Wpisz i kliknij enter

Lump – Animal

Wszystko w sam raz.

Nie spodziewałem się, że zespół powołany przez Laurę Marling i Mike`a Lindsay`a przetrwa próbę czasu. Tymczasem dość często wracam do ich debiutu z 2018 roku z nieskrywaną sympatią. Ich tegoroczny krążek też zapętlam sobie od dłuższego czasu. „Animal” nie przynosi wielkich zmian, spektakularnych zwrotów akcji czy nowej odsłony. To raczej nowy zestaw świetnie napisanych piosenek, ale tym razem lepszych, bardziej urozmaiconych.

Złączenie światów folku i elektroniki wydaje się być całkowicie naturalne. Całość podporządkowana jest głosowi Marling, którego jestem bezkrytycznym wielbicielem. Niespieszna to płyta, choć niepozbawiona dynamiki. Proszę zwrócić uwagę jak tu wszystko do siebie idealnie pasuje. Jak dobrze zostało zaplanowane. W „We Cannot Resist” (moment żwawszy) elementem kluczowym jest gitara, a w „Bloom at Night” instrumenty elektroniczne. Dodatkowo Lump pokusili się o tworzenie utworów bardziej okazałych jak wybitny „Gamma Ray”.

Wróćmy jednak do głosu Marling. Jest pewna siebie, posługuje się nim świadomie i wypada elegancko. Niech za ilustrację tego posłuży nam „Climb Every Wall”. Melodyjny, pstrokaty i przygotowany przez Lindsay`a pod warunki wokalne artystki. Nie mam wątpliwości, że muzycy dobrze się dogadują, a podłoże muzyczne pozwala zalśnić również literackim tekstom. Nawet w sytuacji pozornego wycofania się, delikatnego dystansu zespół prezentuje najbardziej przebojowe oblicze („Animal”).

W środku trafiamy na pauzę w postaci „Red Snakes”, który oprawiony został w teatralny dramatyzm, a wokalistka prezentuje najbardziej liryczne oblicze. No i jeszcze ten koniec. „Phantom Limb” – psychodeliczny cukierek. Rozmarzony, subtelnie pogubiony plus oczywiście odczytywanie „napisów końcowych”. Płyta „Animal” jest uzbrojona w wyobraźnię, lśni niczym diament i nawet na moment nie traci wiarygodności. Pomimo otoczki vintage brzmi bardzo nowocześnie. Jeszcze jedno: nic nie zostało przesadzone. Wszystko w sam raz. Pozazdrościć.

Partisan Records | 2021
Bandcamp
FB
FB Partisan RecordsJest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy