwóch dekad (m.in. Hokei, Xenony, Alameda 2, 3, 4 i 5, T’ien Lai, Contemporary Noise Quintet, Something Like Elvis). Razem eksplorują niezbadane rejony wysuszonej rdzą, tanecznej psychodelii inspirowanej muzyką afrykańską i latynoamerykańską. Postanowili zderzyć ze sobą ekspresję z precyzją, punkową energię i spontaniczność z doświadczeniem oraz hałas z popowymi melodiami. Rytm, groove oraz muzyka świata – nie ta kojarzona ze Stingiem czy Peterem Gabrielem, lecz zwrócona w stronę afrykańskich wsi i złomowisk – to podstawowe elementy definiujące brzmienie JAVVY.

Kamil Gubała Pochodzący z Gorlic, urodzony w 1980 roku, autor filmów i absolwent Wydziału Operatorskiego w PWSFTviT w Łodzi oraz Wydziału Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Realizuje krótkie formy audiowizualne – filmy fabularne, dokumentalne oraz teledyski. Prace Kamila Gubały były pokazywane w Polsce i za granicą. Jest twórcą wideo oraz reżyserem światła do spektakli teatralnych.

Jaząbu Trio + Basia Żach

17.10.2020, godz. 20.00 / Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Jaząbu Trio – Marek Kądziela, Wojciech Jachna i Jacek Buhl, czyli ¾ zespołu JAZĄBU w repertuarze co najmniej wizualnym. Wspomagani pracami Basi Żach, przygotowali materiał zdecydowanie wyskakujący z ram gatunkowych, a wskakujący do ram obrazowych.

Marek Kądziela – gitarzysta , kompozytor, innowator, poszukujący nowych brzmień i wyzwań muzycznych. Muzyk aktywnie koncertujący oraz doświadczony pedagog i animator kultury.

Wojciech Jachna – trębacz i improwizator. W jego dorobku znajduje się przeszło 30 albumów z różnymi wykonawcami, w tym z Contemporary Noise Sextet, Sing Sing Penelope oraz trójmiejskimi Mordami.

Jacek Buhl – perkusista związany z bydgoskim klubem Mózg i muzyką improwizowaną. Grał w zespołach yassowych – Trytony i 4Syfon, należał do The Cyclist i międzynarodowej formacji Spejs. Obecnie na stałe współpracuje z zespołem Alameda 5 i z Wojciechem  Jachną, ponadto tworzy kwartet z Maksymilianem Gwincińskim, Jarkiem Majewskim i Krzysztofem Ostrowskim.

Basia Żach – ilustratorka, artystka wizualna, arteterapeutka. Zainteresowana oddziaływaniem, wymianą, stymulacją i interpretacją odczuwanych bodźców. Jest zafascynowana połączeniem dźwięków z obrazem i ich odbiorem zmysłowym na wielu poziomach.

Sławek Janicki – Qba Janicki – NO ART Artur Lis 

17.10.2020, godz. 19.00 / Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Sławomir Janicki i Qba Janicki – wystąpią na Fonomo w specjalnym projekcie z udziałem artysty wizualnego Artura Lisa.

Sławek Janicki to kontrabasista, współzałożyciel i współwłaściciel legendarnego bydgoskiego klubu MÓZG, a także producent i filmowiec. Działalność artystyczną rozpoczął w połowie lat 80. ubiegłego wieku. Od ponad 25 lat czynnie działa na międzynarodowej scenie muzyki improwizowanej, koncertując w Europie i Australii. Jako muzyk pozostaje całkowicie oddany improwizacji absolutnej, jako najczystszej formie tworzenia muzyki.

Qba Janicki – Od najmłodszych lat miał okazję grać z wieloma artystami związanymi z klubem MÓZG. W ciągu ostatnich 15 lat zagrał setki koncertów m.in. z Jerzym Mazzollem, Sławkiem Janickim, Roscoe Mitchell, Tomaszem Sroczyńskim, Toshinori Kondo, Peterem Brotzmannem czy Fredem Frithem. Aktualnie gra w zespołach Malediwy, Kondensator Przepływu, Wojtek Mazolewski Quintet oraz w duecie z kompozytorką Teoniki Rożynek. Komponuje muzykę na potrzeby teatru, jest producentem, a od roku 2020 można go usłyszeć na antenie Radia Kapitał w autorskiej audycji WARSTWY.

Artur Lis – scenograf, VJ, performer, tworzy animacje, instalacje interaktywne, mapping, montaż, postprodukcję filmowo – telewizyjną, wszechstronny „dziadzio” sztuk wizualnych. Kreacyjną prowokację minimalistycznym no artem rozpoczął w 2005r. Związany z wieloma znaczącymi festiwalami, zespołami i instytucjami. Prelegent międzynarodowych konferencji na temat nowych mediów w sztuce. Przyczajony developer nowych technik wizualnych, których premiery często można zobaczyć w miejskim undergroundzie. no art (świadomie znikający) „nieartysta” multidyscyplinarny łączy geometryczną architekturę z organicznym fluidem i programowaniem wizualnym. Pracuje na krawędzi rozpoznawalności z podświadomym przekazem. Jego prace pokazywano na kilku kontynentach. Doktorant na Wydziale Intermediów na Krakowskim ASP.

Dom Spokojnej Młodości manifestuje: Utrwalanie

16.10.2020, godz. 22.00 / Klub Mózg

Dom Spokojnej Młodości to podmiot zbiorowy o płynnym składzie, eksperyment, którego celem jest uwolnienie wspólnotowej wrażliwości. Sztuka staje się narzędziem badania rzeczywistości, terapią oraz formą komunikacji wewnątrz grupy. Prezentowany na festiwalu Fonomo projekt to próba stworzenia intersubiektywnej ścieżki dźwiękowej do cudzych wspomnień. Punktem wyjścia jest zbiór przypadkowych zdjęć, które zostały naznaczone drogą jaką przebyły (zbiór został pozyskany od nieznajomego zza oceanu) i rozległym okresem ich powstania (koniec XIX wieku – lata 80. XX wieku).

Fotografie pozornie ze sobą niezwiązane opowiadają jednak podobne historie, które przywołują na myśl doświadczenia i wspomnienia każdego z nas. W tak utkanej siatce pamięci będziemy poruszać się po ścieżce wyznaczonej przez dźwięk. Za część audio odpowiadać będzie Lech Nienartowicz – członek glitchowego duetu Porcje Rosołowe, twórca dźwiękowych kolaży z pogranicza snu i jawy, który w swoich dźwiękowych poszukiwaniach eksploruje świat muzyki konkretnej, nagrań terenowych i elektroakustycznej improwizacji. Poza muzyką zdarza mu się infiltrować świat sztuk wizualnych, tworząc autobiograficzne instalacje. Wizualną oprawę stworzą Pamela Granatowski – post-antropolog, kolekcjonerka wspomnień z otoczenia, książek kulinarnych i formy pocztówkowych, okazjonalny kurator projektów dźwiękowych (Observatory Series, Cząstki Dziwne), twórca instalacji artystycznych i warsztatów kulturalnych oraz Marcin Motyw – sprzymierzeniec obrazów i sojusznik dźwięków.

you.Guru + Deruba

17.10.2020, godz. 22.00 / Klub Mózg

you.Guru powstało z chęci wspólnego eksperymentowania z formą muzyczną. Dźwiękowy odruch, reakcja na dziwne czasy. Muzyka balansująca na nieobliczalnym gruncie, w rytm transowych zapętleń i psychodelicznych melodii. Nie bez znaczenia pozostaje bagaż muzycznych doświadczeń (Innercity Ensemble, B.O.K, Something Like Elvis, Tissura Ani, Potty Umbrella, Upside Down). Wzajemne przenikanie się różnych estetyk i inspiracji jest kluczem do muzyki you.Guru. We wrześniu br. nakładem Anteny Krzyku ukazała się debiutancka płyta zespołu pt. Young Adult Fiction.  

Artur Maćkowiak – gitara, elektronika

Michał Lutrzykowski – bas

Piotr Waliszewski – perkusja

Deruba (Radosław Deruba) – VJ, performer wizualny, autor teledysków i wizualizacji, wykonawca wizualizacji generatywnych. Swoje prace prezentował na licznych koncertach i wystawach indywidualnych na całym świecie. Zwycięzca Grand Prix na Biennale WRO 2017 Draft Systems jako projekt INFER oraz nagrodzony za najlepsze wizualizacje na Festiwalu Videozone 2015 . Pomysłodawca i koordynator Międzynarodowego VJ Battle na Interference Festival.Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy