Wpisz i kliknij enter

Stefan Goldmann & .es – At A Moment’s Notice

Zapis ulotnych improwizacji.

Ostatnie lata przyniosły prawdziwy wysyp nowych płyt Stefana Goldmanna. I to najwyższej jakości. „Tacit Script” i „Veiki” to bez wątpienia najlepsze dokonania niemieckiego producenta na polu klubowej elektroniki. Świetnie też wypadł zapis koncertu artysty „Live At Philharmonie Berlin”, który pokazał, że z finezją potrafi on łączyć techno i neoklasykę, wykorzystując przy tym w kreatywny sposób dźwiękowy potencjał tytułowej sali. Zupełnie inne oblicze muzyki twórcy objawia jego najnowsza płyta.

Jedenaście lat temu Goldmann miał na swoim koncie znakomity zestaw „The Transitory State/Voices Of The Dead”, który odsłaniał nowe możliwości przed klubową elektroniką w minimalowym wydaniu. W tym kontekście wielką niespodzianką była jego kaseta „Haven’t I Seen You Before”, którą opublikowała w 2011 roku specjalizująca się w awangardzie brytyjska wytwórnia The Tapeworm. Zestaw przynosił bowiem rozwichrzone eksperymenty z elektroakustycznymi brzmieniami.

Po upływie ponad dekady Goldmann wraca do takiej muzyki na nowym wydawnictwie w katalogu Anglików. „At A Moment’s Notice” zawiera trzy nagrania. „22.09.2019” to improwizacja artysty w londyńskiej Cafe Oto z okazji dziesięciolecia działalności The Tapeworm. Improwizowana kompozycja robi dobre wrażenie, zaskakując zmianami nastroju: od noise’u po kosmische musik. „Echoes Of An Era” pochodzi z sesji do „Haven’t I Seen You Before” i przynosi gitarowe preparacje w stylu free improvisation.

Podobnie brzmi trzeci utwór – „12.07.2012”. To wspólne dzieło Goldmanna i japońskiego duetu .es. Narodziło się ono spontanicznie: kiedy każdy z artystów zaprezentował własny program, szef Nomart Gallery w Osace niespodziewanie zaproponował im wspólny jam. Efekt jest mocno jazzowy. W roli głównej mamy tu saksofon altowy i fortepian, które podszywają spogłosowane sample, odpalane na żywo przez Goldmanna. To improwizowane trio nie zagra już nigdy razem – gitarzysta duetu Takayuki Hashimoto zmarł w maju tego roku.

„At A Moment’s Notice” jest ciekawym dokumentem, objawiającym zupełnie inne oblicze twórczości Stefana Goldmanna. Ten zapis ulotnych improwizacji pokazuje, że tworząc techno warto być otwartym na inne rodzaje muzyki. Elektronika niemieckiego artysty zawsze ma bowiem niezwykłe brzmienie. Teraz wiemy już dlaczego: bo tworząc taneczne nagrania, wykorzystuje on swe doświadczenia na polu awangardy. To ciekawa symbioza, która jest czymś wyjątkowym na klubowej scenie.

The Tapeworm 2021

www.tapeworm.org.uk

www.facebook.com/thetapeworm

www.stefangoldmann.com

www.facebook.com/stgmnJest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy