Wpisz i kliknij enter

Antonina Nowacka – Lamunan

Bez amortyzatorów.

Gdyby ktoś zastanawiał się, co najlepszego wniosła do świata kultury Antonina Nowacka odpowiedziałbym, że aparat mowy. Jeśli pojawił się już zalążek głosu sprzeciwu wobec redukowania tej artystki jedynie do jej wokalu, to znaczy, że Nowackiej ktoś wcale nie słyszał. Bo gdyby słyszał wiedziałby, że ten głos jest nieprzetworzonym kawałkiem nieba albo jakiegoś ciała astralnego. W każdym razie czegoś wybitnie wzniosłego niepoddającego się prawom fizyki.

Nowacka w życiu codziennym zajmuje się jeszcze grą w zespole WIDT, a niedawno wydała dwie znakomite płyty pod szyldem Mentos Gulgendo. Album zatytułowany „Lamunan” wydany został pod własnym nazwiskiem. Nagrań dokonano w twierdzy w Modlinie, gdyż właśnie tam chciała przywołać ducha, którym nasiąkła w trakcie swojego pobytu w Indonezji. Na pomysł wpadła w jednej z jaskiń Jawy, w której mogłaby „siedzieć i śpiewać tam godzinami bez odczuwania upływającego czasu”.

Echa, wokalne plecionki, buczenie, szum oraz intymność powodują, że muzyka na płycie jest wysoce ezoteryczna, jakby wyniesiona wprost z tajemniczej, filozoficznej szkoły. W śpiewie artystki wybrzmiewają nuty religijne i niereligijne. Świadoma swoich umiejętności płynnie przechodzi z tradycji polskiej, przez europejską kulturę i łączy obie z dalekowschodnimi wpływami. Bezsprzecznie pomaga jej w tym kamień. Zarówno ten ze wspomnień (przywołana wyżej jaskinia) oraz ten z miejsca nagrań. Wyjątkowość samej płyty powoduje asceza zawarta w pomyśle i wykonaniu.

Nie widzę żadnej potrzeby w osobnym rozpisywaniu się o każdym z utworów, gdyż ich płynności nie należy przerywać, jak już się zacznie słuchać. Zresztą sam tytuł wskazuje już drogę dla naszej wyobraźni. „Lamunan” znaczy tyle co marzyć, śnić i tym powinniśmy się głównie zajmować w trakcie słuchania. Antonina Nowacka głosem maluje freski o plastycznej sile rażenia. Pozwala nam odmalowywać sobie miejsca, do których nas zabiera. Poza tym między nią a słuchaczem nie ma żadnych amortyzatorów.

Mondoj | 2020
Bandcamp
FB MondojJest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
lupaw
lupaw
3 lat temu

To chyba dobry moment na to żeby przypomnieć pewną, nieco zakurzoną pozycję z katalogu Requiem:
https://requiem-records.com/pl/sklep/anrs

pzi
pzi
2 lat temu
Reply to  lupaw

Świetne, dzięki!

Polecamy