Wpisz i kliknij enter

Druga odsłona festiwalu Ephemera

Już pojutrze na platformie TR online pojawi się rejestracja opery „Morderstwo Halita Yozgata” w reżyserii Bena Frosta.

Kolejnym wydarzeniem w ramach festiwalu Ephemera miał być pierwszy w historii występ Andrzeja Nowaka. Koronawirus jednak uniemożliwił ten koncert. Artysta przysłał do organizatorów list, w którym informuje, że nie uda mu się dotrzeć do Warszawy: „W listopadzie, dzięki zaproszeniu festiwalu Ephemera i TR Warszawa, miałem po raz pierwszy opowiedzieć o sobie publicznie. Niestety pandemia pokrzyżowała mój powrót na scenę. Przebywam teraz na wyspach Oceanu Spokojnego, nie mogę przylecieć do Polski” – napisał kompozytor.

Organizatorom festiwalu udało się jednak znaleźć godne zastępstwo – za pośrednictwem nowej platformy streamingowej TR online wyświetlą rejestrację opery „Morderstwo Halita Yozgata” w reżyserii Bena Frosta. Nagranie będzie dostępne dla widzów Ephemery przez 72 godziny. Premiera odbędzie się 15 listopada o godzinie 18. Wydarzenie poprzedzi spotkanie z twórcami, które odbędzie się na kanałach społecznościowych Ephemery oraz TR Warszawa.

Opera Bena Frosta opowiada o prawdziwym wydarzeniu, do którego doszło w Niemczech w 2006 roku. Inspiracją była również praca agencji badawczej Forensic Architecture zatytułowana „77sqm_9:26min”, przedstawiająca wyniki śledztwa w sprawie zabójstwa Halita Yozgata, który został zamordowany w kafejce internetowej w Kassel. Było to jedno z serii morderstw popełnionych przez członków neonazistowskiej organizacji Podziemie Narodowo-Socjalistyczne na imigrantach mieszkających w Niemczech.

Ben Frost postanowił przełożyć efekty śledztwa Forensic Architecture na język opery. Prace nad przedstawieniem przerwała jednak pandemia. Widząc, że do premiery na żywo nie dojdzie, Frost postanowił zaprosić swoich współpracowników – Richarda Mosse’a i Trevora Tweetena (znanych publiczności Unsoundu, m.in, z zeszłorocznej wystawy Incoming czy wcześniejszej – Enclave) – do udokumentowania procesu tworzenia dzieła. Powstał oryginalny materiał, będący odtworzeniem brutalnej zbrodni oraz zapisem opery wykonanej w pustych przestrzeniach w Hannnowerze.

Bilety w cenie 14,90zł dostępne pod adresem: https://online.trwarszawa.pl/

Streaming spektaklu: https://online.trwarszawa.pl/vods/vod.41Jest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Baasch – Noc

Once upon a night, seven clubs away