Wpisz i kliknij enter

Çaykh – Où EP

W analogowym statku.

Za enigmatycznym aliasem Çaykh ukrywa się Nicolas Sheikholeslami – niemiecki DJ, kurator, producent i perkusista. W tej ostatniej roli spełnia się w dwóch projektach: Spiritczualic Enhancement Center i Circuit Diagram. A ci, którzy śledzą poczynania wytwórni Ostinato Records (publikującą muzykę sprzed kilku dekad choćby z Haiti, Republiki Zielonego Przylądka czy Sudanu) z całą pewnością kojarzą Sheikholeslamiego jako jednego z kuratorów składanki z muzyką somalijską Sweet As Broken Dates: Lost Somali Tapes from the Horn of Africa (2017). Z kolei jako Çaykh opublikował do tej pory trzy mixstape’y, a najnowszy album to już pełnoprawne solowe wydawnictwo.

Tytuł EP-ki odnosi się do francuskiego przysłówka oznaczającego m.in. „gdzie” albo „dokąd” – pełniącego tu funkcję łącznika. Wystarczy spojrzeć na tytuły kompozycji: Moùmbai, Soùmatra i Mogadishoù. Do stworzenia tych nagrań Çaykh wykorzystał analogowe taśmy zarejestrowane w różnych miejscach okalających wody Oceanu Indyjskiego. Następnie pobrał je na swój dysk twardy za pośrednictwem YouTube’a (w jakości 192 kbps) i zajął się ocieplaniem brzmienia, po czym „wykroił” sample, na podstawie których uformował trzy utwory o silnie transowej, polirytmicznej, psychodelicznej, a momentami krautrockowej i duchowej aurze (linia kontrabasu w Mogadishoù jest takim wodzem i przewodnikiem).

Çaykh znakomicie połączył bezkres kosmosu z nocnym oddechem wyimaginowanej dżungli i rozżarzonym krajobrazem pustyni. Niestety dodam, że jedynym minusem EP-ki jest jej skandalicznie zbyt krótki czas trwania!

Akuphone | wrzesień 2020

 

PS W Akuphone ponadto ukazały się w ostatnim czasie jeszcze dwa bardzo ciekawe albumy:

 

Strona Facebook Çaykh »
Strona Akuphone »
Profil na Facebooku »Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy