Wpisz i kliknij enter

Posłuchaj „Szumu” Islandii

Wyjątkowy projekt Kaśki Paluch – polskiej muzykolożki, autorki tekstów o elektronice, założycielki 80bpm.net. Sprawdźcie nietypową, dźwiękową mapę Islandii tworzoną i aktualizowaną niemal codziennie.

Projekt „Niður / noise / szum” to próba znalezienia odpowiedzi na pytanie „jak brzmi Islandia?”, poprzez zbieranie nagrań terenowych z wyspy i rozmowy z jej mieszkańcami. – W tle wszystkiego, co robię jest szum – opowiada Kaśka – Szum wiatru, szum wodospadów, szum wody. Stąd tytuł projektu. W języku islandzkim mamy ponad 50 słów na określenie śniegu i niewiele mniej na szum, więc znalezienie odpowiedniego słowa na nazwę projektu zajęło mi kilka godzin rozmowy z rodowitymi Islandczykami. To pokazuje, jak skomplikowana jest tu relacja z przyrodą – dodaje.

Zajrzyjcie koniecznie na stronę www.noisefromiceland.com i posłuchajcie dźwięków tej wyjątkowej wyspy. Póki co usłyszymy tam dźwięki z najpopularniejszych turystycznie miejsc Islandii: wodospad Gullfoss i gejzer Strókkur czy Lagunę Lodowcową. Usłyszymy też jeden z najbrutalniejszych sztormów w historii, bombę niżową z lutego 2020, przez którą cały Reykjavik był zamknięty pod czerwonym alarmem pogodowym. Każdemu dźwiękowi towarzyszy opowieść, a mapa jest prawie codziennie aktualizowana.

Autorką zdjęć jest Magdalena Łukasiak.Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy