Wpisz i kliknij enter

VA – Sound Journeys: Switzerland

Nick Luscombe przybliża twórczość kolejnych artystów ze Szwajcarii.

W czerwcu pisałem o pierwszej EP-ce z serii „Sound Journeys: Switzerland”, którą zainicjował Brytyjczyk Nick Luscombe z wytwórni Nonclassical. Wybrał się on do Szwajcarii, by przyjrzeć się muzyce eksperymentalnej, jaka tam powstaje. Z założeniem, że nie ma zamiaru ograniczać się do konkretnej stylistyki. Interesuje go tak samo artysta grający solo na perkusji, jak ci, którzy sięgają po elektronikę i łączą ją na przykład z metalem. – To tylko wierzchołek bardzo dużej góry lodowej – niesamowitej i innowacyjnej muzyki tworzonej dziś w całej Szwajcarii – podkreśla Luscombe.

Na pierwszym wydawnictwie znalazły się trzy kompozycje takich artystów jak Julian Sartorius, JMO oraz wspólna Cyrila Bondiego, d’incise’a i Ruiza. Później ukazała się druga EP-ka (na niej utwory Tobiasa Meiera, Franziski Baumann i Sum of R), a teraz ujrzał światło dzienne album Sound Journeys: Switzerland zawierający nagrania z dwóch poprzednich EP-ek oraz kilka nowych. Więc proponuję skupić na artystach, o których wcześniej nie było mowy.

Ensemble Batida to pięcioosobowy kolektyw wykonujący muzykę współczesną, w którego składzie mamy takich instrumentalistów jak Alexandra Bellon, Anne Briset, Raphaël Krajka, Jeanne Larrouturou i Viva Sanchez Reinoso. Ich muzyka koncentruje się wokół łączenia akustycznych brzmień instrumentów perkusyjnych z szerokim spektrum elektroniki.

Martina Lussi doskonale czuje się na skrzyżowaniu sztuk pięknych, muzyki i performansu. W swojej twórczości rzuca wyzwanie rozmaitym dychotomiom, choćby takim jak świadomość / nieświadomość, władza / bezsilność oraz wnętrze / zewnętrze. Istotną rolę w jej pracach odgrywa zawsze ciało widza.

Tobias Meier to muzyk i kompozytor mieszkającym w Zurychu. Tworzy muzykę zarówno na saksofon solo, jak i na większe składy. Występował między innymi z Silvanem Jegerem jako Cold Voodoo, z wokalistką Dalią Donadio i Through States of Matter. Jako kompozytor i improwizator interesuje się gestami architektonicznymi: scenariuszami i metodami projektowania, układem współrzędnych tonalnych, wzdłuż których stopniowo rozwija się muzyka. Dla niego ten proces pociąga za sobą nieredukowalne doznania, w które trzeba ciągle się angażować.

Franziska Baumann jest artystką dźwiękową, improwizatorką, kompozytorką i wokalistką. Pracuje głównie z głosem, gestykularną żywą elektroniką i samplowanymi dźwiękami. Jako wokalistka odwołuje się do archaicznej, eksperymentalnej i stylistycznie szerokiej ekspresji ludzkiego głosu. W swoich poszukiwaniach nowych brzmień, technik wokalnych i wokalnych form ekspresji tworzy oryginalne, poruszające i jedyne w swoim rodzaju doświadczenia koncertowe wykraczające poza wszelkie koncepcje stylistyczne.

Insub Meta Orchestra to duży zespół tworzący muzykę eksperymentalną i elektroakustyczną. Został założony w 2010 roku przez Cyrila Bondiego i d’incise’a. Jego skład liczy około pięćdziesięciu stałych członków, którzy zacierają granice między improwizacją a kompozycją, niejednokrotnie wchodząc w interakcję z ciszą.

Rahel Kraft to performerka i artystka dźwiękowa mieszkająca w Wiedniu i Zurychu. W jej twórczości organiczne dźwięki przenikają się z elektroniką, spoken word i mediami wizualnymi. Powracającym u niej pytaniem jest fizyczność dźwięku i kruche granice percepcji. Z kolei w procesie twórczym skupia się na partyturach graficznych, nagraniach terenowych, improwizacji i eksperymentalnych technikach nagraniowych.

Tobias Reber – muzyk, kompozytor, performer i nauczyciel, którego dorobek artystyczny obejmuje od kompozycji elektronicznych, elektroakustycznych i algorytmicznych po swobodną improwizację, performans intermedialny i instalacje dźwiękowe.

Sum Of R to Jukka Rämänen (Dark Buddha Rising, Hexvessel, Waste Of Space Orchestra) i Reto Mäder (Ural Umbo, RM74). Projekt powstał w 2008 roku jako solowe przedsięwzięcie Reto Mädera i przeszedł kilka etapów metamorfozy – od doom, przez rytualne rockowe drony, po dark ambient i muzykę eksperymentalną. Ich powolnie płynącej instrumentalnej muzyce towarzyszy podprogowa i niekonwencjonalnie wkomponowana aura muzyki metalowo-dronowej pełna ciemności, blasku i cieni.

 

Strona Nonclassical »
Profil na Facebooku »Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy