Wpisz i kliknij enter

3. Wigrosfera: 15-16 lipca 2022

To już trzecia edycja Wigrosfery, która tradycyjnie odbędzie się na na terenie Wigierskiego Parku Narodowego i Suwałkach. Nie omińcie tego wydarzenia!

Festiwal Wigrosfera to dźwiękowa odpowiedź na naturalną ludzką potrzebę obcowania z naturą i kulturą. To wydarzenie nietuzinkowe, jedyne w swoim rodzaju, łączące kulturę wysoką z pięknem i walorami turystycznymi Suwalszczyzny.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się 15 i 16 lipca 2022 na terenie Wigierskiego Parku Narodowego oraz w Suwałkach. Wydarzenia będą dostępne zarówno dla widowni na miejscu oraz dzięki wysokiej jakości transmisji audio video na żywo – również w internecie. Główna scena usytuowana będzie na plaży PTTK w Starym Folwarku z widokiem na jedno z najpiękniejszych polskich jezior – Wigry. W mieście Suwałki koncerty będą się odbywały w sali koncertowej Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Idea artystyczna zakłada prezentację najbardziej kreatywnych polskich twórców, którzy łączą w swoich dokonaniach tradycję muzyki klasycznej oraz najnowsze jej osiągnięcia wykorzystujące nowinki technologiczne.

W ciągu dwóch dni wydarzeń odbędzie się sześć koncertów oraz zaprezentowana zostanie jedna instalacja audio wideo. W Suwalskim Ośrodku Kultury usłyszymy i zobaczymy wiodący europejski kwartet smyczkowy NeoQuartet we wspólnym  projekcie z artystą sztuk wizualnych Radosławem Derubą oraz  multiinstrumentalistę i twórcę muzyki elektronicznej Bartosza Webera wraz z VJem Wiktorem Podgórskim. Na scenie nad Jeziorem Wigry swoje projekty zaprezentują: twórca elektroniki Bartosz Dziadosz – Pleq wraz ze skrzypkiem Adamem Roszkowskim; czołówka polskich jazzmanów w projekcie Radek Nowicki Trio oraz jedna z najbardziej obiecujących artystek europejskiej sceny modern classical – Yana. Widownia podczas koncertu nad Jeziorem Wigry będzie mogła również obcować z wizualno – dźwiękowym kolażem na 18 telewizorów analogowych wraz z 18 odtwarzaczami dvd i projektorem cyfrowym w ramach artystycznej instalacji Aleksandry Hewelt.

Wigrosfera

PROGRAM:

DZIEŃ I – 15.07.2022 – Suwałki – Suwalski Ośrodek Kultury

Godz. 19.00
NEOQUARTET – „STRING THEORY”

Wykonawcy:
Karolina Piątkowska – Nowicka – elektryczne skrzypce
Paweł Kapica – elektryczne skrzypce
Michał Markiewicz – elektryczna altówka
Krzysztof Pawłowski – elektryczna wiolonczela
Radosław Deruba – wizualizacje

„String Theory” (nasza recenzja) to unikatowy projekt trójmiejskiego kwartetu smyczkowego NeoQuartet. Czwórka znakomitych instrumentalistów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki współczesnej eksploruje nieodkryty świat brzmień elektrycznego kwartetu smyczkowego z użyciem najnowszych zdobyczy technologicznych. Współtworzący dzieło trójmiejski artysta sztuka wizualnych Radosław Deruba opowiada na żywo wizualną historię powstałą do autorskiej muzyki NeoQuartet.

Godz. 20.00
BARTOSZ WEBER/VTR

Wykonawcy:
Bartosz Weber – elektronika, samplery
Wiktor Podgórski – wizualizacje

Bartosz Weber/VTR to projekt dwóch osób – muzyka i artysty wizualnego. Obaj celują w ambitną muzykę taneczną, gdzie psychodelia, skomplikowane, acz taneczne rytmy, synteza subtraktywna i addytywna połączoną z immersyjnością obrazu grają gówna rolę.

DZIEŃ II – 16.07.2022 – Plaża PTTK w Starym Folwarku

Godz. 19.00
ROSHKO / DZIADOSZ – “CONFLICT OF HARMONY”

Wykonawcy:
Bartosz Dziadosz – elektronika
Adam Roszkowski – skrzypce i elektronika

„Conflict of Harmony” to spotkanie dwóch muzycznych światów, reprezentowanych przez Adama Roszkowskiego i Bartosza Dziadosza. Przestrzeń, w której muzyka klasyczna łączy się z elektroniczną, a efektem tej fuzji jest dźwiękowo-filozoficzna ścieżka stworzona, by podążać za emocjami.

Godz. 20.00
RADEK NOWICKI TRIO – PROJEKT „SOAR”

Wykonawcy:
Radek Nowicki – saksofony,
Michał Miśkiewicz- perkusja, instrumenty perkusyjne
Kamil Piotrowicz – instrumenty klawiszowe

Projekt „Soar” jest to elektroakustyczny projekt inspirowany szeroko pojętą muzyka ̨ improwizowana ̨ zainicjowany przez suwalskiego kompozytora i saksofonistę Radosława Nowickiego. Do wspólnego tworzenia zaproszenie zostali muzycy stanowiący ścisła czołówkę polskiej sceny improwizowanej.

Godz. 21.00
YANA – „SOLACE”

Wykonawcy: Joanna Bieńkowska (Yana) – fortepian, elektronika, syntezatory
Aleksandra Kowacz, Michalina Czajka – skrzypce
Anna Prusińska – altówka,
Maria Szagżdowicz – wiolonczela

Autorski projekt kompozytorki, skrzypaczki i wokalistki Joanny Bieńkowskiej (Yana). Trójmiejska artystka łącząc ciepłe i minimalistyczne brzmienia fortepianu, kwartetu smyczkowego i elektroniki tworzy niepowtarzalną atmosferę, głeb̨okiego relaksu.

Godz. 18 – 22

Aleksandra Hewelt – Orkiestra na wielość/jedność światów – Instalacja audio video

Podczas drugiego dnia festiwalu na terenie PTTK przy dawnym schronisku przygotowana będzie instalacja audio video, która jest wizualno-dźwiek̨owym kolażem found footage na 18 telewizorów analogowych wraz z 18 odtwarzaczami dvd i projektorem cyfrowym.

BILETY:

Na koncert 15 lipca w Suwalskim Ośrodku Kultury obowiązują bilety wstępu:
normalny 25 zł, ulgowy 15 zł (seniorzy, studenci, uczniowie)

Na koncert w dniu 16 lipca na plaży PTTK w Starym Folwarku wstęp jest wolny.

Wydarzenia odbywające się na Plaży PTTK w Starym Folwarku będą transmitowane online. Po każdym koncercie odbędzie się studio festiwalowe, w którym artyści będą opowiadać o koncercie.

Partnerzy festiwalu: Wigierski Park Narodowy, Suwalski Ośrodek Kultury, PTTK Suwałki
Organizator: Fundacja ART – SOS Alicji Roszkowskiej, Stowarzyszenie NeoArte







Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy